ApturiCovid aplikācijas mīti un patiesības

ApturiCovid aplikācijas būtība, ka tā izmanto telefonā iebūvēto Bluetooth, lai "sasveicinātos" ar citām, tuvumā esošajām ApturiCovid aplikācijām. Ja tās lietotājs, ar kuru jūsu aplikācija ir sasveicinājusies pēdējo 14 dienu laikā, ir kļuvis Covid pozitīvs, šī lietotāja aplikācija nosūtīs jums brīdinājumu, ka ir bijis tāds kontakts.

ApturiCovid aplikācijas būtība, ka tā izmanto telefonā iebūvēto Bluetooth (kuru izmanto, lai pieslēgtu bezvadu austiņas, piemēram), lai "sasveicinātos" ar citām, tuvumā esošajām ApturiCovid  aplikācijām. Ja kāds, ar kuru jūsu aplikācija ir sasveicinājusies pēdējo 14 dienu laikā, ir kļuvis Covid pozitīvs, šī, Covid pozitīvs lietotāja aplikācija nosūtīs jums brīdinājumu, ka ir bijis tāds kontakts. Bet jūs nezināsiet, kas tas bijis par kontaktu, tikai ka tāds kontakts ir bijis.

Ne ApturiCovid, ne kāda cita aplikācija nevar lietotājam neredzamā veidā pieslēgties pie pilnīgi citas aplikācijas, arī “paklausīties”, kas citai aplikācijai skan pa Bluetooth nevar. Tas ko var – redzēt tuvumā esošās ierīces. Redzēt – aplikācijas identifikatoru, bet ne tām pievienoties.

Bluetooth “redz” cauri sienām. Ja cits ApturiCovid aplikācijas īpašnieks ir jums kaimiņos aiz sienas, aplikācija var nodomāt, ka jūs atrodaties kontaktā.

Ja cits ApturiCovid aplikācijas īpašnieks būs Covid pozitīvs, tad aplikācija (ja tās lietotājs to vēlēsies) paziņos visām ApturiCovid aplikācijām ar ko šī bijusi tuvumā pēdējo 14 dienu laikā. Teorētiski, zinot laiku, kad ar Covid pozitīvs aplikācijas īpašnieku bijis kontakts, var mēģināt atcerēties, kas tas bijis par cilvēku vai kas tie bijuši par apstākļiem, kur šis cilvēks varētu būt satikts.

Kā Covid pozitīvā aplikācija zinās, kam sūtīt brīdinājumu? Tā kā aplikācija ir anonīma, tā nezina par jums ne jūsu vārdu, pat ne telefona numuru. Aplikācija, ja vien nav speciāli prasījusi atļauju, nevar piekļūt kontaktiem, zvanu vēsturei un īsziņām. Taču aplikācijai kaut kādā veidā jāpiesakās centrālajam serverim, lai vajadzības gadījumā tā varētu saņemt paziņojumus. To darot, serverim kļūst zināma jūsu ierīces IP adrese. Ilgākā laikā – visas IP adreses, caur kurām ierīce bija pieslēgusies serverim. Ja zināma IP adrese, tad zināms arī interneta operators, tādējādi – arī ar ko noslēgts līgums.

Taču IP adreses un pārvietošanās vēsturi krāj daudzas aplikācijas – Facebook, Google, soļu skaitītājs uc. Tas nepieciešams to skaitā arī jūsu ērtībai – piemēram, ja atrodaties nevis Rīgā, bet Londonā, laika prognozi rādīs Londonas utt.

Cits stāsts, ja jūsu ierīces bijusi pieslēgusies Wi-Fi tīklam, kura tuvumā noticis noziegums. Teorētiski, šāda informācija – kuras ierīces nozieguma izdarīšanas brīdī bijušas pieslēgušās šim tīklam, tiesībsargājošām iestādēm kopā ar citiem lietiskiem pierādījumiem varētu būt noderīga t.i. – varētu noskaidrot, ka persona ir ApturiCovid aplikācijas lietotājs, 14 dienu laikā (pieņemot, ka senāka vēsture tiek dzēsta) ir bijusi tādās un tādās vietās, viena no kurām, droši vien, būs mājas Wi-Fi. :)

Ne mazāk interesanti ir aplikācijas lietošanas aspekti:

Piemēram, saņemot paziņojumu, ka jums ir bijis kontakts ar Covid pozitīvu personu, kā pārliecināties, ka tas ir īsts? Jo jūs jau nezināsiet, kas tā par personu, nevarēsiet veikt dubulto pārbaudi, piemēram, piezvanot un uzprasot.

Ko darīt saņemot šādu paziņojumu? Meklēt palīdzību? – Kādu? Nav ne zāļu, ne vakcīnas! Sēdēt 2 nedēļas mājās, gaidot neizbēgamo? Iet taisīt Covid analīzes par maksu?

Cik droši glabājas dati serverī, lai arī tie anonīmi, tomēr satur (vai var saturēt) ierīces IP adresi? Uz šiem datiem nevar attiecināt vispārējos datu apstrādes noteikumus, tā paša iemesla dēļ, ka nav privāto datu.

Privātums ir ļoti svarīga lieta. Saudzējams un sargājams. Privātumam, kā jebkurai brīvībai nav jābūt absolūtai, tai jābūt tik plašai, cik tālu tā nerada apdraudējumu sabiedrībai.

Vai ir vērts pretoties progresam?

https://www.apturicovid.lv/

Dalies:
Novērtē: 4 (1)
Skatīts: 228

komentāri

Ēriks

Lietotnes noteikumi:
https://apturicovid.lv/lietosanas-noteikumi/

Suplade

Paldies, man ļoti patika!

Armands

Raksts uzrakstits jau loti sen, bet tan nemaina ta aktualitati. Joprojam ir loti daudz cilveku, kuri tic visai sai aferai un boja savu dzivi. Nezinu gan, ka ir Latvija, bet UK, kur dzivoju, noteikti ta ir joprojam, 2022.gada nogale. Seit ari ir lidziga aplikacija, tikai saucas savadak. Personigi es to ta ari neieinstaleju sava telefona, tiesi tapat, ka nevakcinejos.



Ko lasa citi?