Kāzu gadadienas

Kāzas ir vieni skaisti dzīves svētki, un noteikti, ja kāds šaubās, vai tās rīkot ar vērienu vai tomēr salaulāties tikai liecinieku klātbūtnē, taupot laiku, līdzekļus, enerģiju un ko tik vien vēl nē, tad viennozīmīgi iesakām rīkot šos svētkus. Tā paliek kā vērtība visas dzīves garumā. Tā kā strauji tuvojas augusts, kas Latvijā ir tradicionāli bagātākais kāzu laiks, tad atgādināšu visiem jaunajiem pāriem un precētajiem par kāzu gadadienu tradīcijām.

Kāzas ir vieni skaisti dzīves svētki, un noteikti, ja kāds šaubās, vai tās rīkot ar vērienu vai tomēr salaulāties tikai liecinieku klātbūtnē, taupot laiku, līdzekļus, enerģiju un ko tik vien vēl nē, tad viennozīmīgi iesakām rīkot šos svētkus. Tā paliek kā vērtība visas dzīves garumā. Turklāt kāzu gada dienas ir lieliska iespēja arī pēc vairākiem gadiem kļūt mazliet sentimentāliem un atcerēties par visiem skaistajiem mirkļiem, kas pavadīti kopā, un arī grūtībām, kas kopīgiem spēkiem veiksmīgi pārvarētas.

Šogad mēs svinam sesto kāzu gadadienu jeb Cukura kāzas. Citos avotos tās nosauktas atkal par Čuguna kāzām. Pa šiem gadiem notikusī pielāgošanās, „pieslīpēšanās” un stabilums, protams, būtu čuguna smaguma vērta, bet, manuprāt, dzīvesprieka un salduma attiecībās nekad nav par daudz, un to jāmācās ienest pat visvienmuļīgākajā un rutīnas pilnajā ikdienā.

Tā kā strauji tuvojas augusts, kas Latvijā ir tradicionāli bagātākais kāzu laiks, tad atgādināšu visiem jaunajiem pāriem un precētajiem par kāzu gadadienu tradīcijām (protams, bez subjektīviem komentāriem arī neiztiks).

Zaļās kāzas.

Par tām tiek uzskatīta pati kāzu diena, kā arī katrs mēnesis pēc laulībām pirmā gada laikā. Manuprāt, katru mēnesi mūsdienu steidzīgajā laikmetā gan jau nu diez vai būtu jāiespringst atzīmēt, jo pirmais tāpat ir „medus” mēnesis, kad abi vēl dzīvo ārpus realitātes sajūtas vai dodas kopā kādā tālākā ceļojumā. Kaut gan varbūt tieši otrādi, senāk, kad nebija modē dzīvot kopā pirms kāzām, tad pirmais kopdzīves gads bija ļoti būtisks periods, kad viens par otru atklāj daudz ko jaunu un tad nu ir jāpieņem un jāpielāgojas pat tādiem ieradumiem, kas sākotnēji varētu tracināt. Zaļo kāzu simbols - miršu vainags kāzu dienā, var uzdāvināt arī kociņu, kurš augs un kļūs tikpat stiprs kā ģimene.

 

Papīra kāzas

Papīra kāzas (1. gadadiena). Citur to salīdzina ar baltu, neaprakstītu lapu kopīgam dzīves sākumam, taču šķiet pa vienu gadu daudz ko jau var paspēt uz tās lapas sarakstīt. Turklāt jāsaka kā O.Vācieša dzejolī par papīra lapu - „rakstiet tikai mīļus, labus vārdus uz šīs sniega baltās dvēseles”. Vienam gan ir jāpiekrīt, ka papīrs ir diezgan trausls materiāls, kas viegli var saplīst. Šajās kāzās dāvina piezīmju grāmatiņas, kartītes, grāmatas, kalendārus vai naudu (papīra naudu :) ).

Kokvilnas, arī katūna kāzas

Kokvilnas, arī katūna kāzas (2. gadadiena). Nu jau kaut kas stiprāks un drošāks. Dāvaniņas var būt kokvilnas izstrādājumi, dažādas mīļas lietiņas ar apdruku.


