8.marts - sieviešu diena

Man šodien gribas saņemt tikko plaukušas tulpes. Un tev? Šabloniski. Varbūt. Bet pavasarmīļi. Vēlos sveikt visas sievietes, dāmas, lēdijas, lieliskās meitenes, džuses, beibes, čirkas, māsas, mammas, vecmammas, kolēģes, skolotājas un nezināmās pretimnācējas šajā dienā un aicināt izbaudīt katru skaisto dzīves mirkli, kas mums nāk priekšā! Dzeja sievietei.

Man šodien gribas saņemt tikko plaukušas tulpes. Un tev? Šabloniski. Varbūt. Bet pavasarmīļi. Re, kādu pat jaunvārdu izdomāju!

Varētu gari un plaši runāt par vēsturiskiem notikumiem 8.marta datuma kontekstā. Gan par 1857.gada šūšanas uzņēmuma sieviešu demonstrācijām Ņujorkas ielās ar līdzvērtīgas attieksmes pieprasījumiem, gan par Klāras Cetkinas sadzirdēto aicinājumu Kopenhāgenas sieviešu konferencē 1910.gadā iedibināt starptautisko sieviešu dienu, gan par 1979.gada ANO Konvenciju par diskriminācijas izskaušanu pret sievietēm, ko līdz šai baltajai dienai nav atzinušas Irāna, Somālija, Sudāna un apstiprinājušas Vatikāns un ASV.

Pazīstamākā sieviešu tiesību aizstāve Latvijā bija dzejniece Aspazija, kuras runas Satversmes sapulces sēdēs mudināja Latvijas Civillikumā iestrādāt normas, kas ļautu noslēgt laulību ne vien baznīcā, bet arī civilā kārtībā, kā arī sniedza iespējas pēc sievietes iniciatīvas iesniegt laulību šķīršanas pieprasījumu. Līdīgi kā savās lugās, viņa arī prozā un publicistikā uzsvēra, ka sievietei sabiedrībā jāuzēmas priesterienes loma - jānes tautai gara gaisma.

Bet ne par to šodien.

Vēlos pavasarmīļi sveikt visas sievietes, dāmas, lēdijas, lieliskās meitenes, džuses, beibes, čirkas, māsas, mammas, vecmammas, kolēģes, skolotājas un nezināmās pretimnācējas šajā dienā un aicināt izbaudīt katru skaisto dzīves mirkli, kas mums nāk priekšā!

***
Trīs sievietes mūžsenās izpausmēs –
Kā mīļā,
Kā sieva,
Kā māte –
Caur ziediem un sniegiem lauzusies es,
Lai būtību izdibinātu.

/Ā.Elksne/

***
Sievietei...
tu bagāta-
ir par ko lūgt
ko sargāt
tu bagāta-
tev ir ko mīlēt
lolot
tu bagāta
ja vari
mīlot piedot
tu bagāta
ja vari dot
un ziedot...

/I.Tora/

***
Tu uzsmaidīji man uz ielas
Kur dienu sīkās gaitās skrej,
Un acis tev bij tumši lielas
Kā austrumzemju princesei.

No tevis savāds tuvums dvesa
Un pusnakts dārzu aroms svaigs,
Un tas vēl ilgi mani nesa
Caur pilsētu kā vilnis maigs.

/J.Ziemeļnieks/

Dalies:
Novērtē: 3 (32)
Skatīts: 20527

komentāri

Jūlija

Esmu PAR svētkiem! (good) Jo manuprāt, katrs pavasaris ir svinēšanas vērts (kiss)

valda

protams par.

valda

protams par.

eva

Ļoti labi apsveikumu pantiņi!

Zintnieks461

Ir versija, ka tā kā Klāra Cetkina bija ebrejiete un svinēja nacionālos svētkus Purīm, kurus par godu Esterei - Bībelē aprakstītajai sievietei,kura, izmantojot brīnumaino sievišķo varu pār vīrieti (Persijas valdnieku), atbrīvojusi savu tautu no vajāšanām, februāra beigās vai marta sākumā. Iespējams, sieviešu dienas svinēšanas datumu piesaistīja šiem svētkiem. Purīm iekritis 8. martā. Par godu svētkiem tika rīkotas dzīres, karnevāli, izrādes, pasniegtas dāvanas.Ko lasa citi?