Pensiju fonds jeb uzkrājošā apdrošināšana

Tālajā 2007. gadā ļāvos tik apvārdotam par pensiju fondiem un piekritu uz vismazāko iespējamo summu. 2015. gadā nolēmu apvaicāties (jo paši pārskatus nesūta), kas tad tur iekrājies. Papildus tam, ko esmu iemaksājis, pa 8 gadiem iekrājušies 35 EUR, jeb 0.16%/gadā.

Tālajā 2007. gadā ļāvos tik apvārdotam par pensiju fondiem (Seesam, tagad Compensa) un piekritu uz vismazāko iespējamo summu.

2015. gadā nolēmu apvaicāties (jo paši pārskatus nesūta), kas tad tur iekrājies. Papildus tam, ko esmu iemaksājis, pa 8 gadiem iekrājušies 35 EUR, jeb 0.16%/gadā.

Ir viena labā ziņa un divas sliktās.

Labā ziņa

  1. Šādiem uzkrājumiem var dabūt daļēju IIN atmaksu (šīm atmaksām gan pastāv griesti), ja: a) nav citi attaisnotie izdevumi, kā piemēram, medicīnas; b) ja saņemat krietni virs minimālās algas vai neesat mikrouzņēmuma darbinieks.

Sliktās ziņas

  1. Ja paskatās statistiku, 10 gadu laikā preču/pakalpojumu vērtība pieaug par aptuveni 100%, jeb 10%/gadā. Visstraujāk aug enerģija, viszemāk – atsevišķas produktu grupas. Mainās arī nodokļi. Piemēram, 2007. gadā nebija nekustamā īpašuma un zemes nodokļa, nebija auto nodokļa (~35 EUR/mēnesī, ja auto ir uz SIA utt.).
  2. Iestājoties pensijai, no papildus peļņas būs jānomaksā valstij kapitāla pieauguma nodoklis, t.i. 10%.

Secinājumi

  1. Ja strādājat valsts/pašvaldības darbā vai lielā uzņēmumā un neko mainīt negribat – šādas iemaksas ir priekš jums.
  2. Ja “silda” tas, ka var atgūt x% no IIN iemaksām, tad savu darbību pārreģistrējot uz mikrouzņēmumu, atgūsiet visus 90% no iemaksām.
  3. Latvijā neviens ieguldījumu fonds negarantē, ka jūsu iekrājums “neiebrauks” mīnusus. Piemēram, Austrijā ir noteikts, ka pensiju fondu minimālais ienesīgums nevar būt zemāks par 0.00x%. Mīnusā aiziet visa (!) summa, nevis tikai tā daļa, kura iemaksāta krīzes laikā. Protams, varat sevi mierināt ar domu, ka krīzes atnāk un aiziet, ja vien cerat, ka varat dzīvot mūžīgi.
  4. Loģiski būtu secināt, ka pensiju fonds ir krāt nevis atgūt IIN. Sliktākajā scenārijā krāt, lai ir vismaz kaut kas. Vidējā scenārijā, lai iekrātais tiek līdzi inflācijai. Ideālais – lai iekrātais ir vairāk par inflāciju.
  5. Ļoti svarīgi šādiem ieguldījumiem ņemt vērā atpirkuma nosacījumus. Jau tālajā 2007. gadā likās, ka nepaies ne 5 gadi (tas bija vēl pirms krīzes), kā uzradīsies daudz pievilcīgāki investīciju piedāvājumi.
Dalies:
Novērtē: 4 (3)

komentāri

Compensa Life

Labdien!

Atsaucoties uz Jūsu bloga ierakstu par pensiju fondu jeb uzkrājošo apdrošināšanu, vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz dažiem svarīgiem faktiem.
Vispirms jāatzīmē, ka Compensa Life ik gadu klientiem nosūta pārskatu par uzkrājošās apdrošināšanas polisēm. Protams, iespējami gadījumi, kad cilvēks ir nomainījis savu kontaktinformāciju un nav par to informējis Compensa Life, kā rezultātā nav saņēmis jaunāko informāciju. Papildus izsūtītajiem ziņojumiem, informāciju par uzkrājumiem, iespējams apskatīt Compensa Life E-birojā: https://www.compensalife.eu/LV/logon.asp

Tāpat vēlamies akcentēt, ka Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksai par līdzekļu uzkrāšanu dzīvības apdrošināšanā pastāv noteikti ierobežojumi – no veiktajām iemaksām iespējams saņemt atmaksu, kas nepārsniedz 10% no gada bruto algas. Uzsveram, ka šai IIN atmaksai nav nekāda sakara ar IIN atmaksu par medicīniskajiem izdevumiem.

Bloga ierakstā ir norādīta neprecīza informācija par dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu un par pensiju fondiem. Katram no šiem pakalpojumiem ir noteikti nosacījumi un to darbību regulē attiecīgi normatīvie akti.

Jebkurā gadījumā aicinām Jūs sazināties ar Compensa Life, lai būtu iespējams precizēt un atrisināt visus neskaidros jautājumus.

Ar cieņu,
Compensa Life

Eriks

Paldies Compensa Life par izsmeļošu skaidrojumu. Piebildīšu vien divas lietas:
1. 2007. gadā Seesam (tagad - Compensa) veicot aktīvo pārdošanu, piedāvājums bija vai nu tāds vai nekāds, nebija iespējams izvēlēties starp uzkrājošo apdrošināšanu un pensiju fondu.
2. Kā attaisnojumu tam, ka netika sūtīti pārskati Jūs minat, ka iespējams nav bijusi pareiza kontaktinformācija. Neatrodat par neloģisku, ka rēķini jau tika sūtīti, saņemti un apmaksāti? :) Pirms diviem gadiem tiku zvanījis uz Compensa biroju, kur tika laipni paskaidrots, ka uzņēmums neko nesūta, bet ja vajag, šādus pārskatus var pieprasīt.

Lūdzu tieciet skaidrībā kādu informāciju par jūsu pakalpojumiem sniedz jūsu supports un pārdošanas aģenti. Esošo līgumu esmu nolēmis pārtraukt.

Compensa Life

Labdien,

Starp pensiju fondiem un uzkrājošo apdrošināšanu tomēr pastāv atšķirības. Taču domājam, ka daudz efektīvāk, t.sk. attiecībā uz otro jautājumu neskaidrības būs iespējams atrisināt, ja zināsim Jūsu vārdu un uzvārdu. Aicinām tos un savu kontaktinformāciju nosūtīt uz info@compensalife.lv, lai noskaidrotu visus jautājumus.

Ar cieņu,
Compensa Life

Paskolos

Diemžēl, kaut vai tāds nieks, kā pārskatu nesūtīšana, attur mani no šīs kompānijas.



Ko lasa citi?