Ledus laikmeta centrs Igaunijā

Ledus laikmeta centrs atrodas netālu no Tartu jeb Tērbatas, padsmit kilometrus uz Z pusi, nelielā ciemā Äksi skaista ezera krastā. Pati ēka atgādina pelēku lielu kluci, kurš iekšpusē sastāv no trim stāviem ar palielu tukšumu vidū, kur izvietots centra galvenais varonis un arī logotipa simbols – dabīga lieluma mamuts.

Ledus laikmeta centrs atrodas netālu no Tartu jeb Tērbatas, padsmit kilometrus uz Z pusi, nelielā ciemā Äksi  skaista ezera krastā, kur var vērot gulbjus, peldēties vai pabraukāt ar laiviņu. Jāsaka bez navigatora būtu grūti atrodama, jo ciemats ir mazs, kluss (cilvēku gandrīz nemanījās), ar šaurām ieliņām, mežu ielokā. Netipiska tūristu vieta, taču piebraucot tuvāk, pamanījām jau autobusu ar interesentiem no Latvijas.

Pati ēka atgādina pelēku lielu kluci, kurš iekšpusē sastāv no trim stāviem  ar palielu tukšumu vidū, kur izvietots centra galvenais varonis un arī logotipa simbols – dabīga lieluma mamuts ar mamutēnu. Pirmajā stāvā var uzzināt, kā veidojusies sauszeme, kontinenti atdalījušies viens no otra un ieņēmuši patreizējo vietu un formu. Pēc sienā iemontētā globusa un vizualizācijas spriežot, Latvijas un Igaunijas iespējamā teritorija agrāk bija tur, kur tagad D polā pastaigājas pingvīni. Redz, kur īstais sakars! :)

Vēl pirmajā stāvā var papētīt informāciju par ledājiem un uzzināt, ka globālā sasilšana cilvēka darbības rezultātā ir blēņas, jo Zeme izdzīvo savu dabisko ciklu starp ledus laikmetiem. Šļūdonim atkāpjoties uz Z, pēdējā vieta, kur varēja sastapt mamutu ir Igaunijas teritorija, kas lielākoties kādu laiku pēc tam vēl bija zem ūdens, tāpat kā Latvijas ZR krasts (tur, kur tagad Kolka).

Varēja paviesoties improvizētā akmens laikmeta cilvēku alā, apskatīt dažus vērtīgus izrakumus, no tā perioda. Televizorā rādīja, kā ar uzasināta akmens rīkiem var veiksmīgi nodīrāt mizu kokam un kā, iespējams, varēja vizuāli izskatīties ģimene, kas dzīvoja kādā no alām.

Otrajā stāvā plaša dzīvnieku izbāzeņu ekspozīcija – putni, bebrs, zaķi, vilks, lapsa, alnis u.d.c. Iespēja paklausīties dažādu putnu balsis, pabužināt dažādu meža zvēru kažociņus, papētīt dažādus iežus un zemes slāņus. Turklāt vienā no telpām bija interesants simulators, kur jānostājas iezīmētā centrā un ar roku kustību palīdzību var pamētāt virtuālos akmeņus. Senču izpriecas.

Trešais stāvs galvenokārt veltīts ekoloģijas problēmām un cilvēku radītajiem piesārņojumiem. Uzskatāmi iezīmēta ne visai pievilcīga aina, kas sagaida cilvēci 2050.gadā – plūdi, ugunsgrēki, smogs u.c. kataklizmas. Taču viens no stendiem šajā ekspozīcijā bija sevišķi mīļš – baltais polārlācis un imperatora pingvīna izbāzenis. Tā, lūk, mēs mazliet paciemojāmies Antarktīdā (tas tā, pastiprināti liekot lietā fantāziju).

Aizbraukt ir vērts, īpaši ģimenēm ar bērniem, kuriem te ir daudz dažādu spēļu un visu, kas nav aiz stikla var brīvi aiztikt – grozīt, čamdīt smaržot, klausīties. Nav tik krutsAHHAA zinātniskais centrs, bet gana izzinošs. Strādā katru dienu no 11:00 līdz 18:00, biļete pieaugušajiem 7EUR, bērniem 4EUR, bezmaksas auto stāvvieta. Ledus laikmeta centra atrašanās koordinātes 58°31'33''N 26°40'34''E [karte]

Dalies:
Novērtē: 5 (4)

komentāri



Ko lasa citi?