Rašisms, vatņiki un citi zvēri

Rašisms - kvazi-ideoloģija, kura izveidojusies XXI gadsimta sākumā Krievijas Federācijas teritorijā. Ietver sevī imperiālisma, Lielkrievijas šovinisma, padomju laiku nostaļģijas un tradicionālās reliģiozitātes eklektisku un pretrunīgu sajaukumu. Fašisma un staļinisma ideoloģiju simbioze.

Rašisms (Рашизм) – kvazi-ideoloģija, kura izveidojusies XXI gadsimta sākumā Krievijas Federācijas teritorijā. Ietver sevī imperiālisma, Lielkrievijas šovinisma, padomju laiku nostaļģijas un tradicionālās reliģiozitātes eklektisku un pretrunīgu sajaukumu. Fašisma un staļinisma ideoloģiju simbioze. Kā pamats tiek izmantota Krievijas Pareizticīgās baznīcas teorija par krieviem kā izredzēto tautu (богоизбранности русских).

Rašisma pretmets ir Rietumu liberāli-demokrātiskajās vērtības un institūcijas, piemēram, brīvas vēlēšanas, indivīda brīvība un pilsoņu tiesības. Ārpolitikas jomā rašismu izmanto kā pamatojumu agresīvai (захватнической) pozīcijai, kura pazīstama kā "Krievijas zemju savākšana" («собирание земель русских»). Pašlaik akadēmiski rašisms nav formalizēts. Eksistē kā XXI gadsimta sākuma Krievijas Federācijas valdības taktisko mērķu sasniegšanas instruments. Realizējās ar ikdienas masu propagandas līdzekļiem krievvalodīgo vidē.

Senākos avotos (kuri vairs nav pieejami publiski) tiek pieminēts Ivanov Sukharevsky, kurš esot radījis sevis izdomātu ideoloģiju, ko nosauca par rašismu (angļu valodā – russism), priekšplānā izceļot vienas nācijas pārākumu. Rašisma uzdevums ir izveidot saikni starp pirms revolūcijas ortodoksālo monarhiju un nacismu, to identificējot divos (filmu?) varoņos – Nikolajs II un Ādolfs Hitlers. Pēc paša ieskatiem russi (angļu – russy) balstās uz 8 atzariem – Lielkrieviem, Baltkrieviem, Ukraiņiem, Karpatu rusiem (angļu – ruthenians), jaunkrieviem (Ukrainas teritorijā), sibīriešiem, kazakiem (angļu - cossacks) un pomoriem (angļu - pamors).

Skaidrojumu variācijas:

Aleksandrs Skobovs (Александр Скобов, Krievijas politiķis): rašisms ir savdabīgs totalitārisma un fašima ideoloģijas paveids, fašisma un staļinisma simbioze.

Andrejs Piontkovskis (Андрей Пионтковский, politologs): rašima ideoloģija savos principos palīdzināma fašistiskajam nacisma, bet pēc V.Putina politikas un runām – ar Ā.Hitlera idejām.

Jurijs Nesterenko (Юрия Нестеренко, 2010. gadā politiskā patvēruma meklējumos emigrējis uz ASV): Rašisms ir imperiālisma, Lielkrievijas šovinisma, padomju laiku nostaļģijas un reliģiskā tradicionālisma eklektisku un pretrunīgu sajaukums.

Aleksandrs Kostenko (Александра Костенко, ukraiņu izcelsmes zinātnieks, profesors): rašisma ideoloģijas pamatā ir ilūzija, kas balstīta uz maldīgiem priekštatiem par krievu sabiedrības interesēm. Rašisms pārkāpj starptautisko tiesību principus, uzspiežot pasaulei savu vēstures patiesības versiju, kas izriet no Krievijas interesēm.

Oļegs Leusenko (Олега Леусенко, Ukrainas politiķis): rašisms kļūvis par Krievijas pārvaldības ideoloģiju un praksi, kur par pamatu ir ņemta ideja par krievu līdzpilsoņu pārākumu un padomju-imperiālisma neo-kolonisms. Krievijas pareizticība tiek izmantota kā morāles doktrīna. Uzsvars tiek likts uz ģeo-ekonomiskajiem instrumentiem, primāri – enerģētikas.

