Jāņi pie un uz Ludzas ezeriem

Ludzas novadā pavisam ir astoņpadsmit ezeri, taču man vislabāk kopš bērnības pazīstami ir divi – Ludzas Mazais ezers un Ludzas Lielais ezers. Pēdējais pēc platības ir 17. lielākais ezers Latvijā ar 8,46 km2. Abi ezeri ir savienoti ar mazu kanālu zem tilta, kas atdala pilsētas divas daļas.

Mazais Ludzas ezers

Mazais ezers galvenokārt domāts rimtai atpūtai (te aizliegts darbināt motorlaivas, tikai irties ar airiem) – peldēties labi iekārtotā pludmalē; sauļoties vai vienkārši sēdēt uz pontoniem izvietotiem palieliem koka plostiem, piestiprinātiem krastā; makšķerēt; vērot melnās pīles ar ģimenītēm – maziem pīlēniem, vai baltos gulbjus; priecāties par dzeltenām un baltām ūdensrozēm; pastaigāties gar tā krastu pa bruģa izliktu promenādi, kur ik pa brīdim var atrast flīzē iestrādātu sudrabotu pilsētas atslēgas siluetu.

Lielais Ludzas ezers

Lielais ezers vilina makšķerniekus un rudenī pīļu medniekus. Uz tā ir četras palielas salas, un no tā paveras fantastisks skats uz veco pilskalnu, kur saglabājušās sarkanīgas senās pils drupas, kā arī tālumā labi sazīmējami baltie baznīcas torņi. Ne velti tā ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām, allaž robežas un nocietinājuma pilsēta pret uzbrucējiem kopš senseniem laikiem. Iz vēstures - ezera krastā atrodas akmens laikmeta un agrā bronzas laikmeta iedzīvotāju Kreiču apmetne (3. g.tk. vidus p.m.ē. - 2. g.tk. vidus p.m.ē.) un Ķīšu pilskalns. Atslēga un zobens pilsētas ģerbonī izsaka tās vēsturisko sūtību.

Runā, ka Ludzas Lielajā ezerā mīt līdakas, asari, raudas, plauži, līņi, zuši, ruduļi, karūsas, karpas, zandarts. Pacietīgākie un prasmīgākie makšķernieki par to var pārliecināties.

Nu jau otro gadu pēc kārtas mums ir tradīcija kopā ar draugiem ciemoties manu vecāku mājās, kas atrodas kādu simts metru attālumā no Mazā Ludzas ezera, un izbaudīt ūdens, saules un skaistās dabas priekus. Šogad ezera veldzējošas tuvums īpaši noderēja, kad termometra stabiņš Jāņu brīvdienās uzkāpa virs plus trīsdesmit grādiem un ūdens ezerā sasila virs 21 grādu.

Daži foto mirkļi no pagājušā un šī gada, kas iespējams arī Tevi rosinās brīvdienās doties uz kādu no ezeriem. Ak jā, pavisam aizmirsu piebilst, zināšanai – Jāņos Ludzā nekad nelīst ;)

Dalies:
Novērtē: 5 (3)
Skatīts: 160

komentāriKo lasa citi?