Ādas kāzas

Ādas kāzas (3. gadadiena). Pa 3 gadiem attiecības kļuvušas pietiekami izturīgas. Āda ir praktiska un ilgi kalpo. Tā var būt mainīga un elastīga, bet tikpat labi – cieta, stīva un nepakļāvīga. Citādi, ja kažokāda: silta, mīksta un mīlīga. Dāvina ādas maciņus, siksnas un somas utt.

Linu kāzas, arī zīda un ziedu kāzas

Linu kāzas, arī zīda un ziedu kāzas, citur arī keramikas kāzas (4. gadadiena). Lēnām mājās ienāk pārticība. Var atļauties iegādāties gan lina, gan zīda izstrādājumus. Dāvina linu dvieļus, galdautus, zīda gultas veļu, pārklājus, smalkas rotas un ziedus. Kaut gan pēdējos sieviete labprāt saņemtu katrā kāzu gadadienā un ne tikai.

Koka vai ceriņu kāzas

Koka vai ceriņu kāzas (5. gadadiena). Pieci gadi jau pamatīgs laiks. Pirmā nopietnā jubileja. Ģimene pietiekami stipra, bet kokam ir bīstami ugunsgrēki – ģimenes strīdi. Dāvina dažādus koka izstrādājumus, karotes, koka rotājumus utt.

 

Čuguna jeb cukura kāzas

Čuguna, arī cukura kāzas (6. gadadiena). Čuguns pēc īpašībām ir smags un tas ilgi uztur siltumu. Ģimenē aizvien vairāk pieaug - siltums, saticība un spēja izrunāties. Dažādas grūtības jau pārvarētas, attiecības ir kļuvušas pamatīgi stipras. Dāvina čuguna podus, pannas utt. Dažos avotos vēl minētas cinka kāzas, kuras svin pēc seši ar pus gadiem. Kāpēc tā, ej nu sazin?!

Vara vai vilnas kāzas

Vara vai vilnas kāzas (7. gadadiena). Varš – skaists un pietiekami vērtīgs materiāls. Laulātie apmainās ar vara monētām kā nākamās laimes ķīlu. Mīkstais un paļāvīgais metāls apliecina, kāda nozīme attiecību veidošanā ir sievietei, jo alķīmijā varš saistās ar Veneru – tātad ar siltumu un sievišķību. Var dāvināt svečturus un citus mājsaimniecības izstrādājumus.

Skārda, arī bronzas kāzas

Skārda, arī bronzas kāzas (8. gadadiena). Mirdzošs skārds – attiecību atjaunošanas simbols. Ne velti skārda plāksnes sit uz jumtiem. Dāvina saimniecības piederumus, formas cepšanai, svečturus, mašīnu. Hmm, būs vēl pāris gadiņu jāpaciešas līdz dzeltenajam New Beetle Cabrio pagalmā.

Fajansa kāzas

Fajansa kāzas (9. gadadiena). Fajansa trauki parasti ir baltā krāsā, taču augstas šķirnes fajanss ir ļoti līdzīgs porcelānam. Iespējams, šis ir attiecību pārvērtēšanas laiks. Fajanss pēc īpašībām ir skaists, izturīgs, bet tomēr plīstošs. Attiecības kļuvušas spēcīgas, bet tās tomēr aizvien ievainojamas. Jāmācās uzklausīt (es teiktu – sadzirdēt) otru. Dāvina dažādus traukus, vāzītes un glāzes. Tie var būt izgatavoti no fajansa, porcelāna, kristāla vai stikla.

Alvas kāzas

Alvas , rožu vai alumīnija kāzas (10. gadadiena). Laulāto attiecības jau ir izveidojušās pamatīgas, laika pārbaudītas. Tiek uzaicināti visi, kas piedalījās laulāto kāzās. Vīrs dāvina sievai sarkano rožu pušķi kā mīlestības un uzticības simbolu. Roze – skaista savos ziedos un ziedpumpuros, bruņota ar asiem ērkšķiem. Mīlestības un kaisles zīme, kas simbolizē jaunību, skaidrību, pilnību, pasaulīgu mīlestību un atdzimšanu. Alvas dāvanu vietā daži dāvina dzintara rotas. Es nebūtu pret pie sārto rožu pušķa saņemt arī alvas zaldātiņu kolekciju. :)

 

Tērauda kāzas

Tērauda kāzas (11. gadadiena). Tērauds ir gan spožs, gan plaši pielietots. Tēraudu iegūst, kausējot to augstā temperatūrā, pēc kuras tas atdziest un sacietē, iegūstot veidnes formu. Laulātie attiecībās izgājušas dzīves skolu. Abu starpā vērojama atklātība un saprašanās no pus vārda. Dāvina traukus no nerūsējošā tērauda.

