Kā iztīrīt datora klaviatūru?

Līdz ar pavasara tīrīšanu, pienācis laiks iztīrīt arī datora klaviatūru. Lielākie klaviatūras netīrības cēloņi ir putekļi (kas lielākoties ir atmirusi āda), pielipušie netīrumi un klaviatūras noliešana ar dažāda veida (un saldenuma pakāpes) šķidrumiem.

Līdz ar pavasara tīrīšanu, pienācis laiks iztīrīt arī datora klaviatūru. Klaviatūras netīrību varētu iedalīt trijās netīrības pakāpēs:

  1. Pieputējusi;
  2. Pieputējusi, piebirusi un vizuāli aplipusi;
  3. Viss iepriekš minētais, piedevām ar kaut ko nolieta.

Pirms ķerties klāt klaviatūras tīrīšanai, vēlams noskaidrot, vai tā vispār darbojas.  Kaut arī galddatora klaviatūru ir viegli izjaukt, to praktiski nelabo. Arī piezīmju datoriem, klaviatūras bojājuma gadījumā, visbiežāk maina visu klaviatūras bloku, nevis atsevišķus taustiņus.

Lielākie klaviatūras netīrības cēloņi ir putekļi (kas lielākoties ir atmirusi āda), pielipušie netīrumi un klaviatūras noliešana ar dažāda veida (un saldenuma pakāpes) šķidrumiem. Ir visai mazas izredzes sabojāt klaviatūru to nolejot ar ūdeni, daudz lielākas ar saldiem dzērieniem, arī tēju vai kafiju.

Vienkāršā apkope

Vienkāršā apkope parasti aprobežojas ar netīrumu "izkratīšanu", izsūkšanu ar putekļusūcēju un noslaucīšanu ar mitru lupatu vai salvetēm. Mazgājot taustiņus ar spirtu vai acetonu saturošu šķidrumu, jāņem vērā, ka atmazgāsies gan netīrumi, gan arī burtu uzraksti (ja vien tādi nav iegravēti), īpaši, ja klaviatūra ir balta, bet burti melni.

Pilnā apkope

Pilnai apkopei būs nepieciešams klaviatūru izjaukt. Ir dzirdēti stāsti, ka vecākām klaviatūrām varēja izvilkt taustiņus, tos rūpīgi nomazgāt un salikt atpakaļ.  Drastiskāka metode, ja klaviatūra ir kļuvusi  tik ļoti netīra, ka rodas jautājums to mest ārā vai tomēr mazgāt - var mēģināt mazgāt ziepjūdenī to neizjaucot. Abas šīs metodes neesmu mēģinājis un saprotamu iemeslu dēļ arī neiesaku. Kaut arī elektronikas pašā klaviatūrā ir gaužām maz, šādi mazgājot (un vēlāk neizžāvējot) pastāv risks, ka kautkas sāks sūbēt un ar laiku klaviatūra pārstās darboties. Principā, tas ko varētu gribēt tīrīt ir klaviatūras augšējā daļa (tur kur taustiņi).

Pirms jaucat klaviatūru, vēlams pārliecināties, vai to vispār paredzēts izjaukt. Jebkurā gadījumā, - process invazīvs, līdz ar to pastāv iespēja arī kautko arī nolauzt.

Manā rīcība nonāca klaviatūra Logitech.  Vispirms no apakšas atskrūvējam visas skrūves. Klaviatūrai pa malām ir ķepiņas, līdz ar to arī atskrūvētā klaviatūra tik brīvi varētu nepadoties.

Kā redzams ilustrācijās, klaviatūras elektroniskā daļa atrodas gandrīz vienmēr labajā, augšējā stūrī. Klaviatūras spaidāma daļa sastāv no plastmasas taustiņiem, kontaktu membrānām un gumijas "pumpām", kas arī kalpo par sava veida atsperēm. Visi slāņi noņemami (un pēc vajadzības iztīrāmi). Gadījumā, ja pamanījāties klaviatūru noliet ar kaut ko saldu un lipīgu, pēc kā taustiņi pasākuši "pielipt", visticamāk, nolietās vietas varēs viegli pamanīt.

Klaviatūras augšējo daļu, kura sastāv tikai no plastmasas var mazgāt ar ziepjūdeni, ūdens šalti, silto ūdeni un ja nepieciešams izmantot birsti. Pēc mazgāšanas, klaviatūru vēlams labi noslaucīt un likt žāvēties ar taustiņiem uz leju. Uz slikti noslaucītām detaļām var veidoties nosēdumi (kā tas redzams pēdējā attēlā), kurus protams ar mitru lupatiņu var arī noslaucīt pēc tam.

Dalies:
Novērtē: 5 (2)

komentāri

noon

Starp taustiņiem var iztīrīt arī ar kosmētikas tamponiem.Ko lasa citi?