Pastaiga virtuālajā pasaulē

Vakar pēc ilga laika ielogojos atkal, lai pačolētu, kas jauns. Instalēju jaunāku versiju, bet secinājums viens un tas pats – tā „elles kaste” (lasi –dators) ar savām virtuālajām pasaulēm ir baigais laika aprijējs. Ne par velti dažs labs ir burtiski pārcēlies Second Life uz dzīvi – atvēris savu veikaliņu, nodibinājis jaunas attiecības, uzbūvējis sev privātmāju.

Pirms gada, kad Latviju pāršalca virtuālo pasauļu popularitātes vilnis, izveidoju avatāru iinuu Larnia http://secondlife.com/ . Mazliet pabradāju pa virtuālo Berlīni, Parīzi (sastaptie iemītnieki, kā arī reālajā Parīzē, runā tikai franciski), Maskavu (gaužām labi un grezni uzzīmēta), Dublinu (kā jau īstenai latvietei, pēdējā patīk visvairāk). Diemžēl no Latvijas un Rīgas tur nav ne vēsts. Protams, līdzīgi kā reālajā dzīvē tā arī virtuālajā nekas nenotiek, ja tev nav „kāposta”. Norēķināšanās par virtuālajām zemēm, pakalpojumiem un produktiem notiek linden dolāros. Pirmajiem, kas reģistrējās šajā virtuālajā vidē automātiski tika piešķirti sākotnējā summa 300 linden dolāri, bet tagad nekā. Vienīgais prieks teleportēšanās uz dažādām vietām, kuras atrodi pēc atslēgas vārdiem kartē, un čatošana ar citiem avatāriem, padejošana klubos vai pamuzicēšana uz kāda instrumenta. Ak jā, ja virtuālās kājas nogurst, tad iespējams arī palidot.

 

Vakar pēc ilga laika ielogojos atkal, lai pačolētu, kas jauns. Instalēju jaunāku versiju, bet secinājums viens un tas pats – tā „elles kaste” (lasi –dators) ar savām virtuālajām pasaulēm ir baigais laika aprijējs. Ne par velti dažs labs ir burtiski pārcēlies Second Life uz dzīvi – atvēris savu veikaliņu, nodibinājis jaunas attiecības, uzbūvējis sev privātmāju ar elektronisko žogu, kur svešinieks nemaz nevar ienākt.

 

Īsumā par Second Life - otro dzīvi jeb virtuālo pasauli internetā 2003. gadā palaida Linden Lab - http://lindenlab.com . Apmēram pēc trim gadiem tā izpelnījās starptautisko uzmanību. Taču neraugoties uz savu popularitāti, Second Life ir vairāki nopietni konkurenti:
http://www.imvu.com/;
http://www.there.com/;
http://www.activeworlds.com/ ;
http://www.kaneva.com/ ;
http://www.redlightcenter.com/ .
Kādu brīdi bija arī Googles centieni radīt kaut ko tamlīdzīgu - http://www.lively.com , bet izskatās, ka neieguva nekādu atsaucību un š.g. janvārī tika aizklapēta ciet.

 

Iemītnieki ir Second Life lietotāji, kuru izskats ir viņu iemiesojums. Sākotnējais iemiesojums ir vīrieša vai sievietes izskata cilvēks. Iemiesojumi var atveidot kā īstu cilvēku tā arī kādu viņa iedomātu tēlu. Iemiesojumus var padarīt garākus, izskatīgākus vai muskuļotākus, ģērbt dažāda stila drēbēs un izvēlēties viņiem aksesuārus. Second Life iemītnieki var pētīt un satikties ar citiem iemītniekiem, piedalīties individuālās un grupu aktivitātēs, radīt un pārdot preces (virtālo īpašumu) un pakalpojumus viens otram. 2008. gada maijā reģistrēto lietotāju skaits bija 13,5 miljoni. Lielākā daļa no tiem ir neaktīvi, bet daudziem iemītniekiem ir vairāki profili, tāpēc grūti noteikt ticamu pastāvīgo lietotāju skaitu.

Vairākas reālas organizācijas un iestādes ir nopietni iesaistījušās šajā projektā. Piemēram, Toyota un Coca-Cola izveidojuši savus virtuālos apgabalus. Maldīvija bija pirmā valsts pasaulē, kas izveidoja vēstniecību Second Life vidē. Tā atrodas uz Second Life diplomātiskās salas, un apmeklētāji var sarunāties ar datora simulētu vēstnieku par vīzām, tirdzniecību un citām lietām. 2007. gada maijā arī Zviedrija atvēra savu virtuālo vēstniecību, kuras piemēram 4.decembrī sekoja arī Igaunija, tādējādi kļūstot par trešo valsti pasaulē, kas ir pārstāvēta Second Life vidē. Vairākas koledžas un universitātes piedāvā virtuālās apmācības iespējas .

Neesmu nekāda advancēta Second Life jūzere, taču, ja nebūtu žēl laika un enerģijas (varbūt arī naudas), tad reāli varētu uz kādu laiku pārcelties turp. Mans sapnis būtu uzbūvēt virtuālo salu tematiskām pārtijām un dragreisam. :) Hmm, varbūt jau tāda ir, tikai neesmu uzgājusi?

Varbūt kāds letiņš arī sastopams Second Life? Citādi reizēm gaužām garlaicīgi paliek ... Varētu aizlaist uz Dublinas krodziņu, kur skan jauka īru mūzika un padejot, pačatot arī dzimtajā mēlē. ;)

Izmantotie avoti:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Second_Life
http://secondlife.com/

Dalies:
Novērtē: 4 (3)

komentāri

Jūlija

O, vot šāda tipa \"ceļojumi\" tagad ir priekš manis (ufo)
Nu, iinuu, tu gan mums esi \"vārde-ceļotāja\" (confused)Ko lasa citi?