Rotas kā aizsardzība

Tas nav tikai skaistumam vien, ja sieviete izvēlas rotas, turklāt tādas, kuras piesaista apkārtējo uzmanību. Rotas kalpo arī kā apkārtējo glūnošo un arī nelabvēlīgo skatienu piesaistītājs un līdz ar to arī negatīvās enerģijas novērsējs no paša cilvēka. Šī dzīvesziņa izrādās ir veca kā pati pasaule, pārmantota no paaudzes paaudzē. Katrs cilvēks ir pasaules daļiņa un bruņojas, radot ap sevi mikrokosmu apkārtējā makrokosmā.

Par šo tēmu aizdomāties lika darba kolēģes piezīme par manu jaunu kaklarotu – zeltītā garākā ķēdītē iekārta sirsniņa ar dzeltenīgiem akmentiņiem, kas mākslīgā apgaismojumā patīkami iezaigojās. Viņa man jautāja – vai šī rota ir ar kādu nozīmi? Es atbildēju, ka nekas īpašs, tikai jauns aksesuārs, kurš pēc manām domām labi izskatās pie melnās kleitas. Viņa piezīmēja, ka tas nav tikai skaistumam vien, ja sieviete izvēlas rotas, turklāt tādas, kuras piesaista apkārtējo uzmanību. Rotas kalpo arī kā apkārtējo glūnošo un arī nelabvēlīgo skatienu piesaistītājs un līdz ar to arī negatīvās enerģijas novērsējs no paša cilvēka.


Atausa atmiņā arī mammas pamācība – lai kā tev klātos, sievietei vienmēr pirkstā/-os jābūt zelta gredzenam/-iem un kaut vai pieticīgai, bet zelta ķēdītei ap kaklu. Sākumā nebiju pat iedziļinājusies šī padoma jēgā, jo tā jau ir, ka pieredzējušāki, dzīves gudrāki cilvēki mums dod padomus, bet mēs tos pieņemam tikai tad, kad izbaudām uz savas ādas.

 Attēli no 2008/2009 rudens-ziemas rotu kolekcijas - http://www.krasotologia.ru/post85861563/

Šī dzīvesziņa izrādās ir veca kā pati pasaule, pārmantota no paaudzes paaudzē. Palasot un pavērojot seno cilšu rotāšanās parašas, var redzēt, cik lielu nozīme tika piešķirta rotām un zīmēm (par tām nepieciešams atsevišķs stāsts), kas iekaltas vai iegravētas tajās. Dažām ciltīm pat bija nosacījums, ka dažas rotas pēc iniciācijas rituāliem uz mūžiem tiek apģērbtas vai apkaltas ar roku vai kaklu. Rota gan kā piederības lieta, gan kā aizsardzības lieta.


„Par vainagu un visu rotu komplektu, latgaļu villaini ar krustiem un citām zīmēm pastāv uzskats, ka tērpā un rotā ietverts pasaules modelis. Katrs cilvēks ir pasaules daļiņa un bruņojas, radot ap sevi mikrokosmu apkārtējā makrokosmā.” – tā par seno rotu lietojuma nozīmi http://www.kalve.cesis.lv/lat/article03.html .


Ja apskatās http://www.etnostils.lv/lv/galerija/terpi/arhiologterpi.php arheoloģiskos tērpus, tad var vērot zināmu rotu bagātību mūsu senču apģērbos.


Latgaļu sievietes tērps
11. - 12. gs. rekonstrukcija

Bet atgriežoties pie mūsdienām – lai vai kā latvietēm nav rakturīgi uzkrītoši rotāties ar smagnējām brošām, gredzeniem ar lieliem akmeņiem u.tml., svarīgi apzināties arī rotu šo aizsargājošo funkciju. Manuprāt, nav būtisks rotas lielums vai spilgtums, drīzāk oriģinalitāte, smalkums un saskaņotība ar valkājamo apģērbu. Protams, ideāli, ja šī rota ir no cēlmetāla – zelta vai sudraba, ar īstiem kristāliem vai akmeņiem. Ja agrāk uz bižutēriju skatījos ar zināmu piesardzību un nelabprāt izvēlējos „neīstas” rotas, tad tagad esmu uztvērusi to, ka jebkura kvalitatīva un pieskaņota rota var piedot pikantumu izskatam un ... aizsargāt.

