DropBox ar 8Gb jeb mākoņvietas meklējumi

Jūs esat strādājoša studente un bieži rakstāt kursa darbus, tālrunī jums ir dažas bildes, darbā dažas jautras prezentācijas. Lai apmainītos ar failiem jums nepieciešams USB atmiņas „puļķītis” vai tos jāpārsūta uz e-pastu. Ar mākoņvietu (tā sauksim tālāk aprakstīto pakalpojumu) to var izdarīt savādāk.

Kopš neseniem laikiem, kad fails tika atsūtīts ne ar e-pasta, ne skype, ne ftp, ne ar kāda cita zināma datu pārraides veida starpniecību, bet gan kā dropbox saite, radās interese ievērtēt šī pakalpojuma priekšrocības.

Kas ir vieta mākonī?

Ideja par failu (attēli, video, mūzika u.c.) nolikšanu tīmeklī tā, lai tiem var piekļūt no jebkura datora vai uztaisīt koplietojamu vai publisku, nav jauna. Taču, vai nu niecīgais datu apjoms, ko varēja glabāt šādos resursos, vai ne pārāk ērtā piekļuve un failu augšupielāde / lejupielāde ilgu laiku neguva plašu popularitāti. Situācija mainījās, kad datu apjoms sasniedza gigabaitu un darbošanās ar failiem kļuva tikpat ērtā kā failu pārlikšana datorā no vienas mapes citā.

Pēc būtības, tas ir FTP tikai līdz zināmam apjomam lietojams par brīvu, kā arī iespējams darboties ar  failiem arī caur web (t.i. nevajag speciālu programmu).

Apskatīsim lietojuma piemēru.

Jūs esat strādājoša studente. Mājās rakstāt kursa darbus, tālrunī jums ir dažas bildes, darbā dažas jautras prezentācijas. Lai apmainītos ar failiem nepieciešams USB atmiņas "puļķītis" vai jāpārsūta uz e-pastu. Ar mākoņvietu (tā sauksim iepriekš aprakstīto pakalpojumu) to var izdarīt savādāk: kursa darbu saglabājāt mākonī, bildes no telefona un jautrās prezentācijas arī. Tagad visam varat piekļūt no jebkura datora zinot savu paroli. Ja kursa darbu jāpārsūta draugam, bet ir pārāk liels, lai to sūtītu pa e-pastu, tad mākonī atliek veikt pāris klikšķus un jūs iegūstat saiti, kuru atverot varēs lejupielādēt failu. Šo saiti tad arī sūtat draugam.

DropBox

DropBox radās studentu vajadzībām Masačusetas tehnoloģiju institūtā 2007. gadā, ar mērķi radīt gana ērtu un drošu veidu kā apmainīties ar failiem. Minētais serviss saglabā arī faila iepriekšējās versijas, kas nozīmē, ja sarakstījā garu rakstu darbu, otrajā dienā „palabojāt” un trešajā dienā sapratāt, ka to vajag atjaunot, tad to būs iespējams izdarīt.

DropBox nav vienīgais šāda veida resurss, bet uz doto brīdi atzīts par ērtāko gan. Tas ko piedāvā visi – piekļuve caur web. DropBox vēl arī piedāvā instalēt speciālu programmu (izstrādātas versijas gan Windows, gan Mac, gan mobilām ierīcēm: android un iphone), kura izveidos speciālu mapīti un kuru ik pa laikam sinhronizēs ar mākoņvietu. Rezultātā, turpināt darboties ar failiem un mapēm kā līdz šim, tikai šie faili neredzamā veidā tiek nosūtīti uz mākoni, līdz ar ko pieejami citā datorā un tālrunī. Ērtums tanī, ka nav nepieciešams lejupielādēt, veikt labojumus un augšupielādēt (kā tas būtu ftp un e-pasta gadījumā).

Datu apjoms, kā tikt pie 8 Gb?

Par brīvu DropBox nodrošina 2Gb datu apjomu.  Ja vēlaties vairāk – divi varianti. 1. Par zināmām naudiņām (cenas zemāk) piepirkt klāt. 2. Ieteikt draugiem un paziņām, jo par katru „ievilināto” lietotāju jums abiem pienākas 250Mb. Un tā, kamēr netiek sasniegti 8Gb, kas ir maksimums.