Niķeļa kāzas

Niķeļa kāzas (12. gadadiena). Niķelis izturīgāks pret bojājumiem, pret rūsu. Jāpiemin, ka šajā laikā laulāto pārim jāuztur savās attiecībās mirdzums, jāvelta laiks viens otram, jānoliek malā ikdienas steigu. Dāvina niķeļa traukus.

Vilnas kāzas

Mežģīņu, arī vilnas kāzas (13. gadadiena). Savulaik mežģīnes skaitījās privilēģijas simbols. Mežģīnes ir izsmalcināta apģērbu vai aksesuāru sastāvdaļa. Ģimenes siltums, mājīgums ir acīmredzams. Laulātā pāra starpā ir izveidojies saskanīgums līdzīgi kā izsmalcināts mežģīņu rakts. Un tā tiešām ir laime (nevis nelaimīgs skaitlis), ka kopā nodzīvots jau tik daudz. Dāvina mežģīņu un vilnas izstrādājumus.

Ahāta kāzas

Ahāta vai ziloņkaula kāzas (14. gadadiena). Kārtaini joslainais pusdārgakmens, saukts par laimes un veselības talismanu, palīdz izprast noslēpumaino, uzvarēt ienaidnieku, piesaistīt spēku. To visu patiesi vajag kopdzīves laikā. Dāvina ahāta rotājumus un ziloņkaula figūriņas.

Stikla jeb dzintara kāzas

Stikla, arī dzintara kāzas (15. gadadiena). Stikls ir caurspīdīgs, tas var būt gan biezāks, gan plānāks. Laulāto attiecības kļuvušas arvien caurspīdīgākas. 15 gadi laulībā vienam būs kā krāsains vitrāžas logs, otram – caurspīdīgi mirdzošs glāzes stikls. Beidzot redz viens otram cauri! Nereti bērni jau izaudzināti lielāki un ir ģimenes atspulgs. Šī jubileja parasti tiek atzīmēta lielākā draugu un paziņu lokā, atskatoties uz laulāto 15 gadu piedzīvoto. Dāvina stikla un kristāla izstrādājumus. Tad nu pēc šīm kāzām seko piecu gadu pārrāvums, laikam viss palicis pārāk caurskatāms un vairs nav palikusi neviena intriga. :) Nu nē, es to tā neatstāšu, būs kaut kas jānoorganizē, kādi podi jānogāž, ja vēl būšu pie skaidra saprāta un labas veselības, tpū, tpū, tpū, pār kreiso plecu.

Porcelāna kāzas

Porcelāna kāzas (20. gadadiena). Gadu laikā nostiprinājušās vērtības. Tiek uzskatīts, ka vecie porcelāna trauki jau ir sen saplīsuši, tāpēc jādāvina jauni. Dāviniet porcelāna servīzi: kafijas servīzi, ja laulātajiem garšo kafija; tējas - ja dod priekšroku tējai; galda servīzi, ja viņiem patīk aicināt viesus. Laiks vienkārši apsēsties un baudīt tēju nesteidzoties! Gana skriets un darīts.

Sudraba kāzas

Sudraba kāzas (25. gadadiena). Ģimenes savienība ir cēla kā sudrabs. Tās izturība jau nav atkarīga ne no kādām nejaušībām. Sievas miršu vainags tiek apmainīts pret sudraba vainagu, blakus laulības zelta gredzenam uzvelk sudraba gredzenu. Svinēt uzaicina visus radiniekus. Viesi dāvina sudraba izstrādājumus. Sudraba rotas - cienījams mīlestības apliecinājums. Stop, es biju un palikšu pie zelta!

