Zemes tauki jeb Phallus impudicus

Jums tā sēne attēlā neko vizuāli neatgādina? Pareizi, zemes auglībā ir spēks! Ne velti 18.gs. sēni nodēvēja par nekaunīgo fallu jeb latīniski - Phallus impudicus. Izrādās tautas dziedniecībā šo sēni lieto reģenerācijas procesu uzlabošanai, brūču sadziedināšanai, iekaisumu un sāpju mazināšanai, locītavu stīvumam.

Tā kā Jāņu brīvdienā bijām aizdevušiem tuvāk saknēm (tiešā un pārnestā nozīmē, izlīduši no pilsētas mūriem), tad bija iespēja ne tikai atpūsties, bet arī uzzināt ko jaunu, pat pārsteidzošu. Paturēt rokās zemestauku olas un pavērot dziedinošā uzlējuma pagatavošanas procesu.

Kur tāds viedums tām mammām un vecmammām no paaudzes uz paaudzi – it kā astoņi deviņi gadsimti kristietības neko nav mainījuši latviskajā dzīvesziņā – zālītes, ārstniecības puķītes, pilnie un tukšie mēneši, saknes un sēnes, dzīvie un mirušie ūdeņi. Es izlienu ārā no datora un viedtālruņa, nokāpju no mūsdienu virtuālajiem mākoņiem, un nokļūstu pavisam citā pasaulē, kaut arī kādus 350km no Rīgas.

Īpašā sēne

Nu tā, vizuālo izskatu tā kā būtu novērtējuši, taču tagad dziļāk būtībā. Izrādās šie zemes tauki ir pasaulē visātrāk augošā sēne – dažās minūtēs var izaugt līdz pat 30 centimetriem gara, bet ja pārgatavojas, tad uzsprāgst. To ievāc, kad tā ir olas stadijā, no jūnija beigām līdz pat septembra sākumam. Sēni jāmeklē ēnainās vietās un vēsajā dienas daļā, vēlams agri no rīta.

Zemes tauku uzlējuma pagatavošana

Zinot iepriekš minētās pārvērtības, rīkoties vajag ātri. Ļumīgās baltās olas ar recekļainu masu vidū sagriež četrās daļās aplej ar degvīnu jeb šmakovku. Ierīvēšanai lieto izvilkumu ar attiecību viens pret viens. Stikla burku aizvāko un liek glabāties tumšā, vēsā vietā divdesmit vienu dienu, tad izkāš caur marli un var lietot. 

Dalies:
Novērtē: 5 (6)

komentāri

Gita

Un kur tādu brīnumu var atrast?

Andris

Phallus impudicus? Kur tādu var dabūt ? Labs jautājums Gitai !

Līga
Andris

Mežā ēnainā vietā :)))

VITALIJS

atradu 50 senes tadas gribu pardot bet nezinu kam vaja nr 24913751

VITALIJS

zvanat vel meza aug es nenoravu vinas 24913751Ko lasa citi?