Dzeltenā krāsa

Dzeltenā krāsa ir saules, siltuma, optimisma un enerģijas krāsa. Dzeltenā ir intelekta krāsa, kas sevī ietver transformācijas spēku. Tā ir kā ceļš no neapzinātā uz apzināto.


Krāsas simboliskā nozīme, psiholoģiskā ietekme uz cilvēku.

Dzeltenā krāsa ir saules, siltuma, optimisma un enerģijas krāsa. Dzeltenā ir intelekta krāsa, kas sevī ietver transformācijas spēku. Tā ir kā ceļš no neapzinātā uz apzināto. Šī krāsa palīdz cilvēkam izprast un sasniegt gan garīgās, gan materiālās vērtības. Tā ir ļoti aktīva un radoša krās, kas palīdz koncentrēt spēku un uzmanību vēlamajā virzienā, lai varētu sasniegt mērķi.


Krāsu psiholoģijā dzeltenā krāsa norāda uz tieksmi pēc neatkarības un uztveres horizonta paplašināšanas. Šī krāsa liecina par cilvēka vēlmi atrast dzīves jēgu un paplašināt komunikācijas sfēru. Šī krāsa ir īpaši ieteicama cilvēkiem, kam grūti uzsākt sarunu, izteikties un dibināt kontaktus. Tā attīsta komunikabilitāti.

Eižens Laube ir apgalvojis, ka dzeltenā krāsa izsaka lielu prieku, dzīvību un sauli, bet netīri dzeltenā mitoloģiski nozīmē greizsirdību skaudību, neuzticību un ķildas. Tāpēc vienmēr, runājot par krāsām, ir jāņem vērā vai runa ir par gaišu, tīru spektra toni vai par jauktu un netīru. Pēc Edvīna Bebita krāsu un gaismas teorijas, tīri dzeltenā krāsa ir labvēlīga un dziedinoša. Tā aktivizē nervu sistēmu un smadzeņu darbību. Dzelteno krasu dēvē arī par intelekta krāsu, jo tā veicina intelektuālo attīstību.

Bebits uzskata, ka dzeltenā krāsa ir pati gaišākā spektrā un sevī ietver dinamiku. Tā ir kā atslēgas krāsa mūsu nervu sistēmai, jo aktivizē to. Šī krāsa stimulē limfātisko, asinsrites un gremošanas sistēmu. īpaši tā stimulē aizkuņģa dziedzera un zarnu darbību.

Dzeltenās krāsas pozitīvās izpausmes un veiklība, apķērība un prieks, oriģinalitāte, uzņēmība, godīgums un pārliecinātība par sevi. Dzeltenajai krāsai ir daudz dažādu nianšu un nokrāsu, bet maksimāli pozitīva izpausme ir tikai tīri dzeltenajam (spektrālajam}. Tiklīdz dzeltenajai krāsai tiek piejaukta brūngani pelēka, zaļganpelēka vai melna krāsa, dzeltenā kļūst netīra un iegūst negatīvu nokrāsu. Šādi toņi ir saistīti ar žēlabām, sūdzībām, neapmierinātību, neuzticību. Cilvēki šādu toņu ietekmē jūtas nemīlēti un nelaimīgi. Šādas krāsas nianses ir saistītas ar gremošanas traucējumiem un problēmām personīgajā dzīvē.

Tā attīra un atjauno organisma vitālos spēkus, labi palīdz depresijas ārstēšanā, kā arī atjauno ticību saviem spēkiem. Nespodra, netīra dzeltenā krāsa ietver ļoti daudz negatīvu aspektu, piemēram, noskaņo uz sarkasmu, neuzticību nosodījumu, nodevību. Viduslaikos netīri dzeltenā krāsa bija kā zīmogs un tādas krāsas apģērbu lika nēsāt nodevējiem un prostitūtām. Negatīvā aspektā dzeltenā krāsa ir kā fanātiķis, kas pārliecināts par savu misiju un kārtības iedibināšanu.

Dzeltenā ir pirmā krāsa, ko atšķir jaundzimušie. Spilgti dzeltenā citronkrāsa ir visspīdošākā no visām krāsām un visnogurdinošākā, ja uz to skatās ilgāku laiku. Dzeltenā krāsa ir visuzmundrinošākā, ja uz to skatās ar acu uzmetienu. Ir konstatēts, ka pāri visbiežāk strīdas un bērni raud citrondzeltenās istabās.

Tīri dzeltenā krāsa simbolizē prātu, gudrību un prasmi risināt problēmas. Tā aktivizē pozitīvo domāšanu un intuīciju. Dzeltenās krāsas pozitīvo ietekmi cilvēks var gūt dzeltenās gaismas ietekmē, atrodoties dzeltenā interjerā, valkājot koši dzeltenu apģērbu, vērojot dzeltenus ziedus.

Statistika liecina, ka ar dzeltenām automašīnām sadursmes notiek retāk. Dzeltenā ir priecīga, jautra un pacilājoša krāsa. Tā asociējas ar prāta intelektuālo pusi, domu ekspresiju, tā vairo apķērību, spēju atšķirt mentālos objektus, uzlabo atmiņu un spēju skaidri domāt. Šis krāsas klātbūtne nostiprinās spēja pieņemt lēmumus un izdarīt pareizus secinājumus, kā arī asimilēt jaunas idejas un izvērtēt dažādus viedokļus. Tā vairo paļāvību saviem spēkiem un optimismu. Savukārt indīgi dzeltena krāsa mēdz apzīmēt bailes.

Dzeltenā krāsa ir spilgta, dzīvīga un enerģiska. Tā atsvaidzina telpas, stimulē uz laimi un radošu darbu, tāpēc tā piemērota ne tikai dzīvojamajai telpai, bet arī virtuvei un ēdamistabai. Krēma dzeltenā krāsa padara dzīvāku guļamistabu un darbistabu, neradot pārblīvējuma efektu.
Pēc amerikāņu psihoterapeita M. Ēriksona domām, krāsu vizualizācijai ir īpaši svarīga nozīme. Ja cilvēks savā iztēlē priekšstata krāsu fonus, formas un objektus, dažādus tēlus, šie iztēles kairinājumi darbojas daudz spēcīgāk nekā reālie.

Dalies:
Novērtē: 5 (26)

komentāri

es

Mana mīļākā krāsa jau no bērnības. Dzeltenu mašīnu tiešām pamana jau pa gabalu! Gan mašīnu, gan vadītāju:DKo lasa citi?