Cilvēku rases

Atausa atmiņā kaut kur sen dzirdētais vai pat mācītais iedalījums - baltā, melnā, sarkanā un dzeltenā rase. Tagad, tā sīkāk papētot, izrādās tas ir diezgan ierobežots un šablonisks. Rasu teoriju ir gaužām daudz, vienā tiek minētas trīs, citā četras, vēl citā piecas pamatrases un kur nu vēl daudzās apakšrases.

Otrā adventa svētdienā bijām ciemos pie draugiem. Pēc maltītes pie laba ruma glāzītes sākām diskutēt par nākotni globālā un lokālā nozīmē. Pacilājām Vangas pareģojumus, globālā ciema būšanas, 2012.gada maija kalendāra beigu iezīmēto tā saucamo pasaules galu, iespējamās ekoloģiskās un dabas katastrofas, saules izvirdumu aktivitāti, ticību karu, vienas rases kundzību pār otru. Līdz radās jautājums, kurš īsti zina, cik un kādas rases ir, kādas tautības pieder pie kuras rases, kādas ir katras rases pazīmes u.tml.?

Atausa atmiņā kaut kur sen dzirdētais vai pat mācītais iedalījums - baltā, melnā, sarkanā un dzeltenā rase. Tagad, tā sīkāk papētot, izrādās ir diezgan ierobežots un šablonisks. Rasu teoriju ir gaužām daudz, vienā tiek minētas trīs, citā četras, vēl citā piecas pamatrases un kur nu vēl daudzās apakšrases.

 

Attēls no Heritage-Images, 19.gs. beigas. & foto Danny Santos „Portraits of Strangers"

Kāpēc par to būtu jāzina vai jāinteresējas? Kaut vai tāpēc, lai tukši nemētātos ar tādiem vārdiem kā „rasisms” un „globalizācija”, bet saprastu to nozīmi. Samērā nesenais atklājums par bērniem ar Viljamsa sindromu (vienīgie, kuriem nepiemīt rasu aizspriedumi) ir ļāvis secināt, ka rasu antipātija ir ģenētiska parādība, kura ieprogrammēta visiem cilvēkiem septītajā hromosomā. [1] Interesanti, ka ISEC sastādītajā valsts eksāmenā ģeogrāfijā vidusskolai 2008.gadā audzēkņiem ļoti precīzi prasīts atbildēt uz jautājumu: „Uzrakstiet, pēc kādas galvenās pazīmes cilvēkus iedala rasēs!” [2]

Svešvārdu vārdnīcā rodama sekojoša rases definīcija [izcelsme: vācu Rasse < franču race < itāliešu razza < arābu ] - sakarā ar atšķirīgiem dzīves apstākļiem evolūcijas gaitā izveidojies cilvēku tips, kuram ir savas raksturīgas iedzimtas morfoloģiskās un fiziskās pazīmes (ādas, acu, matu krāsa u. c.); ir trīs lielās rases — eiropeīdi jeb Eirāzijas rase, negroaustraloīdi jeb ekvatoriālā rase un mongoloīdi jeb Āzijas-Amerikas rase. [3]

Kā jau minēju rasu klasifikāciju ir diezgan daudz un dažādu [4], sākot no senatnes līdz mūsdienām - gan loģiskas, zinātniskos pētījumos balstītas un gan arī no mūsdienu skatpunkta mazliet komiskas, kā, piemēram, šveicieša Karla Linneja (Carl von Linné) [5] 1746.gadā radītā rasu klasifikācija pēc psihosomatiskām un fizioloģiskām pazīmēm .

1. Americanus – amerikāņi. Rudmataini, holēriķi, turas taisni, neatlaidīgi, pašapmierināti, pakļaujas tradīcijām.
2. Europaeus – eiropieši. Blondi, sangviniķi, muskuļaini, kustīgi, asprātīgi, izdomas pilni, pakļaujas likumam.
3. Asiaticus – aziāti. Dzeltenu seju, melanholiķi, lokani, nežēlīgi, skopi, patīk greznība, ģērbjas platās drēbēs, pakļaujas sabiedrības viedoklim.
4. Africanus vai Afer – afrikānis. Melnas krāsas, flegmātiķi, vājas ķermeņa būves, viltīgi, vienaldzīgi, mazkustīgi, taukaini, pakļaujas patvaļai.Cilvēku rasu antropoloģiskais iedalījums (19.gs.beigas – 20.gs.sākums)

Vispārklājošākais dalījums visās klasifikācijās tomēr ir trīs pamatrasēs - eiropeīdā rase, mongoloīdā rase, negroīdā rase + pārējās jeb jauktās rases: mulati (negroīdi + eiropeīdi ), metisi ( mongoloīdi + eiropeīdi ) , sambi ( mongoloīdi + negroīdi ), kreoli (britu ieceļotāji + afrikāņu vergu pēcteči). Turpmāk sīkāk par katru.

