Vai tu jau saskaitījies?

Vakar ielogojāmies caur internetbanku, lai sniegtu ziņas par mājsaimniecībā esošām personām. Viens jautājums anketā gan ir tik samudžināts, ka gribot negribot jāpārlasa otro reizi. Gandarījums, ka tautas skaitīšanā figurē jēdziens „latgaliešu valoda”. Ieskatījos mazliet arī tautas skaitīšanu vēsturē.

Vakar ielogojāmies caur internetbanku, lai sniegtu ziņas par mūsu mājsaimniecībā esošām personām. Atgādinājumam, 2011. gada tautas skaitīšana Latvijā notiek no 2011. gada 1. marta līdz 31.maijam. Pirmās 10 dienas no tām ir iespēja tautas skaitīšanas anketas aizpildīt internetā. Respektīvi, palikušas mazliet vairāk par 4 dienām, lai iepazītos ar elektronisko anketu un to aizpildītu.

 

Tautas skatīšanas plakāti: Latvija 2011, PSRS 1959

Prieks, ka Latvijas cilvēki ir pamatīgi attālinājušies no akmens laikmeta un elektronisko anketu aizpildīšanā ir vērojama liela aktivitāte. Mazāks prieks vai, patiesībā sakot, nemaz neprieks, ka valsts iestāžu vairāku miljonu apjomā finansētās sistēmas kārtējo reizi rada bažas par personas datu noplūdi.



1890.gada tautas skaitīšanas datu ievades mašīna (ASV)

Viens jautājums anketā gan ir tik samudžināts, ka gribot negribot jāpārlasa otro reizi, lai saprastu, ko īsti no tevis grib. „Kāds ir/bija Jūsu pamatdarba vietējās darbības veida vienības saimnieciskās darbības veids (nozare)?” Kaut gan īstenībā tikai jāizvēlas kods no profesiju klasifikatora profesijai, kurā tu strādā.

Gandarījums, ka tautas skaitīšanā figurē jēdziens „latgaliešu valoda”, ne velti tika organizēta elektroniskā parakstīšanās par formulējuma izmaiņām jautājumā par ģimenē lietojamo valodu. Elektroniskajā anketā vispirms tiek jautāts par pamatvalodu ar primāro izvēli „latviešu valoda”. Tad seko precizējošais jautājums: „Vai jūs ikdienā lietojat latviešu valodas paveidu – latgaliešu valodu?”.

   

Tautas skatīšanas plakāti: Krievija 1937, ASV 1940, Japāna 1920

Iz tautas skaitīšanas vēstures (no SCP materiāliem):

Pirmā tautas skaitīšana tika veikta Kurzemē 1863. gadā, bet Vidzemes pilsētās - 1867. gadā. Vispilnīgākā tautas skaitīšana 19. gadsimtā tika veikta 1881. gadā. Tā aptvēra Kurzemi un Vidzemi. Pirmā tautas skaitīšana, kas aptvēra visu mūsu valsts teritoriju tās pašreizējās robežās, tika veikta 1897. gadā.

Kopš Latvijas Republikas proklamēšanas periodā starp Pirmo un Otro Pasaules karu valstī tika veiktas četras tautas skaitīšanas: 1920., 1925., 1930. un 1935. gadā.

Pēc Otrā Pasaules kara, līdzīgi kā citās Baltijas valstīs, kas bija iekļautas PSRS sastāvā, tika veiktas četras tautas skaitīšanas - 1959., 1970., 1979. un 1989. gadā. Šo tautas skaitīšanu dati galvenokārt tika lietoti plānošanas mērķiem. Tie nebija pieejami iedzīvotājiem un vispārējās lietošanas publikācijās, it sevišķi tas attiecas uz 1979. gada tautas skaitīšanas datiem.

2000. gada tautas skaitīšana bija pirmā tautas skaitīšana kopš Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas. Tātad šī gada tautas skaitīšana ir tikai otrā pēc neatkarības atjaunošanas.

Dalies:
Novērtē: 5 (7)

komentāri

daba

neesmu kazlēns kuru grib saskaitīt un nekādus datus par sevi nevienam netaisos atklāt!

Jūlija

Versija krievu valodā ir briesmīga (bad) Vai tiešām nevarēja nodrošināt normālu, jēdzīgu tulkojumu? (out)



Ko lasa citi?