Bīstamie antioksidanti, garšas pastiprinātāji, saldinātāji jeb E vielas

Turpinu tēmu, ko ēdam un ko tomēr nebūtu ieteicams ēst, tādējādi turpinot izskatīt 37 īpaši kaitīgo vielu sarakstu. Par veselības un imunitātes stiprināšanas kalngalu izreklamētajā „Actimel” ir veseli 2 E no īpaši bīstamo saraksta. Kā tev pēc šīs informācijas patīk reklāmas frāze ”Mēs iesakām vienu vai divas pudelītes dienā”?!

Šodien ar kolēģi diskutējām par tēmu, kāda tur nozīme lasīt, zināt, iedziļināties par visiem tiem E, jo „dzīvot tāpat kaitīgi, no tā mirst”. Respektīvi, nav ko bojāt sev nervus un labāk pievērt uz to visu acis. Man atkal gribētos, lai šī informācija ir pieejama ikvienam un to redz un apdomā pēc iespējas vairāk Latvijas cilvēku. Kaut vai tāpēc, ka globālā ciemata efekts aizvien vairāk sāks ietekmēt mūsu valsti. Baidos, lai tā sava iedzīvotāju skaitliskuma, teritoriālā mazuma un arī zināma politiskā mugurkaula trūkuma dēļ nepārvērstos par pasaules E draņķu nopludināšanas vietu. Jo vairāk izvēlēsimies produktus ar mākslīgi uzlabotām vielām, jo vairāk tirgus mums to piedāvās.


Gata Šļūkas zīmētā karikatūra

Bez E jau izskatās vairs mūsdienu pārtikas ražošanas industrija neiztiks, taču to samērība, daudzums un kādi tieši tie E būs, tā jau ir apzināta izvēle. Beidzu spriedelēt, kāpēc lielveikalos visa svaigā gaļa un desas smird (sorry, bet es to kā bērnībā laukos izaugusi meitene tiešām spēcīgi sajūtu un zinu īstas gaļas smaržu un garšu), un turpinu tēmu, ko ēdam un ko tomēr nebūtu ieteicams ēst, tādējādi turpinot izskatīt 37 īpaši kaitīgo vielu sarakstu.

E-320 - Butilēts hidroksianizols – antioksidants un konservants. Sastopams ceptos ēdienos, brokastu pārslās, saldējumos, konfektēs.

   

E-321 - Butilēts hidroksitoluols – antioksidants un konservants. Var būt sastopams zivju produktos, alū un iesala dzērienos, brokastu pārslās, košļājamās gumijās, taukos un eļļās. Latvijā redzēts norādīts uz karameļu paciņām un košļenēm.

E-385 - Kalcija dinātrija etilēndiamīntetraacetāts (EDTA) – antioksidants, sekvestrants (Veido ķīmiskus kompleksus ar metālu joniem) un konservants. Sintētiskas izcelsmes, ES atļauts un pa pilno arī Latvijas produkcijā.

   

E-389 - Dilauril-tiodipropionāts – antioksidants, kas tiek lietots acu un sejas kosmētiskie līdzekļos. ES valstīs nav atļauts.

E-443 - Bromēta augu eļļa – emulgators, kuru pievieno augu eļļā. ES valstīs nav apstiprināta izmantošana.

E-519- Vara (II) sulfāts – konservants, kas tiek pievienots dārzeņos, brokastu pārslās, gaļā. ES valstīs nav apstiprināta izmantošana.

E-536 - Kālija ferocianīds – krāsviela, pretsalipes viela. Aizliegts ASV, EU atļauts. Tiek piešauts klāt garšvielās un sāļos.


E-620 – Glutamīnskābe – garšas pastiprinātājs, antioksidants, skābuma regulētājs. Apstiprināts izmantošanai ES valstīs. Pastiprina alus garšu kopā ar sālsskābi, piešķir produktiem gaļas garšu.

E-622 - Monokālija glutamāts – garšas pastiprinātājs. Atļauts ES valstīs. Sāls aizvietotājs ar zemu nātrija saturu.

E-627- Dinātrija guanilāts – garšas pastiprinātājs. Tiek lietots zupās, uzkodās, konservētos produktos, mērcēs.

   

Jāsaka, par Pūri esmu vīlusies, likās, tik nu ekoloģisks un pašmāju, bet še tev, zupām klāt E no bīstamāko vielu saraksta gala. :(

   

E-635 - Dinātrija 5`-ribonukleotīds – garšas pastiprinātājs. Bieži lietots ātri pagatavojamās nūdelēs. Sāls aizvietotājs ar zemu nātrija saturu. Atļauts ES.

   

E-636 – Maltols - garšas pastiprinātājs. Piešauj klāt maizē un cepumos, šokolādes izstrādājumos, bezalkoholiskie dzērienos, džemos, saldējumā. ES valstīs nav apstiprināts izmantošanai.