Vatņiks

Vatņiks (Ватник) – rašisma ierindas apoloģēts. Raksturīgā psiholoģiskā iezīme – nespēja patstāvīgi un kritiski domāt, nosliece uz ietekmējamību. Bieži ir mazizglītots. Tiražē atrautus, lozunga formā formulētus saukļus ar noslieci uz rašimsu (piem. Крым наш!). Vatņika informācijas patēriņa modelis cieši saistīts ar televīziju: aktīvās funkcionēšanas fāzē, tam nepieciešamas 2-3 stundas tele-propagandas dienā.

Huilo

Huilo (krievu – Хуило, angļu - khuilo) – cilvēks, kurš izraisījis pret sevi nepatiku, riebumu vai negatīvu attieksmi aktīvu debašu laikā kādā iereibušajā vai pārpīpējušajā kompānijā. Iespējams, ko kāds ir pateicis jokodamies ar mērķi izskaistināt stāstāmo vai, lai atstātu lielāku iespaidu uz klausītājiem. Līdz ar Krievijas agresiju Ukrainā 2014. gadā šis teiciens tika izmantots arī attiecībā uz Putinu. [3]

Georga lentīte

Georga lentīte (kritiski noskaņotajā literatūrā pazīstama arī kā "Kolorādo lente") - agresīvā rašisma piekritēju atšķirības zīme. Tiek izmantota vandālisma un varmācības aktu laikā. Tā rašisti identificējās mītiņos, maršos, uzbrukumos alternatīvo viedokļu paudējiem, kā arī okupētajās teritorijās. Ideja izmantot Georga lentīti kā simbolu, radās vēl pirms rašisma nostiprināšanās valdošās ideoloģijas statusā. Sākotnēji tā bija kā piemiņas aksesuārs 9. maija svētkos - veltītiem otrā pasaules kara Sabiedroto uzvarai pār fašistisko Vāciju (Krievijas variantā).

Georga lente savā sākotnējā nozīmē izmatojas reti.

Wikipedia

Centieni iekļaut rašisma skaidrojumu “atvērtajā” enciklopēdijā Wikipēdijā datējami ar 2008. gadu, kad Krievija izvērsa savu agresiju Gruzijā. Kādu laiku rašisma skaidrojums bija atrodam angļu un krievu valodā. Sākoties Krievijas agresijai Krimā un pēc tam Ukrainā 2014. gada martā, ieraksti tika dzēsti pamatojoties, ka “skaidrojums nav enciklopēdisks”.

Latviešu versijā satura uzraugi pārspēja sevi meistarībā un raksts tika dzēsts zibenīgi, to pamatojot, ka saturs ir tulkots (no kāda bloga ieraksta), neskatoties uz to, ka rakstam nebija pievienotas ilustrācijas vai kādi citi autortiesību objekti. Pašreiz vienīgā valoda Wikipedia, kurā lasāms rašisma skaidrojums – ukraiņu [2].


Ilustrācija: Hajo de Reijger @ politicalcartoons.com


Avoti:

[1] http://styazshkin.livejournal.com/919731.html?thread=6335155#t6335155

[2] http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%B7%D0%BC

[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Putin_khuilo!

Dalies:
Novērtē: 5 (8)
Skatīts: 1511

komentāri

Kasparsss

Par vatnikiem :)) '' Krim nash!'', ''Amerikosi pidary'', ''Gejevropa-zhri govno!'', ''Ukropy fashisty'' :)) atgaadina taadus subjektus, kuri aatri izkliedz kaadu saukli un pamuuk, vai arii trolleeni- bez vaarda (parasti kaads dumji izdomaats pseidoniims, vai iedomaatu ''slaveniibu'' vaards) un bez personiigaas fotograafijas (vai arii kaada padumja piktogramma, kur uz ASV karoga atteelots kaashukrusts)

Kasparsss

..vai veel iisaak '' Fashisty!'', ''Hunta!'','' Nacisty!'', ''Aparteid!''- iisi aprauti vaardi, kas ieved agresiivi shovinistiskaa transaa; izkliedzeejsubjekti NEKAD nevar paskaidrot un defineet izkliegto vaarda noziimi un jeegu. Augstaak attiistiitie subjekti peec kaadas psihiskas traumas (parasti tiek negaidiiti nobiedeeti kliegshanas laikaa no kaada opozicionaara) vai fiziskas traumas (parasti dabuunot no kaada ar duuri starp aciim)saak mekleet skaidrojumus PSRS veestures graamataas, labaakaa gadiijumaa Wikipeedijaa krivu valodas versijaa. Citus izzinjas avotus shie vatnjiki NEKAD neizmanto.Ko lasa citi?