Dalies:
Novērtē: 5 (13)

komentāri

Jūlija

Man ir paziņa, kuras skatiens ir 'smags'. Tiekoties ar viņu vienmēr uzlieku lielāku kaklarotu vai aproci, jo ievēroju, ka tad viņa skatās uz rotām, nevis sejā. Tas palīdz.

Ēriks

Rotas izsenis bijis kā piederības zīme kautkam - ciltij, grupai, nācijai, utt. Tas dod spēku.
Manuprāt, rotas enerģētiskā vērtība ir tik liela cik abas puses (nēsātājs un oponents) šīs rotas spēj asociēt un interpretēt, un piešķir tām vērtību. Piemēram, pakarot krustu kaklā un aizbraucot uz kādu neapdzīvotu pasaules malu, visticamāk, efekts nebūs nekāds, vēl jo vairāk, ja nēsātājs to liks ar domu - ka tik kautkas nenotiek :) (flower)

Jūlija

Runājot par krustiem, ilgu laiku nebiju zinājusi, ka krustu jānes tā, lai citi to neredz. Savā būtībā tā jau nav nekāda rota...

Danaki

Pret rotām izturos ar īpašu pietāti, jo tās ne tikai izsaka cilvēka individualitāti, pastiprina vizuālo tēlu, bet arī ir kā vairogs cilvēka enerģētiskajai aizsardzībai, veic dziedinošas funkcijas. Rotas ir mūsu iedvesmotāji, tās padara dzīvi priecīgāku un interesantāku. Tās norūda ķermeni, atcerieties pagātni, kad karaļi un karalienes nēsāja kroņus un ķēdes, un gredzenus, kas svēra entos kg. Savdabīgs veids mūsdienu ikdienas trenažieru zāles kompensācijai.(smile)

Danaki

(flower)Tās plezniņas bēg no manis! Protams, ka 5!(flower)

iinuu

Ir OK, Danaki, paldies Tev! (kiss)

Jūlija

To Danaki: Sveikiņa! Merry X-mas & a Happy New Year! (gift)

To iinuu: Nu normāli! Es te komentēju, kā traka (user), bet pat neviens 'paldiesiņš' līdz šim nav man ticis (caprice). Lielākais: Jap, izlasīju (izlasīšu) (sunglasses). Aaaaa! (stupid)

iinuu

Mīļš paldies Tev, Jūlija (thanks) - visaktīvākajai un visatsaucīgākajai iinuu.lv vietnes apmeklētājai un komentētājai! (kiss)

Jūlija

Yeah!!! (smile)

Jūlij, priecīgus un mīļus Ziemassvētkus! Veiksmīgu Jauno gadu!(kiss)(flower)(kiss)

(flower)Danaki(flower)
Es atkal aizmirsu parakstīties(smile)

Jūlija

Sveikiņa, Danaki! (kiss)
Man tagad jau ir tāds foršs puncītis - īstais laiks dejot smukas vederdejas! (smile).

Danaki

(amor) Sveika, Jūlij! Ja puncīša pumpurs pārvērtīsies mazā meitenītē, man būs divas mīļas dejotājas!(flower) Ja puisītī, tad būs mums lielākais atbalstītājs un plaudētājs!(flower)

Jūlija

Sveikiņa, Danaki! (kiss)
Man tagad jau ir tāds foršs puncītis - īstais laiks dejot smukas vederdejas! (smile).

Mārīte

Man gudri cilvēki stāstīja, ka kristālu nevajaga izmantot. Tas sevī nes sliktu enerģiju.Ko lasa citi?