Ziedu svētki Holandē

Esmu pavasara bērns un tāpēc aprīlis, maijs liekas skaistākie gada mēneši, kad mostas un uzzied zeme. Ja runājam par ziedēšanu, tad kur gan vēl tā tiek svinēts un godā celts zieds kā Holandē. Sajūsmas pilnie nostāsti par milzīgajām ziedošu tulpju plantācijām tiešām attaisnojas, kad ieraudzīju atsūtītos foto uzņēmumus.

Esmu pavasara bērns un tāpēc aprīlis, maijs liekas skaistākie gada mēneši, kad mostas un uzzied zeme. Ja runājam par ziedēšanu, tad kur gan vēl tā tiek svinēts un godā celts zieds kā Holandē. Sajūsmas pilnie nostāsti par milzīgajām ziedošu tulpju plantācijām tiešām attaisnojas, kad ieraudzīju atsūtītos foto uzņēmumus. Par to, lai šo skaistumu varētu apjūsmot neklātienē, parūpējās Silvija - Latvijas tūrisma gidu asociācijas ceļojumu konsultante, jauka, atsaucīga, enerģiska un dzīvespriecīga sieviete, ar kuru iepazinos brauciena laikā uz Parīzi.

Fotogrāfijas no slavenās ziedu parādes, kas katru gadu tiek organizētas aprīļa vidū (šogad notika 24.aprīlī). Ziedu gājienu atklāj Nordvijkas pilsētā un tas norisinās 40 km garumā līdz pat Hārlemas pilsētai. Šādās parādēs piedalās milzīgas ziedu platformas, dažādi luksusa auto, kuri dekorēti ar simtiem, tūkstošiem dažādu ziedu, ka arī mūzikas un deju grupas. Izrādās šajā parādē dejoja arī latviešu pāri tautastērpos. Šeit arī ziedošie tulpju lauki, zaļojošie skvēri, parki, gleznainās ieliņas un vakaros izgaismotie pilsētas kanāli.


Mazliet iz vēstures, lai saprastu, kāpēc Holandi var dēvēt par tulpju paradīzi. Izrādās Holandē tulpes nonāca tikai 1569. gadā. Tās tika ievestas no Turcijas kā ēdamie sīpoli. Kā noprotat holandiešus to garša neapmierināja, un sīpoli tika izmesti komposta kaudzē. Pavasarī sīpoli uzziedēja, un ar savu ziedu krāšņumu iekaroja nedalītu holandiešu mīlestību.

17.gadsimts Holandē bija tulpju kultivēšanas un godināšanas zelta laikmets. Tulpju sīpoli maksāja bargas naudas summas, kas radīja pamatu vērienīgai tirdzniecībai un arī spekulācijām. Tikai 1638. gadā Amsterdamā tika pieņemts likums, kas noteica tulpju sīpoliem stingras cenas. Tomēr šo ziedu dievināšana Holandē joprojām turpinājās, un tagad tie kļuvuši par vienu no šīs valsts neatņemamiem simboliem.


Tulpes ir arī ievērojams peļņas avots. Holandieši nodrošina ap 93% no visas pasaules puķu sīpolu tirgus, un 60% visos pasaules tirgos sastopamie ziedi nāk tieši no Holandes. Pati lielākā ziedu izsole darbojas Alsmērā kopš 1912. Gada, kur pārdoto griezto ziedu daudzums skaitāms nevis tūkstošos, bet miljonos.

Papriecājāties par Silvijas atsūtījām fotogrāfijām arī jūs. Un varbūt nākamgad radīsies iedvesma pašiem doties uz Holandi un priecēt acis daudzkrāsaino tulpju lauku varavīksnē, vai arī sekot līdzi ziedu parādei, kas šķiet jau ir ieplānota 16.aprīlī.

Dalies:
Novērtē: 4 (40)

komentāri

Aija

vienreizēji kautkas prānam neaptverams PALDIES

astrida

vienkārši burvīgi mans dēls jau gadud dzīvo HOLANDĒKo lasa citi?