 

Pērļu kāzas

Pērļu kāzas (30. gadadiena). Attiecības starp laulātajiem spodras kā pērles. Pērles ir vispāratzīts skaistuma un pilnības simbols, ne velti senatnē tās sauca par dievu asarām. Saistās ar šķīstību, pacietību un skaidrību. Atceres par visiem priekiem un asarām. Šajā dienā vīrs dāvina sievai pērļu kaklarotu. To var! :)

Auduma kāzas

Koraļļu, arī auduma kāzas (35. gadadiena). Sarkanie koraļļi ir veselības un ilgas kopdzīves simbols. Kā apliecinot neieslīgšanu rutīnā, koraļļiem var būt gan žilbinoša krāsa, gan neparasta forma. Palīdz izvairīties no neveiksmēm, simbolizē dzīvības spēku. Dāvina sarkanos koraļļus, galdautus, dvieļus un citus izstrādājumus no auduma. Sieva dāvina vīram kreklu kā kāzu dienā.

Rubīna kāzas

Rubīna kāzas (40. gadadiena). Šī laulība ir kā labi izturēts vīns rubīnkrāsā ar krāšņu garšas buķeti. Ne velti šis dārgakmens saistās ar karaliskumu, cienību, dedzību un varu. Laulāto attiecības ir tuvas, radniecīgas. Var mainīt vecos laulības gredzenus uz jauniem. Laulības gredzenu rotā ar rubīnu - mīlestības un uguns akmeni. Mīlas liesma, kas vēl jo projām kvēlo abu laulāto starpā. Nu pēc 40 gadiem kopdzīves, liesma vēl ir vajadzīga.

Safīra kāzas

Safīra kāzas (45. gadadiena). Zilais dārgakmens simbolizē debess zilgmi, kā arī patiesību, šķīstību un apcerīgumu. Tā gaismas stari attēlo ticību, cerību, likteni un šie kopā pavadītie gadi ir vairāk nekā liktenīgi. Jā, rotas ar zilās nokrāsas akmeņiem man arī piestāv.

Zelta kāzas

Zelta kāzas (50. gadadiena). Zelts tiek uzskatīts par visvērtīgāko metālu. Simbolizē visu, kam piemīt liela vērtība un kas ir visgrūtāk sasniedzams. Pusgadsimts kopā – tas ir tā vērts, lai atzīmētu ar vērienu un dāvanā saņemtu rotas no zelta un citus zelta izstrādājumus. Nu tad beidzot, uz visiem rokas pirkstiem man rotāsies pa vienam (vismaz) zelta gredzenam!

Smaragda kāzas

Smaragda kāzas (55. gadadiena). Tik ilgi vēl dzīvo un vēl laulībā? Nu var 100% sacīt - izdevusies laulība. Šīs zaļās krāsas dārgakmenim piedēvē lielu spēku un pret to izturas ar bijību. Kā pavasara, auglības, lietus vai cerības simbols – tas iezīmē mūža atvasaras pavasari. Nepieciešams miers un atpūta. Lieliski, ja pāris aizbrauc uz kādu skaistu vietu un pavada kādu laiku divvientulībā kā pirms vairākiem gadu desmitiem medus mēneša laikā. Nu, varbūt ne tik intensīvi. :)

Dimanta kāzas

Dimanta kāzas (60. gadadiena). Šis visvairāk daudzinātais un cietākais no akmeņiem saistās ar neuzpērkamību un neuzvaramību. Sava caurspīdīguma un dzidruma dēļ saukts par pastāvīguma un patiesības simbolu. Pilnīgi nekas nevar vairs izjaukt šīs attiecības, kas ir tikpat mirdzošas kā dimants. Dāviniet dimantus!


Dzelzs kāzas

Dzelzs kāzas, arī sauc par dimanta vainaga kāzām(65. gadadiena). Simbolizē varu, izturību, nelokāmību. Šī dzelzs ir kalta mūža garumā un ir joprojām karsta. Var dāvināt izstrādājumus no nerūsējošā tērauda.

