Facebook.com

Gan jau, ka interneta izgudrotāji nervozi pīpē, skatoties kā ir izmainījies internets. Kā triviālā bitu un baitu pārraide transformējusies uz jaunu kvalitāti nodrošinot komunikācijas iespējas, kas vairs ne tuvu neatbilst klasiskiem komunikācijas principiem un makten bieži liek aizdomāties par ētikas normām.

Gan jau, ka interneta izgudrotāji (ja viņi vēl ir dzīvi) nervozi pīpē, skatoties kā ir izmainījies internets. Kā triviālā bitu un baitu pārraide transformējusies uz jaunu kvalitāti nodrošinot komunikācijas iespējas, kas vairs ne tuvu neatbilst klasiskiem komunikācijas principiem un makten bieži liek aizdomāties par ētikas normām. Tā nu arī mēs, sociālo tīklu atkarīgie, devāmies ievērtēt virtuālajā vidē izdaudzināto – The Social Network iekš Kino Lora, Siguldā.

 

Facebook stāsts:

Stāsts ir par Hārvardas universitātes studentu Marku Cukerbergu (Mark Zuckerberg), kurš bija talantīgs programmētājs ar ievirzi uz virtuāliem sociāliem tīkliem (tā laika izpratnē), bet, kuram pagalam neveicās ar attiecībām. Viņam bija viens draugs, kas vienlaicīgi bija viņa kopmītņu biedrs Eduardo Saverin (Eduardo Saverin). Bija arī draudzene – Erika Olbraita (Erica Albright), ar kuru drīz vien viņi pāšķīras. Notikumi risinās 2003. gadā Hārvardas universitātē.

Uzreiz pēc pašķiršanās ar draudzeni, Marks gremdējot sirdssāpes, iemalkojot pa aliņam, pa vienu nakti „uzblieza” Facemash. Facemash bija interneta vietne, kurā Hārvadā dzīvojošie studenti varēja vērtēt fotogrāfijas. Fotogrāfijas gan tika iegūtas ne pārāk legālā veidā, kas arī kalpoja par iemeslu interneta vietnes slēgšanai. Lai vai kā rezultāts bija sasniegts – četru stundu laikā 22 tūkstoši skatījumu. Droši vien vietne būtu vēl vairāk apmeklēta, ja vien četros no rīta acīgie tīkla uzraugi nebūtu pamanījuši, ka Hārvardas tīkls pārslodzes dēļ „uzkāries”.

Iedvesmojies no realizētās idejas, Marks ķērās klāt nākošam projektam – thefacebook.com, kurš tika atklāts 2004. gada 4. februārī. Filmā redzams, ka Marks bija apsēsts ar šo projektu un nemitīgi augošo reģistrēto lietotāju skaitu. Dzīvoja projektā un nemitīgi papildināja ar dažādām jaunām funkcijām, brīžiem pat aizmirstot, ka projektam jānes arī peļņu. Eduardo bija jārūpējas par finansējuma piesaisti, kas viņam pagalam nepadevās. Augošā facebook.com popularitāte un nesaskaņas, kas radās abu draugu starpā izveidoja plaisu un kā vēlāk izrādījās – liktenīgu. Marks iepazinās ar Napster līdzdibinātāju un ļoti aktīvu un atraktīvu personāžu Seanu Parkeru (Sean Parker). Acīmredzot Seana finanšu piesaistes potenciāls un facebook.com attīstības redzējums likās Markam saistošs un pavisam ātri viņi satuvinājās. 2004. gada jūnijā tiek īrēts pirmais facebook birojs, Kalifornijā. Neilgi pēc tam Seanam izdevās piesaistīt investīcijas 500 tūkstošu ASV dolāru.

Šī stāsta skumjākā daļa ir, ka plaisa starp Marku un Eduardo izveidojās tik dziļa, ka neskaņas puses turpināja risināt tiesā. Ap to pašu laiku pretenzijas izvirzīja arī brāļi Cameron un Tyler Winklevoss, kuri 2003. gada nogalē piesaistīja Marku līdzīga projekta izstrādē. Abas tiesas prāvas beidzās ar mierizlīgumu, kas Markam izmaksāja ~60mlj.

Zīmīgi, ka facebook.com ir zemākais CTR (clickthrough rate) rādītājs. Kas nozīmē, ka šī ir viena no tām lapām, kur cilvēki vismazāk klikšķina uz reklāmām. Facebook to skaidro ar to, ka vietnes apmeklētāji ir gados jauni un tehniski izglītoti cilvēki. Bet ... Facebook var reģistrēties tikai no 13 gadiem.

Daži fakti no personāžu dzīves:

 

 

Marks Zuckerbergs.

Dzimis 1984. gada 14. maijā Ņujorkā, ASV ārstu ģimene. Pēc izcelsmes – ēbrejs.
Mācoties vēl vidusskolā uzprogrammējis Synapse Media Player, kas balstoties uz mākslīgo intelektu vērtēja (un, acīmredzot, ieteica) klausītāja mūzikas gaumi. Šo projektu vēlējās iegādāties Microsoft un AOL, kā arī savervēt Marku. Tā vietā Marks izplatīja šo produktu par brīvu un vilinošo darba iespēju vietā izvēlējās studēt Hārvardā.
24% akciju

 

  

 

 

Eduardo Saverin

Dzimis 1982. gada 19. Martā Brazīlijā ēbreju ģimenē. Tēvs nodarbojās ar eksportu un nekustamiem īpašumiem. Iestājās Hārvardas universitātē studēt ekonomiku, bija Kluba Phoenix S.K. Club biedrs. Marka tuvākais draugs.
5% akciju

 

 

 

 

 

 


Dustin Moskovitz

Dzimis 1984. gada 22. maijā Vašingtonā, ēbreju ģimenē. Iestājās Hārvardas universitātē, studēja ekonomiku. Facebook.com projektā bija programmētājs.
6% akciju

 

 

 

 

Chris R. Hughes

Dzimis 1983. gada 26. novembrī, ASV. Sākotnēji bija facebook.com runasvīrs. 2008. gadā organizējis Obamas prezidenta vēlēšanas kampaņu sociālos tīkos.

 

 

 

 


Sean Parker

Dzimis 1979. gada 3. decembrī. Napster līdzibinātājs. Kopš 2004. gada neformālais facebook.com padomdevējs, vēlāk - uzņēmuma prezidents. Atstāja facebook pēc tam, kad tika pieķerts lietojam narkotikas.
4% akciju

 

 

Izmantotais avots - http://en.wikipedia.org/wiki/Facebook

Dalies:
Novērtē: 3 (3)

komentāriKo lasa citi?