Pērkamā māksla un kultūra

AKKA/LAA nākotnes vīzija – kultūras pasākumi ar iepriekš nopirktiem dzejoļiem, raksti par autoriem bez viņu darbu citēšanas, tikai pērkamās mākslas darbu popularizēšana, jo kurš negrib rakstīt par naudu un tās diktētajiem nosacījumiem, to arī neviens nelasīs (neatradīs).

AKKA/LAA nākotnes vīzija – kultūras pasākumi ar iepriekš nopirktiem dzejoļiem, raksti par autoriem bez viņu darbu citēšanas, tikai pērkamās mākslas darbu popularizēšana, jo kurš negrib rakstīt par naudu un tās diktētajiem nosacījumiem, to arī neviens nelasīs (neatradīs).

Nepatīkami pārsteidza šodien medijos publiskotais AKKA/LAA cenrādis, kas paredz maksājumus par daiļdarbu fragmentu un dzejas lasīšanu dzejas dienu sarīkojumos, bibliotēku un muzeju pasākumos un kultūras un tautas namu sarīkojumos, kā arī par autoru dziesmu atskaņošanu. Pamatojums - par autora darbu ir jāmaksā viņa dzīves laikā (neatkarīgi no tā, vai viņš grib vai negrib saņemt par savu dzejojumu atlīdzību) un 70 gadus pēc autora nāves vai nu mantiniekiem, vai modrajiem autoru tiesību sargiem AKKA/LAA.
 

Attēls iz Latvijas Nacionālā vēstures muzeja suvenīru bodes

Secinājums latviešu literatūras un kultūrvēstures skolotājiem, jums nebūs vairs likt skolēniem deklamēt dzeju pasākumos, izlaidumos vai valsts svētkos (bez maksas); jums nebūs pašiem uzstāties ar lasījumiem, lai rādītu piemēru latviešu valodas bagātībai un stiprinātu nacionālo garu (bez maksas); jums nebūs popularizēt latviešu kultūru, citējot latviešu literatūras paraugus (bez maksas).

Secinājums kāzu muzikantiem – sava rūpala jāver ar steigu ciet, ja negrib iedzīvoties bankrotā, nerunājot par peļņu, jo nedz kristībās, nedz kāzās, nedz bērēs nav ļauts spēlēt un dziedāt tautā iemīļotas dziesmas bez iepriekšējās iemaksas AKKA/LAA par noteiktu skaitu atskaņojamo dziesmu. Un nedod Dies’ kaimiņu Toņa palūgs to veco labo Kalniņa dziesmu atskaņot otru reizi, ja piekrīti, tā uzreiz sodāma rīcība.

Starp citu, šovasar kapusvētkos apskatiet uzmanīgi savu radu kapu pieminekļus, ja tik nebūsiet emociju uzplūdā savam sencim par piemiņu lūguši iekalt kāda latviešu autora dzejas rindas. Sods!

Ziemassvētkos, dzimšanas dienās un citās svinībās esiet uzmanīgi ar dzejoļu rakstīšanu apsveikumu kartiņās, ja jūs vēl esat starp tiem izmirstošajiem dinozauriem, kuriem dzeja ir vērtību saskatāt ne tikai naudas izteiksmē, bet arī garīgajā. Ka tik nebūs pārkāptas kāda autortiesības?!

Respektīvi, turpmāk tiks izmantoti, popularizēti, atskaņoti tikai tie mākslas darbi, par kuriem kāds samaksās. Nevis mākslinieciski vērtīgākie vai tautā mīlētākie (gan jau tā vecā paaudze drīz apmirs, ieskaitot patreizējos 35-gadniekus, kas vēl audzināti pēc vecās vertīborientācijas, ka dzeja ir jūtu, emociju, pārdzīvojumu un pārdomu atspoguļojums, ka dzejnieks raksta ne tāpēc, lai viņam samaksātu, bet pēc iekšējas nepieciešamības izpausties) darbi, bet komerciāli veiksmīgākie, mārketinga guru izbīdītie un pie kājas jebkurš talants.

