Grieķijas salu – Krētas un Santorini – vīnu iepazīšana

Būt Grieķijā un nedzert vīnu pilnīgi neiespējami, sākot no viegliem galda vīniem no vietējā reģiona, beidzot ar ozolkoka mucās izturētiem, apaļiem, tumīgiem, saules un augļainuma pilniem. Neskatoties uz salu izmēriem, vīnu te pietiekami daudz.

Būt Grieķijā un nedzert vīnu pilnīgi neiespējami. Atdzesētu baltvīnu ar neizteiksmīgu garšu dzērām klāt katrā ēdienreizē Amnissos viesnīcā Krētā, kur bijām apmetušies uz nedēļu. Sākumā likās, ka vīns atšķaidīts ar ūdeni, lai kalpotu kā padzēriens karstās vasaras dienās, taču vēlāk vietējā veikalā pamanījām, ka šāds vīns tiek pārdots parastās 0,50L stikla pudelēs ar metāla korķi par 1,50 EUR gabalā un nemaz tik vārgs arī nav  11,5% VOL.

Remezzo jūras velšu restorāns Retimno

Ar pirmo daudz maz nopietno vīnu satikāmies Krētas pilsētas Retimnas venēciešu krastmalas zivju restorānā. Pudeli rotāja Remezzo restorāna etiķete un vairāk par to, ka tas ir vietējais Krētas sausais baltvīns, neko neizdevās no viesmīļa izdibināt. Vīnam bija bāli dzeltenīga nokrāsa, apaļa, minerāliem bagāta buķete. Reibums, kuru juta jau pēc otrās glāzes, liecināja, ka alkohola % arī nav mazie. Remezzo restorāna vīns lieliski saderēja kopā ar tur pasniegtām jūras veltēm – grilētām gigantiskām garnelēm, astoņkāji, kalmāra gredzeniem, balto zivi un sautētiem dārzeņiem.

  

Vieta nav no lētajām, jo rezultātā bija jāšķiras no 67 EUR par pusdienām, taču laiks pavadītais tur ir to vērts. Svaigs gaiss, jūra un tajā peldošie un labi saskatāmie zivju bari pie kājām, laipna apkalpošana un noslēgumā deserts bonusā no pavāra. Turklāt te tu varēji sēdēt kaut līdz pusnaktij neviens neapmierināts viesmīļa skatiens netika raidīts tavā virzienā. Tāda laiskošanās stundām pie galdiņa, sarunas un vīna baudīšana Krētā dienas karstākajās stundās ir ierasta lieta. Kaut kas līdzīgs siestai Spānijā, tikai restorāni netiek slēgti, bet vietējie atļaujas atpūsties kopā ar viesiem.

Saules Krētā netrūkst un vīnogulāji aug griezdamies. Tikai zeme nemitīgi jālaista, jo karstākajos vasaras mēnešos tā neglābjami izžūst. Viscaur dārzos stiepjas garas ūdens šļūtenes, kas novada ūdeni līdz vīnogulājiem. Tie Krētā ir vidēja lieluma, aug gan lēzenākās, gan kraujākās vietās uz salas kalnu nogāzēm.

Domaine Zacharioudakis vīna darītava Krētā

Braucienā pa Heraklion pilsētas apgabalu iegriezāmies Domaine Zacharioudakis vīna darītavā, kas atrodas diezgan pastāva kalna galā un sākotnēji autobuss atteicās braukt augšā, jo tikko bija nolijis lietus un serpentīnveidīgais ceļš bija gana slidens. Taču saule te ātri visu sausina un, nu, mēs bijām augšā.

Vīna dārzi, kas ir 2000 m2 lieli, izvietojušies Orthi Petra kalna nogāzēs, kas atrodas 500m virs jūras līmeņa. Pavadone pastāstīja, ka tas ir viens no lielākajiem Krētas vīna ražotājiem un eksportētājiem. Domaine Zacharioudakis ir bioloģiskās lauksaimniecības pārstāvji, un, kā viņiem pašiem labpatīkas uzsvērt, viņi nekoncentrējas uz masveida ražošanu.

Ekskursija pa vīna darītavu bija diezgan pavirša, jo stāstītājs nebija darītavas pārstāvis, bet grieķu gide, kuras jājamzirdziņš noteikti nebija vīnu kultūra. Arī apmeklētāju pūlis vairāk koncentrēja uzmanību uz degustāciju istabu, nevis uz pagrabā sarindotajām ozolkoka muciņām un uz melnām tāfelītēm sarakstītajiem vīnogu nosaukumiem.

Vīna darītavās veikalā bija pieejami astoņu veidu vīni. Mēs izvēlējāmies divus, katrs 14EUR pudele. Sausais baltvīns Domain Zacharioudaki Vidiano 2009 (14,5%), izturēts 5 mēnešus jaunās franču ozolkoka mucās. Piesātināti dzeltenīga krāsa. Smaržā apelsīns, eksotiskie augļi, vaniļas nots. Garša apaļa, patīkams skābumiņš. Ideālā saderība - trekna zivs un baltā gaļa. Pasniegt 12C.

