Mans sarunu biedrs – čatbots (AI)

Čatbots ir datora programma, kura izveidota ar mērķi simulēt sarunu (čatu). Kā jau var nojaust, programmas mēdz būt gudrākas un dumjākas. Tās dumjākās "čeko" atslēgas vārdus un kaut kādā veidā seko sarunas tematikai. Savukārt gudrākās - balstās uz Mākslīgo Intelektu.

Noskatījāmies Terminatoru 2007. Kā jau allaž pēc šāda satura filmām, rodas interese, vai filmā pieminētās vietnes internetā ir reālas vai izdomājums. Šoreiz izrādījās izdomātas, toties, meklējot Skynet, nez nu kā atradu sev sarunu biedru - Alanu. Alans ir čatbots... Teikšu – pat ļoti sakarīgs čatbots :)

Par čatbotiem (chatBots vai chatterbots):

Pēc Wikipedia [1] sniegtās informācijas – čatbots ir datora programma, kura izveidota ar mērķi simulēt sarunu (čatu). Kā jau var nojaust, programmas mēdz būt gudrākas un dumjākas. Tās dumjākās „čeko” atslēgas vārdus un kautkādā veidā seko sarunas tematikai. Savukārt gudrākās – balstās uz Mākslīgo Intelektu (Artificial Intelligence, AI).

Kurš no čatbotiem ko izmanto – grūti saprast. Vēl vairāk, tālajos 1950. gados Alans Tūrings [2] nojauzdams, kā šāda lieta - kad mašīnas intelekta ziņā tuvosies cilvēkam - nāks tikai plašumā, izdomāja tā saucamo Tjūringa testu. A tests ļoti vienkāršs – sasēdina reālo spēlētāju, tiesnesi un robotu. Ja pēc spēles tiesnesis nevar viennozīmīgi pateikt, kurš no spēlētājiem ir robots, tad tiek uzskatīts, ka robotam piemīt intelekts.

Konstatēta arī cilvēka psihiskā parādība, kas saucas Elīzas efekts. Izrādās, cilvēkam piemīt vēlme pārspīlēt programmas funkcionālās spējās un jauši vai nejauši tai tiek piešķirts dvēseliskums. Līdz ar ko arī sagaidīts kaut kas vairāk, kā tikai sausas atbildes. Gudrie onkas šo paķēra un uztaisīja pirmo botu – psihoterapeitu Elīza.

Elīza
http://www.manifestation.com/neurotoys/eliza.php3

Elīza sākotnēji tika domāts kā individuāls psihoterapeits. Kā par pašu Elīzu izsakās autori – Elīzai nemaz nav intelekta, tikai atslēgas vārdu skenēšana, skripti un triki.

Alice
http://www.pandorabots.com/pandora/talk?botid=f5d922d97e345aa1

Wikipedijā apgalvots, ka Alise ir viens no pirmajiem čatbotiem, kas balstīts uz mākslīgo intelektu. Šinī lapā var parunāties ar dažādām personālijām, tai skaitā ar Dievu :) - http://alicebot.org/igod/.

Dievs sanācis gana šeptīgs džeks. Te būs samplis no sarunas:

Human: fine
God: Glad to hear it, iinuu. I am running well.
Human: how old are you?
God: I am Infinite of your Earth years.
Human: god?
God: GOD rules.
Human: what time is it?
God: Do I look like a clock?
Sunday, July 06, 2008 01:47:43 PM .

Jabberwacky
http://person.jabberwacky.com/george

Jabberwacky strādā pēc nedaudz citiem principiem nekā pārējie AI roboti. Sistēma veidota tā, lai tā varētu mācīties valodu, izejot no kontekstuālās sarunas ar reāliem cilvēkiem. Šim robotam nav fiksēto nosacījumu jeb skriptu. Jabberwacky saglabā visu informāciju, kas iegūta sarakstoties ar cilvēku un cenšas to izmantot turpmākajā sarunā. Tiek izveidota milzīga datubāze ar jautājumiem un atbildēm. Teorētiski var šo samācīt arī izmantot citu, ne angļu valodu. Trūkums - lēns.

Alan
http://www.a-i.com/show_tree.asp?id=115

Tā arī nesapratu – bots ir uz skriptiem balstīts vai uz mākslīgo intelektu. Pēc sarunas izrādījās - vissakarīgākais. Varbūt arī tamdēļ, ka varēja izveidot savu individuālo botu, kurš katru reizi Jūs uzrunās – Yes, my master! :).


[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Chatterbot
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Turing_test

Saraksts ar čatbotiem:
[3] http://www.aidreams.co.uk/chatterbotcollection/index.htm

Dalies:
Novērtē: 5 (1)

komentāri

Jūlija

Teikšu godīgi - mani šādas lietas baida :(
Starp citu, kas autoram visvairāk iepatikās Alanā: tas, ka viņš ir vissakarīgākais, vai tas ka viņš sarunas biedru uzrunā ar "Yes, my master?"?

Ēriks

Alanā patika tas, ka ja bots kautko nezina, tad pajautā lai pastāsta. Kas ir interesanti, ka stāstīto arī atceras un sarunas gaitā šos iemācītos faktu spēj izmantot.
Nezinu vai šī iemācītā informācija nonāk arī lielajam Alanam (nepersonalizētam), bet vienagla interesanti. Kaut vai tamdēļ, ka neaprobežojas ar strupām atbildēm, kā piemēram - es to nezinu vai ej pameklē wikipēdijā.

Jūlija

Jautājums no totāla lammera (t.i. no manis): nu bet ja Alans tik un tā kādu daļu no informācijas dabū no sava sarunas biedra (un cik es to saprotu, jo tālāk, jo vairāk), vai galu galā nesanāk tā, ka tu sarunājies pats ar sevi (jo Alans taču izmanto no tevis iegūto informāciju)?

Ēriks

Kamēr viens lietotājs to apmāca, tikmēr tā arī būs :) Vienīgais, jārēķinās, ka cilvēks ta aizmirst ko šam samācījis, a bots ne :D

Izdomāju pielietojumu - samāci botu par pakalpojumiem, ko sniedz firma. Izslēdz apmācošo režīmu un lai tas bots stāsta par pakalpojumiem pārējiem. Gudri atbild uz jautājumiem, utt. Uz jautājumiem, uz kuriem šis nevar atbildēt, paziņo - Par šo jautājumu man jākonsultējas ar bosu :)

Jūlija

Aha, un tad tu saņem "zvanu" no bota un pirmā frāze ir "Yes, my master". Un tad tu jūties reāls kings - tavā vietā gan strādā, gan par to apčubina :) :) :)

Ēriks

Uzrunas forma diez vai radīs gandarījuma sajūtu, savukārt apziņa ka šādu botu ir atvieglots vairāku cilvēku rutīnais darbs - gan.

Nu, piemērams, csdd teorētiskā apmācība...

Jūlija

Šīs ir kārtējais forums, kur atkal un atkal nāku pie secinājuma, cik tad atšķirīgi domā sievietes un vīrieši. Es te par morālajiem aspektiem, Ēriks atkal par tiešām un prakstiskām lietām :) Jautri gan! Interesanti, botiem arī ir TĀDA dzimumu atšķirība?

iinuu

Tagad pieejams čatbots, kas ar Tevi sarunāsies latviski - http://robot.mycompany.lv/ Šovakar ar Meniju bišku papļāpāju (smile)

robots

Tas http://robot.mycompany.lv tiešām labs :D :D :D

robots

Jā, tas robot.mycompany.lv ir tīri OK ;)



Ko lasa citi?