Mācos tīklot jeb 21 ieteikums veiksmīgai tīklošanai

Arvien vairāk tiek runāts par networkinga jeb tīklošanas nozīmību kontaktu dibināšanā, kas var palīdzēt rezultātā izveidot veiksmīgu sadarbību vai sastapt potenciālo klientu. Daži Latvijas uzņēmumi jau ir iepraktizējušies biznesa brokastu vai pēcpusdienu rīkošanā, taču, cik tās ir produktīvas no kvalitatīvu kontaktu loka paplašināšanas viedokļa, cits jautājums.

Arvien vairāk tiek runāts par networking-a jeb tīklošanas nozīmību kontaktu dibināšanā, kas var palīdzēt rezultātā izveidot veiksmīgu sadarbību vai sastapt potenciālo klientu. Daži Latvijas uzņēmumi jau ir iepraktizējušies biznesa brokastu vai pēcpusdienu rīkošanā, taču, cik tās ir produktīvas no kvalitatīvu kontaktu loka paplašināšanas viedokļa, cits jautājums.

Labākajā gadījumā tā ir jauka papļāpāšana un vizītkaršu apmaiņa, sliktākajā – uzkodu un dzērienu baudīšana vientulībā vai kolēģu bariņā un situācijas vērošana no malas. Vai mēs protam tīklot? Kam jāseko pēc šāda tīklošanas pasākuma? Kur ir patiesais ieguvums?

Foto no ww.levo.com

Meklējot informāciju, padomus, atbildes dažādās angļu mēlē sarakstītās vietnēs, rezultātā formulēju   virkni ieteikumu, kas varētu palīdzēt veiksmīgāk dibināt un galvenais uzturēt kontaktus. Iespējams, kāds no tiem Tev arī noder.

1. Nebaidies uzsākt sarunu pirmais. Sāc kaut vai ar repliku par laiku vai tīklošanas norises vietu; ar jautājumu par to, vai viņš te ir pirmo reizi un ko sagaida no pasākuma; ar piedāvājumu iepazīties vai lūgumu palīdzēt iepazīstināt ar kādu no klātesošajiem.

2. Sarunas laikā fokusējies uz otru cilvēku. Uzzini viņa virzītājspēku dzīvē, darbā. Jautā, klausies, vēro.

3. Kad pirmo reizi kādu sastopi, tad sarunas laikā vairākas reizes lieto viņa vārdu, tādējādi “ierakstot” viņu savā atmiņā un reizē veidojot familiārāku atmosfēru jūsu starpā.

4. Pēc tikšanās ne vēlāk kā 48 stundu ietvaros LinkedIn-ā  nosūti uzaicinājumu tīklošanas pasākumā sastaptajiem cilvēkiem, kuri likās Tev interesanti un ar kuriem vismaz vēlreiz vēlies kontaktēties.

5. Tīklošanas laikā sausā jautājuma “Kur Tu strādā?” vietā mēģini uzdot jautājumus, kas atklātu sarunas biedra intereses, pārliecību, degsmi, hobijus.

6. Nenāc uz tīklošanas pasākumu ar sarakstu galvā, ko Tev no sanākušajiem vajag, bet gan ar to, ko Tu viņiem vari piedāvāt.

7. Kad kontakts sarunas laikā ir nodibinājies, apjautājies sarunas biedram, kāds no tālākās kontaktēšanās veidiem viņam būtu vispieņemamākais – telefoniski, e-pastiski, LinkedIn-ā vai kā citādi.

8. Nesasteidz attiecību veidošanu, uzticēšanās prasa laiku. Respektīvi, neesi pārāk uzstājīgs, jo dažus cilvēkus it īpaši mūsu platuma grādos tas atbaida.

9. Palūdz palīdzību. Vienalga kādā sīkumā, kaut vai aizdot pildspalvu, lai pierakstītu kādu informāciju vai pieliet pienu kafijai. Protams, to visu vari izdarīt vai atrisināt patstāvīgi, bet domā par šo darbību kā iespēju uzsākt sarunu.

10. Nemēģini par katrām varītēm iefiltrēties pulciņā, kurš pulcējas apkārt līderiem vai pasākuma atslēgas cilvēkiem. Atrodi dažus kopā sastājušos cilvēkus un kļūsti tajā pulciņā par sarunas līderi, pulcinot ap sevi klausītājus.

11. Nemonopolizē kādu vienu sarunas biedru. Iepazīsties, nodibini kontaktu, apmainieties ar vizītkartēm un dodies tālāk, pievērsies nākamajam, uzrunā citu klātesošo.

12. Sagatavo “elevator pitch” (30 sekunžu pašprezentāciju), ja tīklošanas pasākumā būs iespēja stādīties priekšā publiski. Taču tīklošanas sarunu laikā to neizmanto, jo tā ir iepazīšanās, sākotnējā kontakta nodibināšana nevis pārdošana.

13. Atceries, katrā šādā pasākumā lielākā daļa cilvēku nepazīst viens otru un būs priecīgi par cilvēku, kurš spers pirmo soli vai uzsāks sarunu.

14. Piesakies par runātāju seminārā vai konferencē. Pēc tam būs daudz vieglāk tīklot, jo visi jau zinās Tavu vārdu, amatu, kompānijas nosaukumu. Esi gatavs atbildēt uz jautājumiem.

15. Palīdzi vai piedāvā palīdzību. Dalies ar interesantiem rakstiem, grāmatām vai atziņām, kuras esi dzirdējis kādā citā seminārā vai pasākumā.

16. Pirms došanās uz tīklošanas pasākumu ieskaties tās dienas rīta ziņās, lai būtu informēts, kas notiek Latvijā, nozarē vai norises vietas apkārtnē.

17. Izvairies no jautājumiem, kas sākas ar “vai” un kas pieprasa īsu atbildi “jā” vai “nē”. Lieto labāk “pastāstiet man lūdzu ...”.

18. Piekrīti sirsnīgi, nepiekrīti saudzīgi. Tolerance un diplomātiskums tiek novērtēti tīklošanā.

19. Uz tīklošanas pasākumu labāk ierasties mazliet par ātru nekā nokavēt. Ja būsi pēdējais, tad visi jau būs atraduši savus sarunas partnerus, Tev būs grūti iespraukties pa vidu.

20. Kontrolē savu ķermeņa valodu – smaidi, stāvi vai sēdi atvērtās pozās, t.i., nesakrusto rokas vai kājas, neliec “barjeras”. Ieej telpā pārliecinoši, sasveicinies ar klātesošajiem vai sagaidītājiem no organizatoru puses.

21. Esi ieinteresēts klausītājs, uzturi acu kontaktu, māj ar galvu. Savukārt, ja stāsti, tad dalies ar savu ideju, viedokli kaismīgi. 

Dalies:
Novērtē: 4 (3)

komentāri



Ko lasa citi?