Eiropeīdā rase [izcelsme - vācu Europoide < Europa + sengrieķu eidos ‘veids’]- cilvēku rase, kurai raksturīga relatīvi gaiša āda, mīksti taisni vai viļņaini mati, stipri izvirzīts taisns deguns, plānas lūpas. Tos iedala divos zaros: dienvidu zaram raksturīga melnīgsnēja āda un tumši mati un acis, ziemeļu zaram — gaiša āda, blondi vai gaišbrūni mati, zilas vai pelēkas acis. [3] Sauc arī par kaukāziešu rasi (Caucasian race). Apdzīvo pamatā Eiropu, Tuvos Austrumus, Z Āfriku, Z Indiju, vēlāk arī Z un D Ameriku, Z Āfriku un Austrāliju.Meyers Blitz-Lexikon (Leipzig, 1932) – eiropeīdu tipi

Protams, interesanti tuvāk apskatīt Baltijas apakšrasi [7] un tai raksturīgās iezīmes, kuras formulējis krievu antropologs V.Bunaks (Бунак, Виктор Валерианович, 1891-1979). Tātad šī apakšarase (jeb mēs) apdzīvo Baltijas jūras piekrasti un tai ir sekojošas pazīmes:
• liela daļa gaišmatainu cilvēku ar gaišu acu varavīksnenēm;
• sejas platums ap 140mm;
• vidēji augsts deguna pacēlums;
• vidējs deguna lieluma rādītājs (70,0-84,9% attiecības platums pret garumu).

Ļoti interesants pārskats pa eiropeīdu apakšrasēm un piemeklētās fotogrāfijas - http://racialreality.110mb.com/subraces.html Piemēram, šī būtu tipiskā balta jeb precīzāk lietuvieša seja. :)

 


Mongoloīdā rase [izcelsme - mongol (mongoļu pašnosaukums)] – saukta arī Āzijas-Amerikas rase, dzeltenā rase. Tās pārstāvjiem raksturīga plakana seja, dzeltenīga ādas krāsa, melni mati, acs augšējais plakstiņš veido t. s. mongoloidālo kroku. [3] Apdzīvo Āziju, galējos Ziemeļus, Ameriku (indiāņi). [8]

   

Eskimosiete & taivānietis & Z Amerikas indiānis

Negroīdā rase [izcelsme - spāņu negro < latīņu niger (nigri) ‘melns’] - melnās rases cilvēki. [3] Dažādas miesas uzbūves, garas ekstremitātes (rokas un kājas), tumša āda (īpaši bagāta ar pigmentu melanīnu), cirtaini mati, plats degunu, biezas lūpas, uz priekšu izvirzīts žoklis bez izteiktas zoda iedobes akcentējuma. Apdzīvo Āfriku, sākot no Sahāras tuksneša uz D, vēlāk arī Ameriku. Tuva negroīdai rasei, bet dažās klasifikācijas atsevišķi tiek izdalīta australioīdā rase .

   

Austrālietis & sudāniete & puika no Kalahari tuksneša


Nobeigumā ieskats kādā pētījumā, kur salīdzināti trīs rasu pārstāvji [10]:

 

Izmantotie avoti:
[1] Atrasti vienīgie cilvēki pasaulē, kuriem nav rasu aizspriedumu - bērni ar Viljamsa sindromu
[2] EKSĀMENS ĢEOGRĀFIJĀ VIDUSSKOLAI 2008. gads
[3] Svešvārdu vārdnīca.

[4] Rasu klasifikācijas
[5] Carl von Linné - http://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Linnaeus

[6]Eiropeīdu rase- http://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_race
[7] Baltiešu rase
[8] Mongoloīdā rase - http://en.wikipedia.org/wiki/Mongoloid_race

[9] Negroīdā rase - http://en.wikipedia.org/wiki/Negroid_race
[10] Džons Filips Ruštons Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?

Dalies:
Novērtē: 4 (51)

komentāri

x-is

Tad jau sanāk, ka ēbreji ir baltie?!

X
x-is

Protams. Taa ir eiropeiidaas rases apakshklase.

zirgs

loti labs raksts!! paldies!!

gerda

Šodienas ziņa, ka izskaitļots, kā izskatās tipiskas latvietes seja - http://mango.delfi.lv/zinas/apraksti/personibas/izskaitlots-ka-izskatas-tipiska-latviete.m?id=36869027

x-is

Varbūt būs interesants arī šis raksts - http://www.atklajumi.lv/index.php/arheopaleoantropo/antropoloija/511-cilvces-dadba-vai-kas-ir-rases-ievads-lekcijai

x-is

Tad jau sanāk, ka ēbreji ir baltie?!

Inara

Ta ari nepalika skaidrs par kreoliem.Vai,piemeram,Luizianas stata kreoli atskiras no citur dzivojosiem kreoliem.Ir kreoli baltie un kreoli melnie?

gerda

Ar jēdzienu "kreols" apzīmē dažādu reģionu iedzīvotājus un ārējās pazīmes tiešām var būt atšķirīgas. Vienīgais, kas raksturo, iebraucēju un pamatiedzīvotāju sajaukums. Skat.vairāk - http://en.wikipedia.org/wiki/Creole_peoples

Andris

Vispār jau Linnejs bija zviedrs!Ko lasa citi?