Zakopane - ko der redzēt, ko nobaudīt

Zakopane ir pilsētiņa Tatru kalnu pakājē, Polijas galējos dienvidos, Mazpolijas vojevodistē. Gan ziemā, gan vasarā gana tūristu iemīļota, jo tieši no tās ved vairākas takas kalnos un ceļi uz slēpošanas trasēm. Līdz ar to raksturīgā burzma, sastrēgumi uz mazajām ieliņām un fantastiski skati uz kalnu siluetiem pavisam netālu.

Tā kā bijām apmetušies blakus pilsētiņā Murzasichle, tad uz Zakopani braucām tikai iepirkties, ietankoties, ieturēties un pavadīt laiku lietainās nedēļas dienās. Cauri visai pilsētai vijas upe, pār kuru ir vairāki mazi tiltiņi. Viena gājēju iela, ap kuru koncentrējas visi veikali, krodziņi, suvenīru bodes un našķu būdiņas. Viens no tādiem saldumiem kurtosz - paliels silts mīklas rullītis ar tukšu vidu un dažādiem apdariem  - kanēli, šokolādi, riekstu gabaliņiem u.tml.

Būdiņās ceļu malās un pilsētā tiek tirgoti vietējie kūpināti sieri - oscypki, kas vizuāli maldinoši atgādina saldumus - grauzdēti dzeltenīgi ar rakstiem. Siers no aitu un kazu piena, gana sāļš un dūmots. Saldējums te tiek pasniegs savdabīgā veidā, trīs bumbiņas pa vidu un divi vafeles konusiņi no abām pusēm - lody bałwanki, kas tiešām atgādina sniegavīru.

Gan Zakopanē, gan citur Polijā pārsteidza baznīcu arhitektūra - gan senās tradicionālās celtnes (koka dakstiņu jumti no kores līdz gandrīz zemei un koka grēbumu rotājumi), gan modernas ar katoļu baznīcai netipiski askētisku iekārtojumu. Pabijām koka Kaplica na jaszczurowce (uzbūvēta 1904 - 1907) tieši pirms iebraukšanas pilsētā, vērts piestāt un redzēt. Un pašā Zakopanē modernā dievnamā ar lielām krāsainām vitrāžām. Ceļiniekus ik uz stūra pavada daudzie krucifiksi - ceļa malās, pie mājām, mazos namiņos pie koku stumbriem taku malās.

Neskatoties uz to, ka pilsētā ir gana patrokšņaini, kādā no upītes atzariem pie parka ceļa malā var, piemēram, sastapt stirnu ģimeni. Pilsētā diezgan daudz tieši sporta apģērbu veikalu, un mums labi pazīstamo lētā gala zīmolu veikalu, kā, piemēram, H&M, CCC, Reserved u.c. Uz pārāk labu kvalitatīvu šopingtūri te var necerēt, kaut arī cenas ir pievilcīgākas nekā pie mums (dēļ EUR un PLN attiecības).

Kasprowy Wierch - 1987 m virs jūras līmeņa

Pie pilsētas, vietā Kuźnice (var ~1h laikā kājām aiziet no Zakopanes centra), atrodas stacija, no kuras ar gaisa trošu vagoniņu var uzbraukt virsotnē (biļetes cena vienam braucējam turp un atpakaļ - 69 PLN, starp citu, pirkt internetā ir dārgāk). Pacēlājs virspirms kursē līdz pirmajai virsotnei Myślenickie Turnie (1360 m virs jūras līmeņa), tad jāpārsēstas vagoniņā līdz Kasprowy Wierch.

Paveicas, ja ir skaidrs, saulains laiks, tad skati, protams, fantastiski. Mūsu gadījumā otrajā posmā uz augšu neredzēja pilnīgi neko - balta miglas siena aiz vagoniņa logiem. Diena bija nomākusies, sijāja smalks lietus. Augšā virsotnē bija nepatīkams vējš ar lietu, taču sildīja apziņa, ka staigā pa savā mūžā pirmo kalna virsotni. Maksimālais atļautais uzturēšanās laiks augšā ir 1 stunda un 40 minūtes. Tur var gan papriecāties par skatiem, gan iepirkties suvenīru bodē, gan ieturēties bistro.

Starp citu, ļoti labs resurss latviešu valodā par kalnu taku maršrutiem u. tml. ir www.tatri.lv , kur arī atradām informāciju par iespēju uzbraukt augšā. 

Kur paēst?

Noteikti varu ieteikt Restauracja "U Studniara" (Sądelska 119, 34-531 Murzasichle) - vieta, kur var izbaudīt vietējo kolorītu. Krodziņš ieturēti nacionālā stilā. Brīvdienu vakaros muzicē vietējā folk grupa. Interesants un ļooooti sātīgs ēdiens ir Placek po zbójnicku - divas kartupeļu pankūkas, starp kurām kārtīgs gulašs, pasniedz ar trīs dažādu salātu asorti. D Polijā ēdienkartē ir daudz hałuski jeb miltu klimpas, kuras pasniedz gan ar speķa gabaliņu mērci, gan ar skābo krējumu, gan citām piedevām.

Otra vieta, kuru gribu ieteikt, arī atrodas samērā netālu no Zakopanes - Karczma U Lesnego (Tadeusza Kościuszki 170, 34-530 Bukowina Tatrzańska). Poļu virtuves ēdieni, no kuriem nobaudīju kaut ko savām garšas kārpiņām nierastu - zupa chrzanowa - mārrutku zupu, kas tika pasniegta ar kartupeļu pankūku un speķa gabaliņiem. Krogs izvietots trīs stāvos, masīvkoka mēbeles, sienu gleznojumi, medījumu ragi pie sienām.

Pašā Zakopanē iesaku ieiet kādā no cukiernia - konditorejām, kur var panašķoties ar fantastiskiem saldumiem. Viens no saldumu tīkliem, kuriem pieder vairākas konditorejas apkārtnē ir Góralskie Praliny.Tur var gan nopirkt šokolādes konfektes, gan nobaudīt dažādus desertus.

Dalies:
Novērtē: 4 (3)

komentāri

ANDRIS

Labs vakars.. Mēs ar kundzi Zakopani un tās apkārtni baubam kopš 2004. gada Šogad bijām gan Svākijas pusē gan arī Zakopanē Kolosāli .... Ceļojam ar kemperiKo lasa citi?