Kizomba, salsa, reggaetons, bačata – pirmie soļi

Iesācējiem paveicās, jo nodarbības notika zem klajām debesīm, saules apspīdētā mauriņā un bija iespēja dejot basām kājām. Pēdējais gan vairāk, lai nenomīdītu partnera pirkstgalus. Atmosfēra bija ļoti nepiespiesta un iesācējs-nepratējs te nejutās kaut kādā veidā atstumts vai kritiski vērtēts. Pat ja dažās stundās neko daudz iemācīties nevarēja, tomēr tas mazu ieskatu par pašām dejām deva.

Informācija apmeklēt nodarbības iesācējiem atnāca pavisam nejauši – posts Facebook SalsaLovers sienā (un es pat viņiem nesekoju pirms tam, nulle sākotnējās informācijas). Lēmums tika pieņemts uzreiz - uzrakstīju pasākuma organizētājai Annai uz e-pastu, ka vēlos pamēģināt. Uzrunāja vieta (Minhauzena Unda Saulkrastos), laiks (sestdiena, 19.jūlijs, no 11:30-19:30, ar pusdienu pauzi ar iespējamo sauļošanos pie jūras) un skanīgie deju nosaukumi ar piebildi, ka droši var mēģināt tie, kuri ne reizi nav šīs dejas dejojuši.

Domāts, darīts. Sestdienas rītā sēdos autiņā un uz Saulkrastiem. Diena vienkārši burvīga – saule, jūra, patīkams vējiņš. Kad ierados viesnīcas teritorijā, konstatēju, ka te notiek vesels pasākums – Salsa Summer Splash Riga, kur sabraukuši dažādu līmeņu dejotāji un deju skolotāji no dažādām valstīm. Meistarklases notiek trijās zālēs un trīs dienas pēc kārtas. Kopumā vairāk nekā 100 deju mīļi.

Iesācējiem paveicās, jo nodarbības notika zem klajām debesīm, saules apspīdētā mauriņā un bija iespēja dejot basām kājām. Pēdējais gan vairāk, lai nenomīdītu partnera pirkstgalus. Patīkami pārsteidza arī tas, ka dejot gribētāju rindās bija daudz puišu (arī kādi trīs iesācēji, kas patstāvīgi bija atbraukuši uz nodarbībām). Visiem bija pāri, kurus nemitīgi mainīja, lai praktizētu deju soļus. Cik nopratu, talkā nāca dejotāji no SalsaLovers skolas.

Nodarbības pamatā notika krievu valodā, jo lielākais vairums dalībnieku bija krieviski runājošie. Tikai pēdējā nodarbība bija angliski, jo pasniedzējs Franco, pēc tumši brūnās ādas krāsas spriežot, bija acīmredzot atbraucis no kādas dienvidu zemes. Pēdējā dejas stunda, kuras laikā mācījāmies bačatas pamatsoļus, bija viņa vadīta. Bet, nu, pēc kārtas.

Kizomba

Pirmās dejas – kizombas – nodarbību vadīta Andrejs un Oksana. Sākumā tika mācīti soļi meiteņu grupai un puišu grupai, tad pa pāriem. Šajā dejā it kā nav stingri noteiktu figūru, man atgādināja nemitīgu staigāšanu ar, ap, gar partneri, rokas te nav vadošās, virzību nosaka ar ķermeņa vērsumu kādā noteiktā virzienā. Skaista, bet no iesācēja pozīcijas diezgan pagrūti izprotama.

Kizomba – dejas stils, kas radies Angolā (valsts Āfrikas dienvidu daļā) pagājušā gadsimta 80.gadu sākumā. Atšķirībā no ātrās un ritmiskās afrikāņu mūzikas, šai dejai piemīt mazāka dinamika, lielāks plūdums, romantisms. Parasti dziesmas ar kizombas ritmu izpilda portugāļu valodā.

Salsa

Otrā bija salsas stunda, kuru vadīja Anna. Viņa ļoti vienkārši iemācīja trīs deju soļus, kurus izdejojot ar partneri, nu tas jau izskatījās pēc dejas. Kustības virzienu te nosaka rokas, attālums starp partneriem ir vairāk distancēts, soļi plašāki. Es sajutu, ka šajā dejā ir vairāk brīvības un arī soļu raksts ir vienkāršāk uztverams.

Salsa – deja nāk no Latīņamerikas, izveidojusies pagājušā gadsimta 70.gados Kubā. To var dejot pārī vai aplī, mainoties ar partneriem. Salsai ir daudz un dažādu stilu, kurus ietekmējis plašs ģeogrāfiskais novietojums – kubiešu stils, Kolumbijas stils, Venecuēlas (Dominikānas) stils, Ņujorkas stils, Puertoriko stils u.c.

Reggaetons

Pēc saules peldēm jūras krastā nodarbības turpinājās ar reggaetona stundu, ko atkal vadīja Anna. Ja iepriekšējās dejas bija romantisma, seksualitātes un smalka erotisma apvītas, tad šī  gana agresīva un kā pati skolotāja ar humoru piezīmēja pat „pornigrāfiska”. Ātrs un ļoti skaidrs ritms, enerģiskas, plašas kustības (grūti pat iedomāties, kā to var dejot pārī), ar agresivitātes pieskaņu.

Reggaetons – nāk no Panamas (valsts Centrālamerikā), uzplauka pagājušā gadsimta 90.gadu sākumā Jamaikas regeja iespaidā, kaut kas no tehno, repa un klāt vēl no tradicionālās  puertorikāņu mūzikas. Parasti mūzikas pavadījumā tiek dziedāts spāņu valodā.

Bačata

Pēdējā nodarbība – bačatas pamasoļi. Franco nesteidzās mācīt horeogrāfiju, jo galvenais apgūt vienu pamatsoli ar pāris variācijām un var dejot visu vakaru. Taču galvenais šo soli dejot pareizi. Tāpēc visu stundu pāros „drillējām” šo soli, līdz beidzot jau kaut kas sanāca.

Bačata – deja nāk no Dominikānas (Karību salu reģions). Nav tik izteiktu dejas ornamentu kā salsai, taču līdzīgi partnera virzīšana dejā notiek ar roku palīdzību. Ritmi ir dažādi no liegi melodiskā līdz samērā ātrajam. Parasti tiek dziedāta spāņu valodā.

Tā atskatoties, ar gandarījuma sajūtu un patīkamām muskuļu sāpēm kājās un jostas rajonā, pagājušā sestdiena - labi pavadīta diena, dejojot zem atklātām debesīm, praktiski, pie jūras. Atmosfēra bija ļoti nepiespiesta un iesācējs- nepratējs te nejutās kaut kādā veidā atstumts vai kritiski vērtēts. Pat ja dažās stundās neko daudz iemācīties nevarēja, tomēr tas mazu ieskatu par pašām dejām deva. Iespējams, uz dažu labu deju man atkal ir „āķis lūpā”.

Dalies:
Novērtē: 4 (7)
Skatīts: 1169

komentāri



Ko lasa citi?