Daži psiholoģiski viltīgi paņēmieni veiksmīgai komunikācijai

Pastāv virkne vienkāršu paņēmienu, kurus paturot galvā un apzināti ievērojot gan stresa situācijās, gan ikdienas komunikācijā var veiksmīgāk nodot vai nolasīt informāciju, kā arī uzlabot savu vai otra cilvēka omu vai pat attiecībaskopumā.

Pastāv virkne vienkāršu paņēmienu, kurus paturot galvā un apzināti ievērojot gan stresa situācijās, gan ikdienas komunikācijā var veiksmīgāk nodot vai nolasīt informāciju, kā arī uzlabot savu vai otra cilvēka omu vai pat attiecībaskopumā.



CC licence, photobythetaxhaven - https://www.flickr.com/photos/83532250@N06/7650741898/sizes/o/

Darba sapulcē

Ja darbā gaidāma sapulce, kurā iespējama spēcīga kritika vai pārmetumi no kāda konkrēta cilvēka vai vadītāja, tad pacenties pārrunu telpā apsēsties viņam blakus, tieši pie sāniem. Viņam būs grūtāk saglabāt uzbrūkošu pozīciju, sapulces gaitā viņš paliks piekāpīgāks pret Tevi.

Savukārt, ja pats vēlies izveidot spēcīgu konfrontācijuvai izprovocēt asu vārdu apmaiņu, tad apsēdies tieši pretī, lai Tevi un viņu atdalītu pārrunu galds. It īpaši, ja šis galds ir ar asiem stūriem.

Sarunas aplī

Pavēro cilvēkus, kad viņi sastājušies aplī vai pusaplī un uztur sarunu par kaut ko. Ja kāda sarunas biedra kurpju purngali vairs nav vērsti pret Tevi, bet arvien vairāk tiecas cita cilvēka vai durvju virzienā, tad tā ir zīme, ka interese pret apspriežamo tēmu vai Tevi ir zudusi, vai arī sarunas biedrs cenšas izbēgt no dotās sarunas, neapzināti tiecoties uz durvju pusi, aiziet, nedzirdēt, izvairīties.

Tāpat arī kompānijā smejoties var piefiksēt, ka katram ir tieksme tajā brīdī paskatīties uz cilvēku, kas viņam simpatizē vai ar kuru vēlas izveidot ciešākas, tuvākas attiecības.

Apēst stresu

Esi dzirdējis kādreiz teicienu, ka cilvēki stresu mēģina apēst? Vai arī, ka kāds sūkstās – kad es nervozēju, man nenormāli gribas rīt? Te ir daļa no patiesības, jo stress tiešām mazinās, kad smadzenes saņem signālu, ka cilvēks uzņem barību. Signāls – viss kārtībā, Tavs organisms uzņem kalorijas, tas būs pietiekoši spēcīgs cīņai, neskatoties uz to, ka visbiežāk cīņa mūsdienu sabiedrībā nav fiziska, bet gan, piemēram, tikai vārdiska.

Lai šādā stresa periodā būtiski neuzbarotos, jāmēģina vienkārši košļāt košļājamo gumiju vai ēst kaut ko vieglu, piemēram, žāvētos augļus.

Acu kontakts

Acu kontaktam komunikācijā ir ļoti būtiska nozīme. Daudzās pamācībās ir teikts un vairums to zina, ka neskatīšanās acīs vai šaudīgs skatiens, piemēram, darba intervijas laikā neko labu par kandidātu neliecina. Visdrīzāk intervētājs neapzināti nolasīs neverbālo informāciju un tulkos to kā neuzticēšanos, melošanu, nedrošību, pārlieku nervozitāti, izlikšanos u.tml.

Bet ar acu kontakta palīdzību, var arī nodot vai panākt kādu informāciju. Ja sarunas biedra atbilde Tevi neapmierina vai tā nav pilnīga, tad nemēģini uzreiz uzdod paskaidrojošos papildus  jautājumus, bet gan uzmanīgāk, uzstājīgāk un mazliet ilgstošāk paskaties viņa acīs. Parasti tā otrs cilvēks izjūt spiedienu paskaidrot detalizētāk tikko teikto vai sajūtas neērti, ka nav atklājis visu patiesību, un visu izstāsta līdz galam.

Ilgstošāka skatīšanās acīs ir ne tikai slēptas agresijas, bet arī simpātijas izrādīšana. Kā zinām, no mīlestības līdz naidam ir tikai viens solis. Komunikācijas laikā, uzmanīgi skatoties acīs, cilvēkam, kurš Tev ļoti simpatizē, mēģini noteikt acu krāsu. Tas ir nepārprotams signāls, ka Tev viņš patīk un Tu vēlies tuvāku kontaktu ar viņu.

Ko darīt, ja kāds uz Tevi kliedz?

Neko. Vienkārši saglabā stoicisku mieru, vismaz ārēji neizrādi, ka tas Tevi kaut kādā veidā aizskar. Sākotnēji, tas kliedzējā radīs vēl lielāku sašutumu un dusmas, taču vēlāk viņš visticamāk piedzīvos „morālās paģiras” par to, ka bijis tik neiejūtīgs pret Tevi.

Mīmika, žesti, stāja un Tavs garastāvoklis

Izrādās, ka ne tikai emocijas ietekmē mūsu mīmiku un žestus, bet var rīkoties arī otrādi. Ja apzināti ilgstoši plati smaidīt, tad neviļus uzlabojas garastāvoklis un šķiet visa pasaule kļūts mazāk naidīga pret Tevi.

Tāpat arī, ja ir gaidāma publiska uzstāšanās, tad īsu brīdi pirms tam jāpastāv varas pozīcijā, t.i., mugura iztaisnota, rokas iespiestas sānos, zods mazliet piepacelts. Pārbaudīts uz savas ādas, strādā! Uzstāšanās laikā noteikti jutīsies uz pusi pārliecinātāks, drošāks un balss klausīs.

Ja, satiekoties ar kādu mazāk tuvu vai pat mazāk patīkamu cilvēku, izrādīsi lielāku, patiesāku tikšanās prieku vai jūs pat tiekoties apskausieties, tad ar laiku šis cilvēks Tev paliks daudz patīkamāks saskarsmē.

Pārliecinātība vs kompetence

Cilvēki bieži maldās, pārliecinātību par sevi uztverot par cilvēka kompetenci vai neapšaubāmu profesionalitāti kādā jomā. Taču to harizmātiski un viedi cilvēki izmanto savā labā. Izskaties pārliecināts, sper drošus soļus, runā skaidri, skaļi, izmanto ciešu rokas spiedienu, ilgi nešaubies lēmumu pieņemšanā, un cilvēki Tev sekos.

Dalies:
Novērtē: 5 (7)

komentāri



Ko lasa citi?