E-924 - Kālija bromāts – garšas pastiprinātājs, lieto miltos, bet ES pagaidām nav atļauts.

E-928 – Benzoilperoksīds – balinātājs. ES valstīs nav apstiprināts izmantošanai.

E-950 - Acesulfāms kālija – garšas pastiprinātājs, saldinātājs. Visbiežāk košļājamās gumijās un produktos ar zemu kaloriju saturu.

   

Par veselības un imunitātes stiprināšanas kalngalu izreklamētajā „Actimel” ir veseli 2 E no īpaši bīstamo saraksta – E950 un E951. Kā tev pēc šīs informācijas patīk reklāmas frāze ”Mēs iesakām vienu vai divas pudelītes dienā”?!

E-951 - Aspartāms - garšas pastiprinātājs, saldinātājs. Pamatā mazkaloriju produktos, diētiskos dzērienos, košļājamās gumijās, šķīstošā kafijā, atspirdzinošos dzērienos.

     

   

E-954 - Saharīns un tā Na, K, Ca sāļi – saldinātājs. Cukura aizvietotāji, diētiskie dzērieni un ēdieni.

   

   

Rezumējums - 26 no 37 kaitīgām E vielām ir atļautas ES (ar minētajiem dažiem izņēmumiem) un ir mūsu veikalu plauktos, kā arī Latvijas ražotāju rīcībā.

Vēlos ieteikt arī vietni www.evielas.lv , pēc kā materiāliem arī sagatavots šis raksts, jo tur ērti gan pēc koda, gan nosaukuma var sameklēt uz produkta etiķetes norādīto vielu, tās aprakstu, legālumu un ietekmi uz veselību u.tml.

Noslēgumā filmiņa (tiesa krievu valodā), kur tā pa plauktiņiem salikts, izstāstīts, kā mēs baudām mūsdienu ķīmijas sasniegumus savā pusdienu vai vakariņu galdā.

 

Izmantotie avoti:
www.partikasguru.lv

1. daļa

> Bīstamie konservanti, krāsvielas jeb E vielas

 

Dalies:
Novērtē: 5 (45)

komentāri

Fanis

http://sacepums.lv/2011/01/10/alex-vulgaris-band-konservanti/ šo var uzlikt fonā lasot rakstu!

Jūlija

Nu ja jau tu mani tā teikt \"citē\", tad MANA doma bija šāda: es teicu, ka sāku pievērt acis info par visādām E vielām tāpēc, ka esmu jau savākusi sev pietiekami daudz info par tām (visādi raidījumi (īpaši 1.kanālā) un raksti) un slēdziens ir aptuvēni tāds, ka nekā veselīga un dabīga pie mums nav un vispār dzīvot ir kaitīgi (tas gan, protams, bija joks). Ne jau tā, ka nekas nav jāzin un tas mani nerūp. Bū!

Ēriks

Ielūkojos kāda izskatās ne-ē pārtika. Nu jāa - uz kukurūzas un rīsu bāzes. Kuru kā zināms, lielākoties audzē \"kautkur\", otrkārt abi šie kultūraugi visvairāk pakļauti ģenētiskai modifikācijai.
Līdz ar to secinājums - vai nu ar-ē, vai gmo (grill)

Ēriks

Vispar jau interesanta ASV un dažu zinātnieku (gan jau ka arī PVO) nostāja, ka ģenētiski modificētā pārtika ir nekaidīga. Tanī pašā laikā, vēl neviens līdz galam nav sapratis ģēnu. Droši vien ieēdot tādu pārtiku uzreiz kātus neatdos, bet to vai šādi pētījumi ir veikti ilgtermiņā, kur nu vēl vairākās paaudzēs - šaubos.

Jūlija

Parelēli var piesaukt arī teoriju kāpēc katra nākamā paaudze ir garāka par iepriekšējo. Evolūciju atstāsim malā, bet ir jau konkrēti fakti, ka mūsu bērni aug lielāki arī tāpēc, ka lopi un mājputni tiek piebaroti ar steroīdiem un visādiem tur anabolikiem, kuri sākumā nonāk dzīvnieku un putnu organismos, pēc tam mūsu.

Jūlija

Un soja? Baigi labvelīgs lauks priekš GMO! Ņemot vērā, ka soju bāž visur.

Ēriks

Pa Discovery rādīja, ka tas paaudžu garums ir ciklisks. Pamatojumu neatceros. Gan jau ka ar klimatu un paiku vien bij saistīts ;)

Jūlija

Un soja? Baigi labvelīgs lauks priekš GMO! Ņemot vērā, ka soju bāž visur.

Dace

Tas ir sausmigi,ka Latvija,tas viss ir pielaujams,nav jau brinums ,ka katrs tresais ir slims,ar dazadam slimibam,kuras galvenokart izraisa sada partika! ka tie razotaji nesaprot,ka iznicina cilveci....

dace

tad moska vispar needam un nospraakstam ta pat un neebus neviens slims

Linda

Kādēļ valdība neapliek ar pamatīgu akcīzes nodokli viskaitīgākos e?

