Neklausies, ko tev saka, vēro, kā!

Seriāla „Lie to me” (2009) galvenais varonis doktors Laitmans (aktieris Tim Roth), tāpat kā visiem televīzijas skatītājiem labi zināmais doktors Hauss, apgalvo, ka visi cilvēki melo. Melus no taisnības viņš spēj gandrīz nekļūdīgi atšķirt, nevis klausoties, cik pārliecinoši cilvēks runā, bet kāda ir viņa mīmika un žesti.

Seriāla Lie to me” (2009) galvenais varonis doktors Laitmans (aktieris Tim Roth), tāpat kā visiem televīzijas skatītājiem labi zināmais doktors Hauss, apgalvo, ka visi cilvēki melo. Melus no taisnības viņš spēj gandrīz nekļūdīgi atšķirt, nevis klausoties, cik pārliecinoši cilvēks runā, bet kāda ir viņa mīmika un žesti.

Kādreiz studiju laikos biju dikti aizrāvusies ar Alana Pīza „Ķermeņa valodu”, kur lielos vilcienos bija aprakstīti galvenie žesti, kas liecina par cilvēka emocionālo stāvokli. Piemēram, visizplatītākie melu žesti ir aizsegta mute, pieskaršanās degunam, acu berzēšana, auss satveršana, kakla kasīšana un apkaklītes raustīšana u.tml. Tagad šis seriāls ir kā medus maize.

Taču viss nav tik vienkārši, iemācīties pāris simtus cilvēku sejas izteiksmju un zināt visu, ko otrs domā. Meli ir dažādi, sākot no melošanas citiem cilvēkiem (partnerim, tuviniekiem, kolēģiem, paziņām u.c.), beidzot ar meliem pašam sev, kas parasti ir pašaizsardzības un stresa mazināšanas nolūkos. Melu teorijai ir vairākas klasifikācijas. Melus skata gan no morāles pozīcijām, gan no psihoanalīzes viedokļa. Pētījumi rāda, ka cilvēki desmit minūšu laikā caurmērā samelo vismaz divas, trīs reizes.

Seriālā tiek runāts un galvenais varonis tiek uzskatīts par profesionāli mīmikas mikroizteiksmju noteikšanā, kad, cilvēks slēpjot melus un pat labi pārvaldot savu ķermeņa valodu, tomēr sīkā sekundes daļā sejā atspoguļo savu patieso emocionālo stāvokli. Šīs mikroizteiksmes nav iespējams ar apziņu kontrolēt un tās parādās neapzināti. Var trenēties un iemācīties kontrolēt savu balss tembru, žestus, smaidu, taču ne šīs sejas mikroizteiksmes. Pats interesantākais, ka ikdienā tās apkārtējie cilvēki pat savos vistuvākajos cilvēkos nepamana.

Izrādās seriāla „Lie to me” galvenajam varonim ir reāls prototips – Kalifornijas universitātes profesors psihologs Paul Ekman (1934), kas praktiski ir šis staigājošais melu detektors. Ekmans ir vairāk nekā 30 savas dzīves gadus veltījis melu teorijas pētīšanai un attīstīšanai, kā arī šobrīd ir šīs nozares vadošais speciālists, kā arī iepriekš minētās mikroizteiksmju teorijas autors. Viņš ir uzņēmuma «Paul Ekman Group» vadītājs, kas izstrādā apmācību metodiku melu noteikšanai, konsultē politiķus, drošības dienestus un citas organizācijas.

Britu izcelsmes aktieris Tim Roth (īstajā vārdā Timothy Simon Smith, 1961)manuprāt ārkārtīgi veiksmīgi izvēlēts galvenā varoņa lomas atveidošanai. Nenoteiktā gaita, mūždien atslābinātie, it kā nevērīgie žesti, uz sāniem pieliektā vērojošā galva un caururbjošais acu skatiens. Smags raksturs, kas nav piemērots rimtai ģimenes dzīvei. Asprātīgs vienpatnis, kas neaizraujas ar empātiju sarunās un izteicienos komunikācijā ar tuviniekiem un kolēģiem, kur nu vēl ar svešiniekiem. Distancējoties no emocijām vai ļaujoties to izpausmei, tomēr saglabā objektivitāti spriedumos. Pēc paskata vizuāli nekas sevišķs, pat nepievilcīgs vīrietis, pēc personiskā starojuma ārkārtīgi simpātisks, saistošs un magnetizējošs, var iemīlēties.

Vārdu sakot, iesaku noskatīties!

Izmantotie materiāli:
http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Ekman
http://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Roth
http://en.wikipedia.org/wiki/Microexpression
http://www.paulekman.com/

Dalies:
Novērtē: 5 (40)
Skatīts: 3334

komentāri

Jūlija

Kā iemīlēties? (alarm) A kā tad Klaivs? (worry)

iinuu

Man ir plaša sirds, visiem vietas pietiks! (smile)

Jūlija

Nezinu kāpēc, bet prātā uzpeldēja vecā anekdote:
Vecmāmiņa saka mazmeitai: \"Mana dzīvē ir bijušās tikai 2 lielas mīlestības: jūrnieki un futbolisti\". (confused)



Ko lasa citi?