Miegs – salds un nepieciešams

Palasot internetā speciālistu rakstus par šo tēmu, sliktākais izrādās tas, ka miega badu praktiski nevar izgulēt, tikai var sačakarēt vēl vairāk visus ritmus. Speciālisti apgalvo, ka trešo daļu sava mūža cilvēks pavada guļot. Ārprāts, cik daudz laika tiek zaudēts, vai ne?! Taču miegs ir enerģijas, dzīvesprieka un mundruma avots.

Tēma, kas man kļuvusi pēdējā laikā aktuāla, jo esmu iestrēgusi posmā, kad pārnāku darba dienu vakaros mājās tā ap 20:00, parušinos pa saimniecību vai norakājos atlikušās stundas globālajā tīmeklī līdz kādiem 24:00 vai 1:00, tad nokrītu un aizmiegu kā beigta, no rīta 7:00 rauju sevi augšā un nemitīgi iekšēji dievojos sev, ka šodien vakarā būs viss pavisam citādi – laicīgi mājās, laicīgi gultā un mundra no rīta augšā, bet ... Labi, ka vīrs arī tāds pats maniaks – kur atstāsi, tur atradīsi, t.i., pie datora, citādi nu galīgi neštimmētu. Vienīgi aprēķinot kopējo miegā pavadīto stundu ilgumu diennaktī man sanāk 6-7, viņam – 9-10 stundas. Nu labi, vidējais statistiskais pa abiem jeb ārstu ieteiktās 8 miega stundas diennaktī sanāk.

 

Palasot internetā speciālistu rakstus par šo tēmu, sliktākais izrādās tas, ka miega badu praktiski nevar izgulēt, tikai var sačakarēt vēl vairāk visus ritmus. Hmm, sestdienu vai svētdienu lielās izgulēšanās neiet krastā. Tā kā esmu tipisks piemērs neveselīgam dzīves ritmam, tad sekojošais apraksts būs domāts gan www.iinuu.lv vietnes apmeklētājiem, gan pašdisciplinēšanai.


Speciālisti apgalvo, ka trešo daļu sava mūža cilvēks pavada guļot. Ārprāts, cik daudz laika tiek zaudēts, vai ne?! Taču miegs ir enerģijas, dzīvesprieka un mundruma avots. Normāli cilvēkam tieksme pēc tā ir tikpat stipra, cik vajadzība elpot. Esot aprēķināts, ka bez miega cilvēks nevar izdzīvot vairāk par divām nedēļām.


Miega nepietiekamība esot tipiska mūsu gadsimta iezīme. Pētnieki ir atklājuši, ka, salīdzinot ar 19.gs., mūsdienās cilvēks miegā pavada 20 % mazāk laika. Tas izskaidrojams ar dzīves ritma paātrināšanos, stresiem, piesārņotās vides un modificēto produktu ietekmi uz organismu.


Protams, otra galējība - gulēt gultā un gaidīt miega atnākšanu ir gandrīz tas pats, kā pavadīt nakti klusā ellē. Laiks ir apstājies, katra skaņa apkārtējā vidē pamazām kļūst aizvien spēcīgāka un kaitinošāka, sānus spiež, sega par īsu un visādas citādas vainas. Tāpēc labāk celties, kaut ko padarīt un tad sajūtot nogurumu, iet atkal gulēt.


Veiktie pētījumi parāda, ka miegam ir dažādas fāzes, kuru laikā mainās daudzi parametri: elektromagnētiskā smadzeņu aktivitāte, muskuļu tonuss, pamodināmība, acu kustības. Šīs fāzes viena otru nomaina. Cilvēkam ir raksturīgs divu veidu miegs. Sapņu miega laikā jeb ātro acu kustību fāzē sirdsdarbība un elpošana paātrinās, bet muskuļu tonuss pazeminās. Smadzenes šajā laikā "atceras" dienā piedzīvoto, tāpēc gulētājam rādās sapņi. Miegs ir seklāks, sevišķi uz rīta pusi. Gulētājs šajā fāzē vieglāk sadzird trokšņus. Ātrā acu kustību fāze ir svarīga, jo bez tās cilvēks nevar iztikt. Ja mulētāju pamodina šajā fāzē, pašsajūta cilvēkam ir ievērojami sliktāka nekā parasti.


