Pingvīns

Visiem pingvīniem ir balta priekšpuse un tumša (pārsvarā melna) mugurpuse. Pingvīni nevar lidot, toties tie ir labi peldētāji. Tiem ir izcila dzirde un redze zem ūdens.

Pingvīnu dzimta (latīņu: Spheniscidae) ir nelidojošu jūras putnu dzimtas pārstāvji, kas pieder pie pingvīnu kārtas. Mūsdienu pingvīnu dzimtu veido 18 sugas, kas iedalītas 6 ģintīs. Visi tās pārstāvji labi peld un nirst. Pingvīni sastopami tikai dienvidu puslodē, pamatā Antarktīdā.

Pingvīna izmērs svārstās no 40 cm līdz 115 cm, masa no 1 līdz 46 kg. No citiem putniem tie atšķiras ar īpašo ķermeņa formu. Pingvīni neprot lidot, toties lieliski peld un nirst. Pa zemi pārvietojas, neveikli gāzelēdamies, un atgādina cieši piebāztu maisu uz īsām kājām.

Ķermeņa formu veido pludlīnijas, kas ideāli noder, pārvietojoties ūdenī. Priekšējās ekstremitātes – pleznas. Muskulatūra un kaulu uzbūve ļauj tiem ar spārniem zem ūdens darboties līdzīgi dzenskrūvei. Ar spārniem zem ūdens pingvīns attīsta ātrumu, savukārt pleznām koriģē trajektoriju. Ūdenī spēj pārvietoties ar ātrumu līdz 5 – 10 km/h, dažreiz arī ātrāk – līdz 36 km/h. Pingvīni spēj nirt līdz 200 m dziļumā un atrasties zem ūdens līdz 20 min ilgi.

Otra atšķirība no pārējiem putniem ir kaulu blīvums. Parastiem putniem kauli ir cauruļveidīgi, kas padara skeletu vieglāku un ļauj vieglāt pārvietoties. Pingvīniem kauls līdzīgs zīdītāja kaulam (delfīna un roņa), jo nesatur iekšējos dobumus.

Visiem pingvīniem ir balta priekšpuse un tumša (pārsvarā melna) mugurpuse. Pingvīni nevar lidot, toties tie ir labi peldētāji. Tiem ir izcila dzirde un redze zem ūdens. Melnā un baltā krāsa palīdz maskēties no potenciāliem uzbrucējiem. Peldot ūdenī, no apakšas tie izskatās balti, saplūstot ar ledu un gaismu kas redzams ūdens virspusē. Savukārt melnā mugura, skatoties no augšās, saplūst ar tumšo ūdeni.

Lielākoties pingvīni dzīvo aukstā klimata zonās, peldot ūdenī, kura temperatūra tuvu nullei. Biezais zemādas tauku slānis, biezas, ūdensnecaurlaidīgas spalvas, kas satur tauku sekrētu, pasargā no sasalšanas ūdenī. Pingvīni ligzdo milzīgās kolonijās, kurās var būt pat miljoniem putnu. Putnu pāri dzīvo kopā visu mūžu. Ligzdo uz akmeņiem, oļiem, tieši uz ledus, zem koku saknēm vai alās. Kolonijās parasti ir daudz jaunu īpatņu, kuriem pārošanās laiks vēl nav pienācis. Kad mazuļi paaugas un kļūst pastāvīgi, kolonijas izjūk, un pingvīni dodas okeānu plašumos. No ligzdošanas vietas viņi nereti aizpeld tūkstošiem kilometru tālu. Reizi gadā pingvīni met spalvu. Jaunās spalvas aug zem vecajām un izstumj tās laukā. Metot spalvu, pingvīns zaudē spēju peldēt ūdenī, līdz ar ko arī iegūt pārtiku, līdz brīdim, kamēr spava ataug. Šajā periodā pingvīns zaudē trešo daļu savas masas.