Nosūtīt ielūgumu var divos veidos – nosūtot saiti un reģistrējot jaunu lietotāju (piemēram, atverot šo saiti - http://db.tt/ZQmHMP9) vai nosūtīt ielūguma epastu no pašas dropbox lapas. Saņēmējam nepieciešams veikt 5 no 7 punktiem.

  1. Take the Dropbox tour
  2. Install Dropbox on your computer          
  3. Put files in your Dropbox folder
  4. Install Dropbox on other computers you use     
  5. Share a folder with friends or colleagues             
  6. Invite some friends to join Dropbox      
  7. Install Dropbox on your mobile device

Eksperimentos noskaidrojās, ka bonusa megabaiti pieskaitās jau tad, kad ielūgums ir akceptēts, lejupielādēta piedāvātā programma un notikusi autorizācija caur to. Var autorizēties no vienas IP, bet nevar no viena datora (var, bet bonuss neskaitīsies). Datora vārda maiņa nepalīdzēs ;).

Atliek atrast 26 draugus, kam nosūtīt un kuri akceptētu, bet, ja šāds scenārijs neder, tad eksistē arī citi, līdzīgi mākoņvietas servisi.

Par instalāciju:

Viss gludi un jauki instalējas (bez liekiem un nesaprotamiem jautājumiem) uz Windows, Mac, Android. Linux Debian pakas nav (ir Ubuntu).

apt-get install libnautilus-extension-dev libnotify-dev python-docutils

ja saka par trūkstošām pakām, tad:

apt-get –f install

Ja oficiālā lapā piedāvātā paka neder (piem. versiju nesaderība), velkam dpkg paku no šejienes:  http://repo.rivco.net/debian/nautilus-dropbox/0.6.2-1/

dpkg –i nautilus-dropbox_0.6.2-1_i386.deb

Tālāk darbošanās notiek pa GUI.

Mākoņvietas.

Saraksts ar citiem mākoņvietas servisiem (Cloud computing data storage services):

Mākoņvieta

Bez maksas pieejams

Maksa sākot ar:

dropbox.com

2Gb (līdz 8Gb)

50Gb = 10$/mēnesī

spideroak.com

2Gb

100Gb = 10$/mēnesī

amazon.com/clouddrive/learnmore

5Gb (20Gb uz gadu, ja nopērk mp3 albūmu)

20Gb = 20$/gadā

skydrive.live.com

25 Gb

?

box.net

5 Gb

25 Gb = 10$/mēnesī

docs.google.com

1 Gb

20 Gb = 5$/ gadā (!)

one.ubuntu.com

2 Gb

20 Gb = 3$/mēnesī

adrive.com

50 Gb (reklāmas)

100Gb = 14$/mēnesī

 

Izvēloties mākoņvietu svarīgi zināt:

  • Vai ir desktop aplikācija (kas ļaus darboties ar failiem līdzīgi kā ar citiem failiem datorā. T.i. ne caur web)
  • Viena faila izmērs. Jo piemēram, docs.google.com viena faila izmērs nevar būt lielāks par 250Mb (tas, gadījumā, ja ir svarīgi).

 

Interesanti raksti par tēmu:

[1] Dropbox vs. Amazon Cloud Drive – Which one is Better? (A Detailed Comparison) - http://techsplurge.com/3485/dropbox-amazon-cloud-drive-detailed-comparison/

Dalies:
Novērtē: 5 (8)

komentāri

pyro

interesants risinājums par 5$ mēnesī - http://www.backblaze.com/

Ēriks

Nez, kā tehniski var glabāt šādu drūmo datu apjomu? Uz kā?

Ēriks

8GB limits ir stiepts jēdziens - šobrīd jau esmu ticis pie 11GB liela dropbox'a. Tikai un vienīgi izmantojot referāļus.

Ēriks

Starp citu, ja kādam ir .edu epasta kaste var mēģināt verificēties ar to un dabūt 500Mb par katru foloweri. https://www.dropbox.com/edu
Nezināms avots norādīja, ka ar .edu varot dabūt 20MB.

mm

Vēl ir šitāds - sugarsync.com. Līdzīgs dropbox tikai ar 5Gb

Ēriks

Kā palielināt Dropbox ietilpību, bez maksas (beta) - http://www.appskats.lv/ka-palielinat-dropbox-ietilpibu-bez-maksas/#.T0Ep0fX4JmwKo lasa citi?