Turpretim dziļā miega laikā jeb fāzē bez ātrajām acu kustībām sirds ritms un elpošana palēninās, muskuļi atslābst, asinsspiediens pazeminās. Dziļā miega laikā norit ķermeņa atjaunošanās procesi, cilvēks atgūst spēkus. Miegs ir visdziļākais, gulētāju grūti pamodināt. Jāatzīmē, ka miega laikā organisma "dzīve" neapstājas – tiek ražoti hormoni, norit sarežģīti bioķīmiski procesi, veidojas bioloģiski aktīvas vielas.


Zinātnieki arī izpētījuši saistību starp raksturu, intelektu, dzīvesveidu un miega īpatnībām. Pašpārliecināti cilvēki guļ mierīgi, gandrīz nekustīgi, un šo cilvēku miegs ir dziļš, tāpēc nav ilgstošs. Cilvēki, kas nav pārliecināti par sevi, mokās ar šaubām par visu, guļ nemierīgi, bieži miegā kustas un pamostas.


Jebkurā gadījumā labs un pietiekams miegs veicina cilvēka darba produktivitāti. Vēl, protams, var diskutēt par tā saucamajiem „cīruļiem” un „pūcēm”, kur pēdējām agrā celšanās ir mocības, bet pavadīšana nomodā pāri pusnaktij ir aktīvākais darbošanās process.


Miegu var ietekmēt VISS – cilvēka emocionālais stāvoklis, stress, veselīgs vai neveselīgs uzturs, fizisko aktivitāšu trūkums vai tieši otrādi pārgurums „līdz baltajām pelītēm”, gultas vieta, guļamistabas iekārtojums u.tml.


Vēl man vienmēr licies amizants apgalvojums, it īpaši vecāka gada gājuma cilvēku vidū – nekas, kapā izgulēsies! Bet, ja nu noliec karoti, reinharnējies un atkal rukā pēc pilnas programmas? Labāk parakstos zem vecās labās parunas – miegs saldāks par medu.

Dalies:
Novērtē: 5 (14)

komentāri

Jūlija

Manuprāt, miega bads ir 21.gadsimta (vismaz pagaidām) lielāka serga - kaite ir, risinājuma nav (nurse).

Man, vispār, ir liela škrobe - vīrs "pūce" guļ krietni mazāk par mani "cīruli", bet no rītiem izskatās mundrāk un svaigāk nekā es (scream)! Nu, un kurš te runā par bioritmiem??? (boss)

Ēriks

Miega labumus, līdzīgi kā jebkuru no primārām vajadzībām var novērtēt tikai ja tā trūkst.(worry)
Ja tā parēķina, no diennakts tik tiešām salīdzinoši daudz noguļu, un aiz laba prāta šo ieradumu arī negrasos mainīt. Tas, kas gan būtu labi un svētīgi sadalīt diennakts miegu - nakts miegts un pēcpusdienas miegs (tā ap 15-16).
Pie šāda sadalījuma produktivitāte tikai augtu. Bet piespiest sevi dienas vidū visu mest malā un ielīst nosnausties - nereāli :)

Jūlija

Man diendusa izraisa galvassāpes (crazy)

Alīna

Mans puisis agri iet gulēt un agri ceļas, taču vienmēr mani modina agri!! es eju vēlu gulēt, jo nevaru aizmigt, lai kā arī censtos. taču, kad mani pamodina es jūtos nikna, neizgulējusies un visu dienu staigāju bez garastāvokļa. taču, kad esmu izgulējusies, man pat draugi saka , ka es smaidot un garastāvoklis ir vienkārši superīgs. bet pēdējā pusgada laikā mana miega deva ir 2h diennaktī, jo manas raizes neuztrauc manu puisi, un es domāju, ko man iesākt!? (worry)

Alīna

Mans puisis agri iet gulēt un agri ceļas, taču vienmēr mani modina agri!! es eju vēlu gulēt, jo nevaru aizmigt, lai kā arī censtos. taču, kad mani pamodina es jūtos nikna, neizgulējusies un visu dienu staigāju bez garastāvokļa. taču, kad esmu izgulējusies, man pat draugi saka , ka es smaidot un garastāvoklis ir vienkārši superīgs. bet pēdējā pusgada laikā mana miega deva ir 2h diennaktī, jo manas raizes neuztrauc manu puisi, un es domāju, ko man iesākt!? (worry)



Ko lasa citi?