Kas ir papardes zieds?

Drīz atkal vasaras īsākā nakts un līdz ar to arī vasaras saulgriežu svētki – Līgo un Jāņu diena. Šogad tā varēs nosvinēt uz goda, veselas piecas dienas brīvas pēc kārtas, tikai jāsagādā lielāki siera, šašlika un alus krājumi. Viens no neatņemamiem un mistiskiem svētku simboliem - papardes zieds. Šodien pat saņēmu no viena sadarbības partnera uz darba e-pastu tradicionālu latviešu tautasdziesmu un sveicinu ar novēlējumu – veiksmi papardes zieda meklējumos! Mēģināšu rast atbildi - kas tad īsti ir papardes zieds?

Drīz atkal vasaras īsākā nakts un līdz ar to arī vasaras saulgriežu svētki – Līgo un Jāņu diena. Šogad tā varēs nosvinēt uz goda, veselas piecas dienas brīvas pēc kārtas, tikai jāsagādā lielāki siera, šašlika un alus krājumi. Viens no neatņemamiem un mistiskiem svētku simboliem - papardes zieds. Šodien pat saņēmu no viena sadarbības partnera uz darba e-pastu tradicionālu latviešu tautasdziesmu un sveicinu ar novēlējumu – veiksmi papardes zieda meklējumos! Mēģināšu rast atbildi - kas tad īsti ir papardes zieds?

1. Mīts un no paaudzes uz paaudzi pārmantoti tautas ticējumi, kas stāsta par papardes zieda meklējumiem Jāņu naktī. Parasti šim procesam vairāki traucēkļi – vadātāji, mošķi, raganas u.tml. Toties tas, kurš šo papardes ziedu iegūst, tam laime, bagātība, viedums, veselība un labklājība nodrošināta. Citos ticējumos atkal atradējs sāk saprast putnu un zvēru valodu. Ja papardes ziedu ieliek apavos, tad var iet, kur vien vēlas, neviens to neredz un nedzird.

 

 

Visi ziedi izziedēja,
Papardīte neziedēja;
Tā ziedēja Jāņu nakti
Sidrabiņa ziediņiem.

 

Zied paparde Jāņu nakti
Deviņiem žuburiem;
Devītā žuburā
Zelta poga galiņā.

 

2. Simbols. Enerģētiku, ko sajūt cilvēks ieklausoties dabas ritmos un debess ķermeņu radītos ciklos, radās vēlme gan kaut kā nosaukt, gan kaut kā attēlot. Respektīvi, šo enerģiju it kā sakopot vienuviet, lai tā kalpotu kā aizsardzība, garīgs spēks un atbalsts cilvēkam visa gada garumā. Līdz ar to, kāpēc gan lai tādu papardes ziedu neiekārt kakla ķēdītē un nenesāt kā amuletu?!

 3. Iespēja gandrīz oficiāli „aiziet pa kreisi”. Jāņu naktī var atļauties ne vienu vien vaļību. Jāņu dienā sievas, tāpat kā jaunas meitas, galvā liek vainagu. Izsenis arī citādi šajā naktī nešķīra sievas no meitām — visas kopā dziedāja, dejoja, gāja rotaļās. Arī seksuālajā sfērā Jāņi bija laiks, kad varēja notikt ikdienas normu pārkāpumi — erotiska vaļība. Tam ir maģiska nozīme, jo pastāvēja uzskats, ka ar līdzīgām darbībām var labvēlīgi ietekmēt radošo veģetācijas spēku, veicinot vispārēju dabas enerģijas kāpināšanu. Zināma sasaukšanās ar senajiem auglības rituāliem veltītiem pagāniskajiem auglības dieviem.

 

 

Jāņu nakti nepazinu,
Kura sieva, kura meita:
I sievām, i meitām
Zaļi ziedu vainadziņi.

