Sazvērestības teorija "Maxima"

Pēdējā laika notikumi saistībā ar sabrukušo Zolitūdes iepirkšanās centru Maxima, īpaši jau veids, kā valsts varas un pašvaldības pārstāvji to pasniedz, slēpj un interpretē, nevilšus uzvedināja uz pārdomām, kas ir krietni vien dziļākas par atbildi uz triviālo jautājumu - kurš vainīgs. Ja, nu...

Pēdējā laika notikumi saistībā ar sabrukušo Zolitūdes iepirkšanās centru Maxima, īpaši jau veids, kā valsts varas un pašvaldības pārstāvji to pasniedz, slēpj un interpretē, nevilšus uzvedināja uz pārdomām, kas ir krietni vien dziļākas par atbildi uz triviālo jautājumu - kurš vainīgs. Ja ieskatāmies vēsturē, Krievijā nav nekas neparasts, ka tiek uzspirdzināta kāda daudzdzīvokļu māja un "izmeklēšanas" gaitā noskaidrojas, ka vainīgi bijuši čečeni vai kaukāzieši.

Šoreiz paraudzīsimies uz notikušo mazliet no cita skatu punktu. Ja nu notikušais ir specdienestu (piemēram, Krievijas) inscenēts un griestu iebrucināšana ir speciāli gatavots plāns, kam bijuši arī visai pragmatiski mērķi:
a) izprovocēt valdības vai atsevišķu ministru demisiju;
b) ar scenāriju "boikotējam Maximu" realizēt ekonomiskās sankcijas pret Lietuvu;
c) vietējo būvkompāniju diskreditēšana, ar mērķi lielos projektus novirzīt ārzemju kompānijām.

Sazvērestības teorijas pamatā ir pieņēmums, ka veikals nesagruva arhitektu vai būvnieku nolaidības dēļ, bet gan tamdēļ, ka kāds to izprovocēja. Pēc viena no versijām, esot plīsušas skrūves.Tikpat labi varētu būt, ka skrūves kāds pievīlējis vai kā citādi uz tām iedarbojies, degradējot to izturību. Varbūt pat spridzinājis. Uz kopējā remontdarbu fona, kas norisinājās gan pagrabstāvā, gan uz jumta, svešas personas parādīšanās neizraisītu nevienam nekādas aizdomas.

Varas maiņa Latvijā ir tikusi gatavota jau kopš 2012. gada marta [4], kad kādas pirmdienas vakarā biroju ēkā Rīgā, Dzirnavu ielā 68, kur atrodas Šķēļu ģimenei piederošā SIA "Uzņēmumu vadība un konsultācijas", vairāk nekā divas stundas notika par trim oligarhiem dēvēto Aivara Lemberga, Andra Šķēles un Aināra Šlesera tikšanās. Trijotne pēc viedokļu apmaiņas esot vienojusies, ka šī valdība visticamāk noturēsies ne ilgāk kā līdz rudenim un līdz tam laikam gaidāma politisko spēku pārgrupēšanās, kur centrālo lomu spēlēs ekspremjera Einara Repšes un par „jaunajiem oligarhiem” dēvēto vairāku Vienotības lielo sponsoru nodibinātā biedrība Latvijas attīstībai.

Uz šo brīdi zināms, ka sevi politikā pieteikusi arī bijusī valsts kontroliere I.Sudraba, kura pat pamanījusies nodrošināties ar sponsoru - bijušo Man-Tess bosu J.Krūmiņu (interesanti, pašreizējā valsts kontroliere E.Krūmiņa nav radiniece?).

Sazvērestības teorijas stūrakmens ir arī A.Lembergam pietuvināto personu mīklainās nāves [5]. A. Lemberga "valdīšanas laikā" pašos spēka gados no dzīves aizgājušas 13 personas, kuras vairāk vai mazāk bijušas saistītas ar Lemberga biznesa vai politikas darījumiem. Daudzie nāves gadījumi bijuši pēkšņi un visnotaļ dīvaini. Protams, kamēr nekas nav pierādīts, apsūdzēt apzinātā kaitniecībā nevienu nedrīkst, tomēr sakritības ir pārsteidzošas...

Gribas cerēt, ka mīklainos apstākļos nepazudīs pa kādam "neatkarīgiem" ekspertam, kura rokās būs nonācis kāds nevēlams dokuments vai aizdomīga skrūve no sagruvušās Zolitūdes Maxima.

Noteikumu hronoloģija

Viens no pirmajiem avotiem, kas vēsta, ka ir noticis sprādziens un ir cietušie, ir 2013. gada 21. novembra plkst. 18:41 ieraksts A. Amerika sociālās saziņas vietnē Twitter:

Uzreiz pēc tam notiek glābšanas darbi. Tiek aizvākti būvgruži un faktiski tiek iznīcināti pierādījumi. Kā vēlāk masu medijiem paskaidroja policijas amatpersonas, šāds pieņēmums nav patiess un izmeklētāji strādā uz vietas no paša sākuma. Vēlāk tās pašas amatpersonas skaidro, ka uzreiz pēc negadījuma ir izņemti visi dokumenti un sāktas nopratināšanas. Izmeklēšanā esot iesaistīti četrdesmit labākie izmeklētāji. Tomēr vēlāk izlien arī dažas nesakritības amatpersonu izteikumos. Arī aizdomas par sprādzienu neapstiprinās.

2013. gada 24.novembrī plkst. 20:03 A.Mirskis ar preses starpniecību [1] izplata ziņu, ka Rīgas domē tiek izņemti un pielaboti ar Maximas būvniecību saistītie dokumenti.  Šis apgalvojums izklausās visai ticami, jo kā apgalvo Mirskis, glābšanas darbu vadītājam vispirms bija jāsaņem ēkas projekts, jānosaka, kur un kādas konstrukcijas atrodas, jānosaka to tonnāža un tikai tad jāizsauc tehnika un jāveido brigādes.