Māra Zālīte (AKKA/LAA padomes prezidente), par kuru vēl skolas laikā mācīts kā par nacionālo ideju nesēju tautā un kuras dzeja tiešām tika daudzreiz skandināta pasākumos (tagad, mīlīši, tikai par naudu), tagad šķiet globalizācijas un komercializācijas idejas pakaļskrējēja. Bet laikam taisnība vien bija viņas izteikumam dzejolī, kur M.Zālīte pareģoja visiem latviešu jauniešiem nākotni: „Kaut paēdis, tu allaž alksi sāta.Tu esi jauns, tev viss vēl priekšā. Par visu maksāsi, ko dzīries ņemt par velti ..” (citāts no M.Zālītes „Tu esi jauns, tev viss vēl priekšā”, hi, hi, riskēju)

Kopumā, ja tā lieta aiziet un vairums kā mazie ezīši paklausīgi tik maksā, tad situācija ar latviešu tekstiem arī internetā kļūs vēl švakāka nekā šobrīd ir. Tukša muldēšana bez faktiem, citātiem no daiļdarbiem vai vēsturiskiem avotiem. Meklētājā atradīsi un lasīsi neko ne par ko (tas, kas uz katra stūra nopērkams ar  AKKA/LAA gādību)... vai arī tikai krievu/angļu valodā. Mana nostāja – pēc iespējas vairāk un plašāk pieejamu darbu latviešu valodā ar obligāto sauci uz autoru (citēt, pārrakstīt, popularizēt un saglabāt lasītājiem). Citādi, par ko mēs vispār tajā 18.februārī taisāmies balsot?!

Dalies:
Novērtē: 5 (5)

komentāri

Rolis

Kas tas ir, ka mēs Latvijā netiekam pie teikšdanas. Nav iespējams (es jau vairs nerunāju par attīstību) saglabāt Latvijas latviskumu. Katru kurš to cenšas darīt nospļauda kaut kādi aninīmi it kā latvieši (brīvais mikrifons "Krustpunktā" LR1) un šitie paši, it kā latvieši, regulē mūsu dzīvi. Un nekas nespēj pagriezt pārmijas pareizajā virzienā. Manuprāt tas viss sākās ar "Librālās ekonomiskās pilitikas ieviešanu". Tie kuriem vajadzīgs brīvs tirgus un brīva konkurence (ar vienu vārdu = brīvības) viņi ar visu varu rada apstākļus kad mūsu telpā varēs šiverēt jebkurš, kuram ir nauda, bet tikai ne vietēja latviešu tauta (ar savām vērtībām). Par vērtībām kļūst pasaules mode, kosmopolītiskā kultūra, atsevišķi izolēta cilvēciņa tiesības (to starp Geju, Oligarhu...) un pilnīgi tiek noliegtas "APDRAUDĒTO" tautu "tiesības" (uz eksistenci). Ja to visu apkopo, tad rezultātā tiesības fokusējās tikai vienā vietā: iekš "naudas tiesībām". Jo vairāk naudas, jo vairāk tiesību. Bet jaunieši un muļķīši nabadziņi godprātīgi balso par brīvībām, lai Oligarhiem būtu brīvas rokas, brīvi konkurēt un netraucēyti spekulēt (atšķirībā no ikdienas strādāšanas daudzu stundu garumā). Rezultātā tie kuri balsojuši arī paliek bez tiesībām, naudas un iespējas smelties spēku un ViENOTīBU nacionālajās kultūras vērtībās...

lalala

Kopš kuriem laikiem par tautasdziesmām ir jāmaksā ?
To autori nav zināmi un līgumu ar AKKA nav slēguši.
Es saprotu ka baigi gribas celt histēriju, bet moš melot tomēr nevajag?