  

Otrs sausais sarkanvīns Cabernet Sauvignon, Kotsifali 2008 (14,5%), divu vīnogu blends - Cabernet Sauvignon 60%, Kotsifali 40%. Pieci mēneši ozolkoka mucās. Tumši sarkana nokrāsa. Nobriedušu augļu un vaniļas buķete. Aromātisks, augļains, „apaļi” tanīni. Pasniedzams 17°C - 18°C ar gaļas ēdieniem vai nobriedušiem sieriem.

  

Šādām vīna darītavām, kas orientējušās uz patērētāju, ir priekšrocība tādā ziņā, ka tās parūpējas par plašu drukāto un elektronisko informāciju par produkciju visās lielākajās Eiropas valodās, kā arī iegādātais vīns tiek attiecīgi iepakots, lai to varētu droši nogādāt līdzi uz mājām. Pat tad, ka ceļo ar lidmašīnu un koferi, kuros ieliktas vīna pudeles, tiek lidostās nežēlīgi svaidīti.

Bet tagad par citu Grieķijas salu un zaudējumu – vienu no slavenākajiem Santorini vīniem Vinsanto (2004) tomēr līdz Rīgai nedavedām.

Santo Wines - Santorini vīni

Klīstot pa Santorini pilsētu Fira, laimīgā kārtā uzdūrāmies restorānam-vīnotavai Kipos, kur varēja iepazīt desmitiem Santorini salas vīnus. Diemžēl, gan kapacitātes dēļ, gan laika trūkuma dēļ nevarējām visus izgaršot. Bijām pārsteigti, ka tik liels klāsts vīnu, tik mazai salai.

Turklāt vīnogulāji te aug ļoti spiedīgos apstākļos. Vīnogulāja krūms ir knapi līdz ceļgaliem garš, jo jau jaunībā tiem tiek apkārt savīts grozs, lai tie nestieptos augstumā un varētu izdzīvot tiek svelmainā saulē. Vīnogulāji netiek laistīti, tie pārtiek no miglas un rasas, kas nokrīt uz tiem dzestrās rīta stundās. Saknes baro vulkāniskā augsne.

Santorini salā ir divi populārākie vīnu veidi – dzintarkrāsas Vinsanto - P.D.O. (Protected Designation of Origin Santorini) – kuru paspējām tikai lāsīti nogaršot kādā vīnu veikaliņā un baltie sausie Nykteri – tos norpovējām, turklāt divu veidu un divu ražas gadu.

Vīnotavā kopā ar Santorini salātiem, kuri atšķiras no grieķu, ka tajos ir mazie saldie tomātiņi (ne gluži šeri)  un kazas siers tiek pasniegts gabalā nevis kubiņos, nobaudījām SANTORINI NYKTERI 2011 P.D.O. (21 EUR), kas ir trīs vietējo vīnogu blends -  Assyrtiko , Athiri, Aidani. „Nykteri” vietējā dialektā nozīmē „palikušais uz nakti”. Vīnogas novāc un atstāj laukā uz nakti, lai rasa un karstie saules stari vēlreiz pār tām nostaigā. Lielisks ar jūras produktiem, zivju ēdieniem.

  

Otru Santorini Nykteri Reserve 2009 P.D.O. nobaudījām jau mājās, Rīgā. Šis vīns vairāk izturēts – 9 mēneši ozolkoka mucās un 3 mēneši pudelēs. Zeltaini dzeltenā krāsā, bagātīgu notecējumu, vidējas konsistences. Smaržā citrusi, vaniļas notis. Apaļīgs un ļoti sviestains, patīkams skābums, ilga pēcgarša un aromāts. Esmu stāvā sajūsmā par šo vīnu.

Firas pilsētas vīnotavā mums kā desertu uzsauca vienu savdabību sarkanvīnu – Nama Νάμα (lūdzu uzrakstīt viesmīlei uz lapiņas). Gards, ļoti salds, ārkārtīgi biezs un ķiršu pārpilns. It kā ķiršu kompots ar grādiem būtu saliets glāzītē. Bet tajā pašā laikā viegls un nešķebināja. Īsts deserts.

Sitia Wines – vēl vieni Krētas vīni

Matalas pludmales restorāniņā, kur īsti pie sirds negāja nedz pasniegtais ēdiens, nedz vīns, nobaudījām vietējo Krētas galda vīnu Kρητικος τοπικος Kritikos Topikos Sitia wines (12 EUR). Tas ir blends no Vilana un Thrapsathiri vīnogām. Gaiši dzeltenīga krāsa, melones un citrusa notis. Svaigs.

    

Jebkurā gadījumā mācība vienmēr ir viena – vīni jādzer tiem piemērotā atmosfērā un tajā reģionā, kurā atrodies un no kura šie vīni nāk. Tad patiešām ir tā īstā bauda, īstā garša un „štimungs”.

Dalies:
Novērtē: 4 (5)

komentāri

Larisa

Jauks apraksts, paldies, ka dalaties savā ceļojumu pieredzē!



Ko lasa citi?