Instalējam MS Windows 10
Lai arī lielākais vairākums MS Windows ne 10. versijas lietotāju jau ir pārgājuši uz MS Windows 10, pateicoties uzbāzīgai MS kampaņai un tam, ka MS piedāvāja veikt šo procedūru par baltu velti (pieejams līdz 2016. gada 29. jūlijam) un pusautomātiskā režīmā, šoreiz stāsts būs par diviem gadījumiem, ar kuriem vēlējos padalīties savos vērojumos un atklāsmēs, kad bija nepieciešams pārnest un pārinstalēt MS Windows 10.
Windows klonēšana no parastā HDD uz SSD
Situācijas apraksts: ASUS X550L ar preinstalētu MS Windows 8.1 uz parastā (HDD) 1Tb liela diska. Laika gaitā Windows 8.1 atjaunināts uz Windows 10. Windows licences veids – OEM ar ierakstīto reģistrācijas kodu BIOSā, kas nozīmē, ka mainot cieto disku licence saglabāsies. Šo licenci var arī “izvlikt” izmantojot Windows OEM Product Key Tool [1], bet par to uzzināju vēlāk :).
Mērķis: pārnest “visu” uz svaigi iegādāta SSD diska Samsung EVO 850, 500Gb (patiesībā gan 465 Gb).
Tā kā datora izmantošanas laikā sistēma apaugusi ar dažādām programmām, kuram vēl ir arī savi iestatījumi, un kurus tā vienkāršoti pārnest būtu diezgan problemātiski, ideālais risinājums būtu diska klonēšana. Taču uz šo procedūru sākotnēji raudzījos visai skeptiski, jo diski atšķiras pēc ietilpības un 1:1 kopēšana nebūtu iespējama.
Diska sadalījums ir šāds:
* Attēlā redzamais SSD (Disk 3) nav tukšs, jo screenshoot veidots procesa beigās.
Problēma tanī, ka šāda tipa OEMiem līdzi nenāk instalācijas disks, Windows atjaunošanai/pārinstalēšanai nepieciešamie dati glabājas diska pēdējā 20Gb lielajā partīcijā.
Windowsā ir vairāki sistēmas darbības atjaunošanas rīki, viens no kuriem viesa uzticību: Recovery / Create a recovery drive, kas pieprasa vismaz 4...16Gb lielu USB flash un ir bootojams. Praksē šis risinājums nedarbojās, jo pievienojot jaunu, neformatētu disku, šīs rīks uzrādīja kļūdu vai nu “A required drive partition is missing” vai ka instalācijas faili nav atrodami. Iespējams tas saistīts ar to, ka instalācijas recovery partīcijā ir Windows 8.1, bet upgreids ir uz Windows 10, jo spriežot pēc aprakstiem, Windows 8.1 vidē izmantojot šo rīku, ir iespējams iestatīt, lai recovery image saturētu arī instalāciju.
Internetā ir atrodamas pamācības, ka komandrindā izveidot trūkstošo partīciju, taču dziļi vīlies Microsoft spējā jelko atjaunot, devos meklēt citu risinājumu.
ASUS piedāvā rīku Backtracker [2], kas pēc apraksta spriežot ļauj izveidot atjaunošanas disku (recovery image) ļaujot pārnest/izmantot arī recovery partīciju uz jaunu disku. Šo risinājumu tā arī neizmēģināju, jo pamazām radās pārliecība, ka tomēr var klonēt disku pat ja tie ir dažādu lielumu.
Savos meklējumos atradu vairākus bezmaksas rīkus (EasyUS, AOMEI Backupper, AOMEI Partition Assistant, Macrium Reflect), kas ļauj esošo sistēmas disku pārnest uz SSD, lai arī kāda būtu izmēru atšķirība.
Darbojas tas tā:
- uzinstalē programmu,
- pieslēdz ārējo disku, norāda uz kurieni kopēt (OS partīciju izvēlēties nevar)
- dators pārstartējas un pre-Windows režīmā noklonē.
Šo nemēģināju, jo:
- nebija ar ko pieslēgt SSD kā ārējo disku;
- negribējās jaukt notebooku, lai SSD pieslēgtu piemēram CD vietā;
- ļoti negribējās sabojā vienīgo strādājošo sistēmas disku, jo īstie vīri jau backupus netaisa :)
HDD Klonēšana
Pēc dažādiem mēģinājumiem, beidzot viens risinājums, kurš darbojās.
