Pastaigu taka līdz ezeram Morskie Oko Tatru kalnos

Viena no populārākajām pastaigu takām Tatru kalnos ved līdz ezeram Morskie Oko jeb Jūras acij. Takas garums līdz ezeram ir mazliet vairāk kā 9 km, kas ved augstāk un augstāk kalnos. Ejot jārēķinās ar nelielu, bet pastāvīgu slīpumu augšup. Kā arī pastāv iespēja apiet apkārt ezeram pa taku aptuveni 2,5 km garumā. To noteikti iesaku visiem gājējiem izmantot, jo īstais ezera skaistums un kalnu grēdu varenība paveras tieši apejot "acij" apkārt.

Ar auto no Murzasichle (mūsu apmešanās vietas) līdz autostāvvietai var aizbraukt aptuveni 20 minūtēs, ja atkal neveidojas korķi ar kalnu redzētgribētājiem. Auto var novietot divās stāvvietās, viena - Łysa Polana (pirmā un tālākā no takas sākumpunkta), otra - Palenica Białczańska (otrā, lielākā un tuvākā pie takas sākuma). Tā kā tajā dienā, kad bijām saposušies pastaigāties pa kalniem gribētāju bija daudz, tad otra stāvvieta jau bija pilna (tālāk automašīnas nelaida), bija jāliekas pirmajā. Tas nozīmēja, ka takas garumam jāpieskaita vēl 1,4 km iešanai kājām. Stāvvietas izmaksas  - 25 PLN.

Taka jeb, pareizāk sakot, ceļš nav grūts līdz ezeram - gluds, noasfaltēts, ik pa brīdim ar skatu laukumiņiem un ķeblīšiem ar galdiņiem. Var droši iet visi - veci, jauni, sprauni, glauni, ar bērnu ratiņiem vai ar pasmagu nesamo. Ej, izbaudi, fotografē, selfijojies, padzeries, atpūties un tālāk ej. Ir arī divi nopietnāki pieturas punkti ar mājiņām, kur var iepirkt suvenīrus un našķus, uzlikt zīmodziņu ceļinieka pasē vai uz kartes malas, kā es to pasāku darīt. Pa ceļam paveras fantastiski skati uz upēm, kalnu stāviem, mežu.

Tiem, kuri grib "nogriezt" kādu ceļa gabalu nevis iet pa serpentīnu uz augšu, ir izliktas stāvākas takas cauri mežam no palieliem akmeņiem. Arī iesaku kādu vienu-divas izbaudīt, lai sajustu atšķirību - ilgāk, bet pa vieglo, vai ātrāk un pa grūto. Pie paša ezera drūzmēšanās paliela, jo visi vēlas iemūžināt mirki uz skaistai fototapetei līdzīga fona.

Savukārt apkārt ezeram gājēju ir daudz mazāk, un tas arī labi, jo beidzot ir iespējams izbaudīt kalnu klusumu. Iešana ir mazāk komfortabla - gana šaura taciņa no akmeņiem. Visur Tatru dabas parkā ir norādes ar taku garumiem un prognozējamo iešanas laiku. Apmaldīties ir jāpacenšas. Taku ir daudz un dažādu, arī no Morskie Oko vēl tālāk aizvijas takas pa kalniem vēl uz citiem ezeriem, tikai reāli jāizrēķina savi spēki un iešanas laiks.

Tiem, kuriem grūtāk ar iešanu vai grūtāk ar vēlēšanos iet, no autostāvvietas līdz ezeram un atpakaļ var aizbraukt ar zirgu pajūgu. Vienīgi jārēķinās ar sekojošu biznesa pieeju - uz priekšu ceļš 60 PLN, atgriešanās ceļš 30 PLN. Starp citu sev par brīnumu atklāju, ka iet uz un augšup ir vieglāk, nekā iet atpakaļ un uz leju. Nostaigājuši aptuveni 13 km kājām, atpakaļ ceļā no ezera uz otro autostāvvietu laipni izmantojām poļu tradicionālā zirgu pajūga pakalpojumus.

Ieguvumi no pastaigas:
1) fiziskas aktivitātes svaigā gaisā un fantastisks vizuālais baudījums;
2) skaistas bildes, kas ne mazāk svarīgi interneta vides faniem;
3) pabijām mazliet vairāk kā 1000 m virs jūras līmeņa;
4) ieraudzīju DarbaGuru kalnu virsoni - gandrīz identisks izliekums - virsotne Mnich (2068 m virs jūras līmeņa, tulkojumā no poļu nozīmē - Mūks).

Pavērojiet fotogrāfijās, kā ar saules un mākoņu saspēli mainās noskaņas kalnu ainavā un ezera ūdens nokrāsa no tumšiem toņiem līdz piesātināti spilgti zaļai.

Dalies:
Novērtē: 5 (2)
Skatīts: 1995

komentāri

DJF

Lasīju, akceptēju, paldies!

laudabaltic

Ļoti interesants raksts, ar aizrautību lasīju!Ko lasa citi?