 

Jauni puiši, jaunas meitas,
Jāņu nakti neguļat:
Kas gulēs Jāņu nakti,
Mūžam sievas nedabūs

 

4. Balti meli. Botānikā, ja lasa aprakstu par papardes augu, tad tas ir neziedošs un vairojas tikai ar sporu palīdzību (atšķirībā no citiem augiem, kas vairojas ar seklām).

 

Izmantotie avoti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fern
http://www.magic.regiones.ru/slav.html (цветок папоротника)
http://www.liis.lv/folklora/gadsk/tdz/jani.htm

Dalies:
Novērtē: 4 (14)

komentāri

Jūlija

Nu, jā... Kad gribas \"gandrīz oficiāli aiziet \"pa kreisi\", ne tādas pasakas vien var sacerēt (confused)

Ēriks

Tā, gan :) Redz, seniem latviešiem tās pasakas, laikam, tā nesacerējās, ņemot vērā, ka viss darbs bija pa mājām..

Jūlija

Dažas lietas pat ar laiku nemainās (shy)

gerda

Jāņu dienas daiņas :))

Ak tu, bikšu ābolīti,
Tavu skaistu atslēdziņu:
Tu atslēdzi meitiņām
Mīlestības avotiņu.

Jāņu nakti, meitiņ, sargi
Savu puķu vainadziņu,
Nakts ir silta, galva karsta,
Novīst puķu vainadziņš.

Skolnieciņš

Kopš senatnes latviešus dēvē par arāju tautu. Zemkopība ir katra latvieša gēnos. Latvijas iedzīvotāju mīlestība pret Dabas Māti ir iedzimta. Bez mazdārziņa nevar iztikt neviens kārtīgs laucinieks. Kaut arī mūsdienas audzēt dārzeņus savai mājsaimniecībai ir kļuvis finansiāli neizdevīgi, taču mazdārziņš var uzlabot apkārtējo ainavu. Lai apliecinātu savu uzticību Dabas Mātei, nelietosim mazdārziņos biocīdus: insekticīdus, herbicīdus un fungicīdus. Būsim uzticīgi Dabas Mātei ne tikai ar vārdiem, bet arī ar darbiem. Nelietosim pārmērīgi slāpekli saturošos minerālmēslus. Slāpekļskābes sāļi ļoti labi šķīst ūdenī, ja tos pārmērīgi lieto, tad augi tos nevar uzsūkt un tie skalojas gruntsūdeņos. Rūpēsimies par apkārtējo vidi. Stādīsim savos mazdārziņos mūsu tautas svētkokus – pīlādžus un kadiķus. Šie koki dāvā mums Latvju Dievu svētību, kā arī pasargā mājas iemītniekus no ļauna. Katra latvieša mazdārziņā ir jābūt svētakmenim, uz kura atstāt ziedojumus Latvju Dieviem. Vēlams uzstādīt arī kāda Latvju Dieva elku. Visvarenais Pērkons – Debesu Tēvs ir viens no spēcīgākajiem pašmāju Dieviem. Pērkona elks dāvā mājas iemītniekiem spēku un aizsardzību, bet Dievietes Laimas elks dāvā veiksmi un bagātību. Latvju Dievu svētība ir vajadzīga katram latvietim, jo tikai vienota tauta ir spēks. Būsim brīvi un vienoti savā ticībā. Ticību Latvju Dieviem neviens iebrucējs mums nespēs atņemt! Godāsim Dabas Māti. Godāsim Latvju Dievus. Būsim gādīgi saimnieki savās mājās. Lai Latvju Dievi svētī katru no mums, kas viņiem tic! Lai Latvju Dievi dāvā mūsu tautai spēku un drosmi! Visa slava Latvju Dieviem!
Saticību mums visiem no sirds vēlot, Skolnieciņš no Pokaiņu meža
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #VeļuMāte #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #mazdārziņi #pīlādzis #kadiķis #svētkoki #ZaļāDomāšana #svētakmens #rituāli #buršanās #pagāni #saticība #auglība #izaugsme #ilgspēja #Senpokaiņi #PokaiņuMežsKo lasa citi?