Kā sokas Vides SOS aplikācijai?

Aplikācijas būtība ir tāda, ka ar tās palīdzību Vides dienestam var ziņot par traucējošām smakām, mežā atstātām būvgružiem, neidentificētu zvejastīklu utt. Par jebko, kas ir saistīts ar vidi, un problēmas pieteicējam šķiet Vides dienesta (vai jebkāda cita kontrolējošā dienesta) uzmanības cienīgs.

2015. gada 14. oktobrī, kā saka, tika “tautās laista” Valsts vides dienesta mobilā lietotne vides pārkāpumu ziņošanai “Vides SOS”. Atvēršanas svētkos piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova un citi, kā arī Latvijas Valsts mežu akcijas „Nemēslo mežā!” galvenais varonis – Cūkmens.

Vides SOS lietošana ir ļoti vienkāršā: 1. jāautorizējas ar Facebook vai Draugiem 2. jānofotografē “problēma” un jāpievieno apraksts. Atrašanās vietas koordinātes aplikācija paņems pati un pa karti nebūs jābakstās 3. jānosūta. Aplikācija gan nedod nekādu atpakaļsaikni, līdz ar to sekot savam pieteikumam var interneta vietnē www.videssos.lv

Pārsvarā pieteiktās problēmas tiek vai nu atrisinātas, vai pārsūtītas. Uz raksta tapšanas brīdi, ap 400 pieteikumi bija atrisināti, ap 500 pārsūtīti citām institūcijām un ap 200 pieteikumiem bija izvērtēšanā. Pārsvarā sūdzas par piemēslotām vietām. Retāk par pārkāpumiem ūdeņos un neidentificētiem zvejasrīkiem. Ir arī pa kādam saistībā ar vides traucējumiem – troksni, smakām.

 

Maijā kāda Teikas iedzīvotāja raksta:
3 vakarus gaisā jūtama spēcīga mazuta/naftas smaka. Jaunā teika teritorijā Ropažu 12, Rīga. Foto nav, nezinu no kurienes smaka, varbūt noplūde no dzelzceļa....nav iespējams logu atvērt, smird viss, bet tikai vakaros jūtams.

Pēc 4 dienām inspektors atbild:
Laba ziņa! Inspektori, veicot pārbaudi, nekonstatēja nekādas nepatīkamas smakas.

 

Maijā kāds Ventspilnieks raksta:
Ventspilī, plkst. 20.30 Sarkanmuižas ielas rajonā smird pēc skābbarības

Inspektors atbild:
Skābsiena smaka nav konstatēta, iespējams ziņotājs sajutis svaigi pļautas zāles smaržu.

 

Jūlija nogalē kāds kurzemnieks raksta:
Ja vien šo mēslu smaku varētu nofotografēt un virtuāli pārsūtīt, tad viss internets atslēgtos uz vairākām dienām!!! It kā naktī pēc karstas dienas nevienam vairs svaigs gaiss nebūtu vajadzīgs!!! Tā jau kuro nakti...

Inspektors atbild:
Identificēts iespējamais smakas avots. Pārbaudes brīdī smaka netika konstatēta.

 

Šie, protams, bija interesantākie inspektoru komentāri :) Ļoti daudziem, īpaši par piemēslotām vietām, inspektora komentāri ir patiesi iepriecinoši. Piemēram, ka vieta ir sakopta, vai ka pašvaldība apņēmusies sakopt līdz tādam un tādam datumam.

Kāds kungs Valmierā bija tik ļoti aizkaitināts ar kaut kur tuvumā esošo kokzāģētavu, ka laika posmā no aprīļa līdz jūlijam sarakstījis 64 apmēram šādus komentārus:

Ir skaista nakts bez vēja. Ar intensīvu gaisa piesārņojumu. Gaisā virmo skaidu putekļi kas krīt lejā no gaisa kopā ar dūmiem. Kā arī tvana gāze, jo nav iespējams gulēt jo nav ko elpot. Pulkstenis 1:53 29.04.2016. iekārtas tiek darbinātas bez skaidu statiskajiem filtriem tā taču lētāk elektrība dārga cilvēku veselība lēta. Naudas maz cilvēku daudz. Vai vides dienests rūpējas tikai par vidi vai cilvēkiem arī? Pēc nosaukuma īsti nav saprotams.

Grūti pateikt, kāpēc vides dienesta Valmieras nodaļa nav atrisinājusi šo problēmu, tik vien kā katram pieteikumam inspektors pacietīgi ierakstījis: Lietas apstākļi tiek pārbaudīti, izvērtēti un tiek veiktas darbības problēmjautājumu atrisināšanai.

Ļaudis sūdzas arī par problēma, kas nav Vides dienesta kompetencē.

Kāds ventspilnieks šī gada jūlijā raksta:
Ostas ielas apkārtne ir tik ļoti bīstams troksnis,ka cilvēki pilnīgi salecās no bailēm. Lūgums kontrolēt skaņu robežas.

Inspektors komentārā norāda sīku un smalki apraksta, ka šādos gadījumos jāvēršas Vides inspekcijā. Tiesa gan, sūdzības pieteicējs, ja vien interneta vietnē pieteikumu arhīvā ik pa laikam neuzmeklēs savu pieteikumu, lai pārliecinātos par tā statusu, visticamāk šo inspektora komentāru tā arī neizlasīs.

Vides SOS aplikācija ir ļoti labs solis virzienā uz komunikāciju ar sabiedrību. Tā kā aplikācija jau ir guvusi ievērojamu popularitāti, ļoti gribētos sagaidīt tās attīstību, piemēram, paziņojumus par pieteikto problēmu statusa maiņa, inspektora komentārus un varbūt arī savu pieteikto problēmu arhīvu.

Dalies:
Novērtē: 5 (2)

komentāri

Jānis

Nāk uz e-pastu (ja norādat) paziņojumu par statusu maiņu par konkrēto pieteikumu.Ko lasa citi?