Bērns – investīciju portfelis?!

Tad nu skatoties tā bezpersoniski, ne-empātiski un vadoties tīri no skaitļiem, rodas jautājums - Kur ir investīciju portfeļa (bērna) ienesīgums?

Tagad acīmredzot tāda modes lieta – piketēt. Arī „jaunās māmiņas” atskārta, ka tas iespējams ir vienīgais, ja ne pēdējais, variants kā likt par sevi manīt. Atklāti sakot, es ikdienā arī to nemanu. Tieši tāpat nemanu, kā invalīdus, izbadējušos pensionārus un minoritātes. Man ir labi.

Ziņa par „māmiņu” piketu nonāca arī apollo.lv slejās. Un kur nu bez komentāriem. Lasīt komentārus iekš delfi.lv nemaz neriskēju, tā teikt – jau tāpat radās vispārējs priekšstats par tautas nostājas dažādību šinī jautājumā. Viens komentārs gan aizķērās un uzvedināja uz pārdomām. Proti, bērni ir tie, kas maksās mums (jums, viņiem, viņām) pensiju.

Sausā matemātika

Bērns, kurš pārsvarā vēl neražo un nepelna, varētu dēvēt līdz 20 gadu vecumam. Šo posmu varētu sadalīt: zīdainis, bērnudārzs, skola, augstskola.

Zīdainis – nepieciešamība uz dzīvojamo platību, siltumu, pārtiku, medicīnisko aprūpi, autiņbiksītēm, apģērbu. Cerams, ka ar 200 Ls/mēnesī varētu iztikt.
Bērnudārzs – viss iepriekš minētais, tikai autiņbiksītes nomaina rotaļlietas, mācību līdzekļi un protams, pats bērnudārzs, kurš kā nu kurš maksā no 100 Ls (pašvaldības [2]) līdz 300 (privātais). Līdz ar ko investīcijas bērnā nu jau sastāda 200 – 500 Ls/mēnesī.
Skola – klāt nāk mācību līdzekļi, stila un fetiša priekšmeti, kabatas nauda, pati skola (maksā pašvaldība, tātad nodokļu maksātāji). Kā nu kuram noveicas, bet investīcijas jau kļūst no 400 līdz 1000 Ls/mēnesī.
Augstskola – izmaksas par augstskolu (budžeta vieta – maksā valsts, tātad nodokļu maksātāji, maksas – vecāki). Atkarībā no vecāku rocības – sāk pretendēt uz autonomu dzīvesvietu, transportu. Investīcijas sākot ar 500 Ls/mēnesī.

Garantija, ka investīciju portfelis (bērns) kad nostāsies uz kājām – nepacels cepuri un nenosvīdīs tālēs zilajās – nekādas.

Reāls pētījums 2007. gada nogalē veikts Anglijā [4]. Pētījuma autori apgalvo, ka vidējais investīciju apjoms bērnā (tiesa gan līdz 21. gadu vecumam) ir 738 £/mēnesī jeb 186000 £/periodā. Un prognoze ir tāda, ka līdz 2012 gadam šī investīcja nu jau būs 265000 £/peridā, jeb 1051 £/mēnesī. Kā jūs domājat cik liela būs pensija 2012. gadā? :)

Pensija

Vidējā pensija 2008. gadā bija 173 Ls/mēnesī [3]. Pensija sākas ap 65 gadiem. Pensijas izmantošanas ilgums – 0 līdz 20 gadi.