- Izmantojot Macrium Reflect izvēlamies Clone disk un
- nākošajā solī var izvēlēties, kuras pārtīcijas pārnest.
- Izvēlamies pirmo (100Mb lielo, kas vajadzīga, lai vispār kaut kas lādētos) un OS: 372Gb lielo (skat bildi augstāk).
- Nākošajā solī redzama projekcija uz SSD diska, kur izlaisto partīciju vietā redzamas neaizpildītā vieta.
- Macrium Reflect piedāvā 372Gb lielo partīciju “izstiept” par labi. Pa kreisi paliek neizmantotā divu partīciju vieta ~1Gb.
Kad disks noklonējies, kas notika salīdzinoši ātri (10..20 min), provējam iebūtoties un ... vu-a-la! Strādā!
- Izmantojot AOMEI Partition Assistant izstiepjam lielo partīciju arī pa kreisi, aizpildot visu neaizņemot diska vietu (atgūstot 1Gb).
Windows 10 ar Windows 8.1 atslēgu
Situācijas apraksts: Datoram uzinstalēts Windows 8.1. Uz kastes pielīmēta licences uzlīme, bet pats instalācijas disks kaut kur noklīdis. Laika gaitā atjaunināts uz Windows 10. Sistēmas disks ir 120Gb lielais SSD.
Mērķis: Nomainīt SSD disku uz lielāku un pārinstalēt, jeb kā tautā saka: uzlikt tīro sistēmu.
Jau biju uzgājis, ka Samsung ir “data migration software” [3], rīks, kurš lauj noklonēt esošo SSD disku uz jauno (iespējams tikai Samsung). Taču šis risinājums neder, jo mērķis ir pārinstalēt.
Guvis pārliecību, ka ar Windows 8.1 licences atslēgu varēs uzinstalēt (un aktivizēt) arī Windows 10, devos meklēt Windows 10 MSDN, kas izrādījas diezgan problemātiski, jo pats Microsoft nepiedāvā (neatradu) lejuplādēt instalācijas disku, bet “brīvajā tirgū” atrodamais pārsvarā ir krekotās instalācijas.
Atradu kaut kādu MSDN. Izmantojot rīku Rufus [5], no ISO izveidoju būtojamo USB. Iestartēju, ievadu Windows key un.. nekā. Nedarbojas.
Risinājums, kas darbojās. Microsoft tomēr piedāvā lejuplādēt instalācijas disku izmantojot Windows 10 Media Creation Tool. Ar kuru instalāciju var ierakstīt pat iešo USB, vai saglabāt kā ISO. Saglabāju, ierakstīju, iestartēju, ievadu Windows 8.1 key un... wu-a-la! Darbojas!
Pēc laiciņa ieskatījos This PC / Properties – rāda, ka Windows is activated un nekādas citas darbības nepiedāvā. Jādomā, ka viss kārtībā.
Avoti un ārējās saites:
[1] Windows OEM Product Key Tool - https://neosmart.net/blog/2014/windows-10-embedded-product-key-tool/
[2] ASUS Backtracker - https://www.asus.com/support/faq/1008641
[3] Samsung Data Migration Software for Consumer SSD - http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools.html
[4] Windows 10 Media Creation Tool - https://www.microsoft.com/lv-lv/software-download/windows10
[5] Rufus - https://rufus.akeo.ie/
Labi labi, "jaunas tehnolōōģijas" u.t.t.
Bet kamēr nebūs iespējams ar pāris klikšķiem iegūt normālu Desktopu - tas mēsls nebūs lietojams!
Tur viss "ņirb gar acēm" trakāk nekā kad slidas aizskrien pa priekšu un pakausis pret ledu atsitās.
Ar tādu sūdu nav iespējams produktīvi darboties! Tad jau Ubunta Unity ir ērtāks!
Un nevajag dirst par kaukādu ātrumu! Tas "ātrums" ir ilūzija! Vienkārši ir likvidēts smilšu pulkstenītis un Windows 80 pirmo parāda bildi, lai šķiet ka logs jau ir atvēries, taču "apakšā" vel viss tikai tiek skaitļots ar neoptimizētu kodu.
Kad vajag izlabot kārtējo Win80 gļuku, tāpat ir jāspiež Win+R un jāraksta control... jo caur to pretīgo ņirbuļgrafiku NEKO nevar izlabot.