Parādās pārmetumi, ka ir atteikta Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas speciālistu palīdzība. Vēlāk kļūst zināms, ka palīdzību piedāvāja arī vairākas citas valstis. 2013. gada 25. novembrī plkst. 8:46 interneta vietnē Facebook, Nils Ušakovs, kurš šajā vietnē lielākoties raksta krievu valodā, šoreiz abās valodās skaidro, kāpēc palīdzība no Krievijas tomēr nebija vajadzīga.

25. novembrī kļūst zināms [2], ka  A.Latkovskis ir lūdzis ASV vēstniekam Latvijā Markam Pekalam rast iespējas piesaistīt ASV Federālās izmeklēšanas biroja ekspertus Zolitūdes lielveikala “Maxima” traģiskās sabrukšanas izmeklēšanā. Deputāts atzīst, ka būvniecība Latvijā ir korumpētākā nozare. Jau tagad dažādiem pieaicinātajiem ekspertiem ir interešu konflikti, tādējādi šo ekspertu darbs varētu tikt apšaubīts publikas acīs.

Visai aizdomīgi ir arī cietušo un bojāgājušo vārdu slēpšana. 22. novembrī tiek nopludināts neoficiāls un nepilnīgs saraksts, kurā redzamas arī vairākas neatpazītas personas. Par šo faktu vien atstādina NMPD direktora vietnieku M.Šicu. Oficiāls saraksts tiek nopublicēts vien pēc vairākām dienām.

26. novembrī presē parādās ziņa [3], ka Zolitūdes traģēdijas uzraugošā prokurora A.Skalbes sieva strādā Rīgas pilsētas būvvaldē. Avots norāda arī uz A.Skalbes iespaidīgām parādsaistībām. Ģenerālprokurors Ē.Kalmeiers šo situāciju labo un uzraugošo prokuroru aizrotē.

Interesanta detaļa pavīd I.Sprinģes LTV1 2013. gada 26. novembra raidījumā (uzreiz pēc Panorāmas), kur uz sarunu tika aicināti Re&Re īpašnieki A.Pauniņš un D.Putniņš. Pretēji policijas amatpersonu teiktajam, šie abi kungi nav aicināti uz nopratināšanu.

Sabiedrībā izskan ideja, ka būtu nepieciešama "sabiedrības izmeklēšanas komisija". Šo ideju pārķer N.Ušakovs, kurš būtu gatavs šādu komisiju veidot Rīgas domes paspārnē. Zinot, kā N.Ušakovs izrēķinās sociālos tīklos ar tiem sekotājiem (tos bloķējot), kuri vērš uzmanību uz neizdarībām vai uzstājīgi uzdod jautājumus, kuri met ēnu uz mēru vai Rīgas domi, nav grūti iztēloties, ka līdzīgā veidā N.Ušakovs varētu rīkoties arī komisijas darbā - tie, kuri uzdotu pārāk daudz kutelīgu jautājumu tiktu nostumti malā un uzkārta birka, ka, lūk, esot traucējuši darbu un uzdevuši jautājumus no sērijas "huļi bļodiņa netīra".

Sociālos tīklos pavīd neizpratne par apjomīgām kompensācijām, ko grasās izmaksāt Rīgas Dome.

Kāpēc vienas stulbas nāves gadījumā palicējiem ir "viss" un citas vismaz tikpat stulbas- nekā. Pilnīgi nekā. Mūsu valstī tālredzīgāk ir mirt zem lielveikala jumta, ne dēļ dzērājšofera vai ārstu nolaidības.

Izmeklēšanai izraudzītie būvniecības speciālisti apgalvo, ka ārvalstu palīdzība nebūs nepieciešama arī lai noskaidrotu veikala sagrūšanas iemeslus. Ņemot vērā, ka būvniekus Latvijā sagatavo tikai viena augstskola - Rīgas tehniskā universitāte, nav grūti iedomāties, ka būvniecības speciālisti savā starpā varētu būt labi pazīstami. Nav šaubu, ka pašmāju speciālisti spēs rūpīgi pārbaudīt būvniecības dokumentāciju un noskaidrot skrūvju ražotāju. Bet vai šie speciālisti būs tikpat objektīvi, ieraugot, ka atbildīgais par skrūvēšana izrādīsies kāds kolēģis vai kursa biedrs?

 

Avoti:

[1] http://www.db.lv/ipasums/buve/papildinats-mirskis-rigas-dome-konfisce-un-pielabo-zolitudes-maximas-buvniecibas-dokumentus-405566
[2] http://www.la.lv/latkovskis-velas-zolitudes-tragedijas-izmeklesana-piesaistit-fib-ekspertus/
[3] http://www.pietiek.com/raksti/papildinats_-_ar_kalnmeiera_svetibu_zolitudes_tragedijas_izmeklesanu_objektivi_uzraudzis_buvvaldes_darbinieces_virs_ar_milzu_paradiem/komentari
[4] http://www.pietiek.com/raksti/_vecie_oligarhi__satikusies,_lai_apspriestu_valdibas_mainas_scenarijus
[5] http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/121181/lembergam-pietuvinatas-personas-mirst-bridi-pirms-liecibu-sniegsanas

Dalies:
Novērtē: 4 (5)
Skatīts: 1156

komentāri

x-is

Откровения спасателей: шокирующая правда о том, что происходило среди руин - http://ej.uz/42ucKo lasa citi?