Pārsvarā pingvīni pārtiek no sīkām zivīm, kalmāriem, vēžiem un plaktona.

Pingvīni pārsvarā dzīvo dienvidu puslodē: Antarktīdā, Jaunzēlandē, Austrālijas dienvidos, Dienvidāfrikā un Dienvidamerikā.

Nu, un protams, mana mīļākā multene - Madagaskaras pingvīni :)

Dalies:
Novērtē: 5 (18)
Skatīts: 7705

komentāri

Guntars

Pa gabalu pingvīni izskatās kā diriģenti.

Jadviga

Atgādina man labi pazīstamu cilvēciņu

Rolka

Laikam jāpasaka kautko gudru??? Nekas nenāk prātā... Bet sava vietne, tas ir forši... Man tādas nav... taisnību sakot, man nekādas nav!!!

x-is

Zinat kāpēc Pingvīns nekad nesatiekas ar Balto lāci?

iinuu

Tāpēc, ka pingvīni dzīvo dienvidpolā, bet baltie lāči - ziemeļpolā :)

Jūlija

Jauks rakstiņš!
Atcerējos anekdoti (par pingvīniem, protams):
Stacijā sēž mūķene, bērns un sieviete (bērna māte). Bērniņš sarunājas ar mūķeni. Pienāk vilciens. Sieviete paņem bērnu un jautā mūķenei: "Vai mans bērns gadījumā nav Jūs kaut kā aizvainojis?". Mūkeņe saka: "Nē, ko Jūs! Vienīgais, lūdzu izskaidrojiet viņam, ka esmu mūķene, nevis pingvīns." :)

Ēriks

:) Šito nebiju dzirdējis. Te būs vēl -
Brauc vecis ar smago, ved pingvīnus uz Zoo. Autiņš protams noplīst. Sāk remontēt, te garām ar 600 jaunais krievs. Lāga dvēsele būdams apstājas, prasa, kas par lietu. Vecis šim šā un tā, - auto pagalam, aizstriķēt ar savu arī tu nevari... Biezais lāga dvēsele neliekas mierā, gribot tomēr kaut kā palīdzēt, sak, ko varot izdarīt ? -Nu, aizved tad pingvīnus uz zoodārzu. Sacīts, darīts, biezais sastūķē pingvīnus mersī un aizlaiž. Vecis paliek autiņu čiņīt.

Pēc pārs stundām skatās, biezais ar visiem pingvīniem brauc atpakaļ. Visiem pingvīniem beisbola kepkas galvā, knābji ar saldējumu notriepti, vecis ārprātā: - tu, ko? Biezais, lāga dvēsele, lepni stāsta: - zoodārzā bijām, tagad uz Lunaparku braucam !

Jūlija

Paldies! Nosmējos līdz asarām, visu tušu izsmērēju... Pingvīni kepkās :) :) :)

iinuu

Nu jau labu laiku pingvīni ir topā. Viss sākās ar Ivara Godmaņa, toreizējā premjerministra, uzrunu tautai 2008. gada nogalē. Lai uzmundrinātu tautu, viņš mudināja rīkoties kā pingvīniem vētras laikā, t.i., saspiest muguras kopā. Tad sekoja Klekša blogs http://pingviniem.info/ - Nasing spešal Pingvīni arī grib ēst.
Tagad Zvaigzne ABC laidusi klajā latviski tulkotu Džona Kotera un Holgera Ratgēbera grāmatu \"Mūsu aisbergs kūst. Būt veiksmīgam un spēt mainīties krīzes apstākļos.\" (Hmm, derētu izlasīt (read) ) Bet vispār, ja tā padomā, Latvijā iestājies pingvīnu laikmets (smile)

Jūlija

Nu ko, gaidīsim 1 vai 2 latu monētu ar pingvīna attēlu (money) Pie šādiem ekonomiskiem apstākļiem uz tās droši varēs iespiest arī \"Nasing spešial\" (eat)Ko lasa citi?