gerda

lalala, kur te tekstā ir runa par tautasdziesmām jeb dainām? Runa ir par latviešu tekstiem, dzeju, ko pirms akaa/laa gājiena varēja brīvi lietot dzimtajā valodā, dziedāt, deklamēt, popularizēt tautā. Ja es bērnam nopērku grāmatu, jau samaksāju nodokli, vēl jāmaksā katreiz, kad skaļi priekšā grib izlasīt vai noskaitīt?! Sviests pamatīgs :(

Ēriks

@lalala tā nu gluži nebūs - http://www.db.lv/citas-zinas/autortiesibu-agentura-var-pieprasit-maksu-par-tautasdziesmu-dziedasanu-219281

lalala

Kopš kuriem laikiem par tautasdziesmām ir jāmaksā ?
To autori nav zināmi un līgumu ar AKKA nav slēguši.
Es saprotu ka baigi gribas celt histēriju, bet moš melot tomēr nevajag?

lalala

nejauši nodublējās komentārs...
Am..
gerda... autors koriģēja savu savārstiju.
Laikam pašam kauns sametās par tiem meliem.

Ēriks
Izlasi to linku ko pats iemeti.

Ēriks

@lalala lapas fons ir baltā vai melnā krāsā? :-)

Rolis

Vai jūs nemanāt ka srtrīdāties un pat cīnaties ar sekām, kamēr iEMESLi perina nākamās neģēlības pret latviešu tautu??? Panēmiet tačxi reiz galvu rokās, beidziet tirgu taisīt un sāciet runāt kopīgā valodā. Jatāisa alternatīva autortiesību aģentūra, par piemēru paņemiet brīvās programatūras līgumu. Ne jau visiem izdodas tikt uz lielās skatuves pie šorices... Tākā ar laiku parādīsies mums arī neatkarīgā kultura. Kādreiz Rīgā bija Rok klubs, kuru šīs pasaules vareni ciest nevarēja, toties piekrisšana bija grandioza. Beidzot mums ir radīta iespēja protesta jaunradei, dodiet cilvēkiem rokās šādu izdevību tur noteikti kaut kas iznāks (sliktāk par repu jau nu nebūs). Es gribētu redzēt iespaidīgu piekritēju un atbalstītāju nometni - pret pašreizējiem internacionālisma un interfrontisma proponētājiem. Kautkas viņiem taču pretīm ir jāliek, ctādi atliks gaudot arī turpmāk...

Ēriks

Visiem vajag piķi un pēc iespējas mazāk strādāt. Latvija ir maziņa, līdz ar to kāposts no autortiesībām sanāk maziņš. Kamēr kapitālisma mekā - ASV jau sen kā darbojas "Fair use" doktrīna (http://en.wikipedia.org/wiki/Fair_use), tikmēr latvju zeltenes un bāleliņi gatavi pārspēt sevi un autortiesību normas piemērot visneiedojamākās dzīves situācijās.

Muks

Dokatilis!!!

Mīlie, tā mēs cenšamies saglabāt latviešu valodu,tradīcijas, nest dzejnieku un rakstnieku domu graudus tautā. Padomājiet par šādu likumu pieņemšanu dzīvē, kas notiek, kam tie ir izdevīgi un kamdēļ.Labi nauda, nauda, nauda..., bet kur ir Jūsu patriotisms, dārgie, nacionālā gara un latviešu kultūras nesēji.
Var redzēt, šī raksta autoram tādi likumi ir nepieņemami un sāpīgi, jo cilvēks ciena savas tautas kultūru un kuram vārda māksla ir vērtība.

Muks

lalala, vai kā Jūs tur sauc.

Man kauns par tevi. Ļoti žēl, ka tev dzīvē nav laimējies sastapt skolotājus, kuri tev iemācītu cienīt un iemīlēt dzeju. Saprast un izjust. Un tiešām, mākslu vērtēt pēc summas, ne vis pēc kvalitātes. Vai tev neliekas, ka viss dārgākais nav tas labākais.Ko lasa citi?