Briljanta kāzas

Briljanta kāzas (70. gadadiena). Visdārgākais dārgakmens pasaulē, turklāt gadu gaitā veidots un slīpēts, tādējādi kļūstot neskaitāmas reizes dārgāks un vērtīgāks. Tas viss attiecas arī uz kopdzīvi un mīlestību. Dāvanā gredzens ar īstu briljantu – to gan es gribu piedzīvot par spīti nepielūdzamajam laikam.

Sarkanās kāzas

Kroņa vai sarkanās kāzas (75. gadadiena). Tik daudz gadu kopā – tas tiešām ir kronis visam. :) Citos avotos atkal sarkanās kāzas minētas kā 100.gadadiena, bet nu pēc 70.gadadienas, tajā vecumā atmiņa jau ir nekāda, tā kā viss var misēties. Pārsteigumu dāvaniņas - īpaša dzeja un apcerējumi.

 

Dalies:
Novērtē: 4 (80)

komentāri

Jūlija

1. No sirds apsveicu Cukura kāzās (flower)
2. Mēs, savukārt, šogad svinēsim jau 7.gadadienu (party) Pat neticās, ka tik raiti laiciņš skrien... (love)
3. Aplausi autorei par superīgu rakstu un romantiskām bildītēm (bravo)

iinuu

Paldies! (kiss) Jauki jums nosvinēt savu 7.gadadienu jeb vara kāzas. (bride)

Jūlija

Aha, es savu vara pannu jau sagatavoju (cook) Tie gan būs svētki (confused)

sabis

Paldies par labo rakstu - ludzams, sho rakstu glabat publiski pieejamu vel vismaz 73 gadus - lai ik pa laikam varu ieskatities un lai zinu ko viiram gadadienaa davinaat/veeleet. Super noderigi!

Renāte

interesanti... žēl gandrīz, ka mūsu ģimenē neatzīmē kāzu jubilejas, jo abi tās aizmirstam, lai gan atceramies pirms TĀ datuma un pēc, bet nekad vēl īstajā dienā :)

Bet varbūt jāsāk? Tikšu pie dāvanām... lai gan maz ticams :)

Renāte

interesanti... žēl gandrīz, ka mūsu ģimenē neatzīmē kāzu jubilejas, jo abi tās aizmirstam, lai gan atceramies pirms TĀ datuma un pēc, bet nekad vēl īstajā dienā :)

Bet varbūt jāsāk? Tikšu pie dāvanām... lai gan maz ticams :)

mareks

(scream)

mareks

(scream)

ingma

Un kā ir ar 18.gadadienu? Kādas dāvanas pasniedz?

iinuu

18 gadi - tā kā laulības pilngadība domāta, vai? :) Neesmu neko dzirdējusi par 18.gadadienu. Varbūt kāds var ieteikt kādu oriģinālu dāvanu? ;) Man, piemēram, patīk kaut ko pašai pagatavot vai arī izmantot dažu labu ideju no DāvanuServisa.

ingma

Jā, tā varētu teikt-pilngadība :) Pirmā desmitgade aiz muguras, rit jau otra.... Pagaidām pašai ideju nav...laiks vēl ir...domāšu, meklēšu...un pārsteigums mīļotajam vīram būs! :)

maruta

Mums jau 31 martā būs 34 gadu kāzu jubileja,bet diemžēl nevienu dāvaniņu no vīra puses neesu saņēmusi :(

Aija

11.06.13.nosvinējām 30-to gadadienu, kopš sledzām laulību derību! Uzdāvināju mums kopīgu ceļojumu uz Stokholmu! Vajag dot! Vīrietis nav tik emocionāls, kā sieviete. Ja viņš neapsveic, apsveiciet viņu. Gaušanās nepalīdzēs attiecības veidot! Mīlestība ir došana, nevis gaidīšana, kad man dos. Egoisms gaida, kad varēšu no otra ko saņemt, bet tas, kurš mīl - dod!

Anna

Ar viru gada nogale atzimesim lauliba nodzivotos 55 gadus .Pasiem prieks, ka esm spejusi to skaistu saglabat. .Katru gadu virs nav aizmirsis mani svekt ar skaistiem ziediemKo lasa citi?