Inese

Valdibai drosvien savs labums (naudas izteiksme) no ta,tapec jau lauj piegruzot LV ar sudiem.

@uusinjsh

"ka tie razotaji nesaprot,ka iznicina cilveci...." :) tur jau tā lieta, ka saprot :) , tāpēc jau arī ražo un iznīcina. Paskaties, kam pieder uzņēmumi.. Vietējos ražotājus pārņem labdari šķēles un kalvīši, tad pārdod miljardieriem (kuriem 100% ir pajāt uz mums parastajiem mirstīgajiem) utt.

http://rulersofusall.wordpress.com/2010/06/08/rockefeller-depopulation-plan/

Noteikti sarakstu vajadzētu papildināt arī ar MONONĀTRIJA GLUTAMĀTU jeb E621.

svetik

Mes ar viru jau divus gadus skatamies kas rakstits uz iepakojuma, visi produkti gandriz ir ar e vielam, konservatiem un t.t.Saldumus mes vispar neperkam, kaut viens no kaitigam vielam, bet tomer ir.Perkam saldumus bio veikala, vai pasi taisam.Labi ka mes esam vegitariesi, galai tur ari daudz kas ir.....man ir svariga mana veseliba

Modris D.

Mana pieredze. Pirms 7 gadiem tuvējā veikalā Viestura prospektā nopirku ļoti skaistus un lētus ābolus, jo bja jau aprīļa vidus un par āboliem bija piemirsts, bet šie te izskatījās kā tikko no koka noņemti. Mājās nomazgājis, jutu savādu ķīmisku smaku (bet nodomāju - varbūt vesti furgonā, kur bijušas dīzeļgegvielas kannas) un tādēļ ābolus nomizoju, bet smaka nemazinājās, arī pārgriezts ābols oda tikpat jocīgi, Bet arī tam nepievērsu uzmanību un apēdu kādus 2-3 ābolus. Bet ... otrā rītā, pamodies, jutu, ka nespēju izkāpt no gultas - tik ļoti sāpēja mugura un gurnu locītavas. Nodomāju, ka tā arī palikšu nestaigājošs, bet tad vismaz sapratu, ka tas no skaistajiem āboliem, jo ēdienus biju lietojis minimāli un ierastos. Kā tiku uz kājām - tas ir atsevišķs stāsts, bet tas aizņēma vismaz 2 nedēļas. Un izdarīju šādu eksperimentu ar tiem āboliem - atlikušos ābolus ietinu divos polietilēna maisiņos, cieši aizsēju un ieliku virtuves skapītī uz visu vasaru. Vasara bija ļoti karsta un pēc 6 mēnešiem attaisījis iepakojumu, redzēju - 2 āboli bija sausi, melni mumificējušies, bet visi pārējie - tikpat skaisti kā pavasarī! Un tātad, arī tikpat indīgi. Vēl nesen man kas līdzīgs atgadījās ar Maximā pirktajiem sausajiem "dabīgajiem" buljonu kubiciņiem - tātad arī šie "brīnumi" ir ļoti indīgi!

edgars

Raksts informējošs un piekrītu, ka vajadzētu par šo vairāk bļaut, lai aizliedz lietot šīs indes produktos , un vajadzētu arī taisīt reklāmas kampaņas ar aicinājumiem boikotēt uzņēmumu produktus kuri ražo produktus ar šīm indēm! bet par ģmo gan nevajag runāt, ja nesaprot par ko runā - pēc šī Ērika teikuma sapratu, ka Ērikam nav vispār nekādu saprašanu kas ir ģmo, kā tas tiek veikts un kāds ir rezultāts "Tanī pašā laikā, vēl neviens līdz galam nav sapratis ģēnu". Kādu gēnu? Cilvēkam ir ap 30000 gēnu, citiem organismiem ir vairāk un citiem mazāk. Gēni atrodās DNS molekulās kuras katrā šūnas kodolā ir 46(cilvēkam). Gēni ir olbaltuvielu kodējoši DNS reģioni. Jebkurš bērns būtībā ir ĢMO, jo ir modificēti gan viena vecāka gan otra vecāka geni un salikti kopā izveidojot bērna DNS. Tāpēc bērnus bioloģijā sauc par hibrīdiem. Tāpat arī selekcija ir pēc būtības ģenētiskā modifikācija, tikai ģmo gadījumā dns molekula tiek tieši pārgriezta un tur ielikts cita tās pašas sugas īpatņa kodējošs dns fragments vai arī citas sugas kāds no gēniem, kas ražos noteikto olbaltumvielu, bet otrais gadījums ir daudz retāks. Tas, ka bailes no nezināmā ir cilvēkam instinktīvas ir zināms visiem, tad varbūt, ja uzrodas kaut kas nezināms un nesaprotams un tas biedē, ir vērts pamācīties un iepazīt savu baiļu avotu?



Ko lasa citi?