Tad nu skatoties tā bezpersoniski, ne-empātiski un vadoties tīri no skaitļiem, rodas jautājums -
Kur ir investīciju portfeļa (bērna) ienesīgums? :)


[1] http://apollo.lv/portal/news/articles/140486
[2] http://www.liepajasblogs.lv/2008/09/18/liepajas-pasvaldiba-turpina-istenot-principu-%E2%80%9Enauda-seko-bernam%E2%80%9D/
[3] http://www.nra.lv/zinas/6757-prognozes-videja-pensija-parsniegs-iztikas-minimumu.htm
[4] http://www.fairinvestment.co.uk/deals/news/banking-news-Cost-of-raising-a-child-in-the-UK-hits-%C2%A3186000--929.html

Dalies:
Novērtē: 2 (3)

komentāri

Jūlija

Piedod, mūza, bet, manuprāt, šausmīgs raksts. Ne jau kvalitātes ziņā, bet sausās matemātikas dēļ.
Nedomāju, ka tie, kuri domā par bērniem savā ģimenē, ķeras pie skaitīšanas. Vismaz es nē.
Jap, bērns "maksā" dārgi. Bet tas ir to vērts :)

x-is

Raksta mērķis bija apgāzt argumentu, ka bērni būs tie, kas nodrošinās mūsu pensijas. Pareizāk būtu - nākamā paaudze būs tie, kas izmaksās šis (iespējams) uzkrātās pensijas :)

P.S. allaž esmu apbrīnojis cilvēkus kuri neskaita... protams, visam ir saprāta robežas. Kautkur Ungārijā vai Bulgārijā esot vīrelis, kurš saskaitījis cik izmaksā sieva un cik mīļākā. Sieva sanāca dārgāka :)
Trakā pasaule!

Jūlija

Kaut arī esmu sieviete, raksta doma man tomēr ir skaidra ;)
Tāpat ir skaidrs, ka raksta autors ir vīrietis, jo sievietes nekad nebūtu ķerušās pie investīciju portfeļa (lasi - bērns) ienesīguma skaitīšanas (arī saprāta robežās) :)

Muks

Es ļoti labi sapratu, ko autors gribēja pateikt, bet ... ne viss ir pierādams ar skaitļiem. Tās investīcijas ko vecāķi ieliek bērnos un ir ņēmuši no saviem vecāķiem nav ne nosverams ne saskaitāms. Tā ir ierīkota pasaule, to ko esam saņēmuši no iepriekšējām paaudzēm ,gan gara gan materiālās bagātības, mēs to nododam saviem bērniem.mazbērniem. Protams, diemžēl,ir tāda sabiedrības daļa, kura bērnus izmanto kā ienākuma avotus. Par šo tēmu arī var daudz diskusēt, bet labāk nerunāsim. Ir arī bērni, kuri paši neko nedarot, dzīvo zaļi uz vecāķu rēķina. Par šo tēmu arī var daudz diskusēt, bet labāk nesāksim.
Bet tas ir tiesa, ka sabiedrība un valsts maz domā par bērniem un mātēm, ģimenēm.
Ar cieņu.

burvīgs raksts :) bet kur ir izrauti tādi cipari!!!

Ēriks

Cipari ņemti "uz-aci" :) Bet ja gribas tā rūpīgi un pamatīgi papētīt, šis tas atrodams Anglijas pētījumā (4. links).

ok. pusnakti domāju par visu šo tekstu un skaitļiem. nu tik traki īsti nav, ka bērns pirmajā gadā izmaksā 200 Ls mēnesī. pie zināmiem nosacījumiem - ap 100 Ls (tas būtu daudz ta kā).
par pārējo bērnības laiku - jā, ja sūta privātā bērnudārzā utt. tomēr - parastie mirstīgie iztiek ar mazākiem līdzekļiem.
un fakts kā tāds - bērni nekad nav bijuši ekonomiski izdevīgs darījums :) bet viņu iegādei saprātu nevajag, tātad arī matemātika tajā brīdī tiek atstāta aiz durvīm ;)

Ēriks

Pēdējā komentāra sakarā radās vēl kāda doma - redz, to izdevīgumu/neizdevīgumu var novērtēt tad, kad tiem bērneļiem kautkas jāmanto. Piem. kāds ģimenes uzņēmums vai viesnīcu tīkls...
Protams, radīšanas brīdī par to domā vismazāk.. :)



Ko lasa citi?