Piektdiena 13

Kā tādam dižķibeles gadam piedienas, šogad mums ir veselas trīs piektdienas ar 13.datumu – februārī, martā un tagad – novembrī. Daudzi ar šo dienu saista māņticīgus priekšstatus par dažādām neveiksmēm, nelaimēm un tumšiem spēkiem u.tml. Un kā jebkuram ticējumam, šim arī ir zināms pamats, kas balstās galvenokārt vērojumos, vēsturiskā pieredzē vai bailēs no kaut kā.

Kā tādam dižķibeles gadam piedienas, šogad mums ir veselas trīs piektdienas ar 13.datumu – februārī, martā un tagad – novembrī. Daudzi ar šo dienu saista māņticīgus priekšstatus par dažādām neveiksmēm, nelaimēm un tumšiem spēkiem u.tml. Un kā jebkuram ticējumam ir zināms pamats, kas balstās galvenokārt vērojumos, vēsturiskā pieredzē vai bailēs no kaut kā.

Par māņticību, kas saistīta ar ciparu 13 kā neveiksmes skaitli, nedz numeroloģijā, nedz astroloģijā nekādu pamatotu priekšstatu nav. Vienīgi, ja skaitlis 12 numeroloģijā raksturo pabeigtību un pilnību, tad 13 raksturo nekārtību, grēkošanu un pilnības izjaukšanu.

Rietumu pasaulē bailes no nelaimes, ko var nest 13.datums dažu cilvēku apziņā sasniedzis grandiozus apmērus. Turklāt priekšstats tiek pastiprināti kultivēts kinematogrāfijā šausmu filmām izvēloties tā saucamās „melnās piektdienas”; dažās pilsētās māņticības dēļ nav 13.ielas vai 13.avēnijas; lidmašīnās nav 13.rindas; ļaudis mēļo, ja pie galda apsēžas 13 cilvēki, tad vienam no viņiem tuvākā laikā būs jāmirst u.tml. blēņas.

Piektdienas 13. datums patiesi var pārvērsties par neveiksmju pilnu dienu tad, ja cilvēks īpaši pie tā piedomās un pastiprināti pievērsīs sīkām ikdienas ķibelēm pastiprinātu uzmanību. Pastāv apgalvojums, ja cilvēks kaut kam patiesi tic, tad tas arī piepildās. Pētījumi apgalvo, ka piektdienās, ja tā iekrīt 13.datumā, uz ceļiem notiek vairāk avāriju un negadījumu nekā parastā piektdienā. Ja tā arī ir, tad tam varētu būt psiholoģisks izskaidrojums, jo cilvēki jau ir noskaņojušies un sagatavojušies, ka varētu notikt kas slikts. Dažos avotos tīmeklī atradu veselu aprakstu par bailēm no cipara 13. Tās tiek dēvētas par tridekafobiju.

Izzinot baiļu vēsturisko pusi, daži Bībeles pētnieki apgalvo, ka Ādams un Ieva aizliegto augli baudīja tieši piektdienā un Kristus krustā tika sists piektdienā. Ka tik ne 13.datumā? Kā zināms kristietībai un reliģijai visos laikos bijusi liela ietekme dažādu fobiju veidošanā, lai turētu pūli paklausībā un bijībā.

Senākais stāsts, kas noticis 13. datumā un piektdienā, saistīts ar 1120. gadā dibināto Templiešu ordeni. Šis fakts apspēlēts arī mūsdienu Dena Brauna slavenajā romānā “Da Vinči kods”. Templiešu ordenis tika apsūdzēts visādās ķecerībās un iznīcināts 1312.gadā, un tas notika piektdienā, 13. oktobrī. Masveida slepkavības šajā dienā tiešām bijis šausminošs notikums, kas atstājis pēdas Eiropiešu apziņā vai zemapziņā līdz pat mūsdienām.

Interesanti, ka 13 tieši visbiežāk iekrīt piektdienas dienā, nekā jebkura cita nedēļas diena. Tas esot saistīts ar gregoriāņu ciklu (400 gadi), kas sastāda tieši 20871 nedēļu.

Ticēt vai neticēt 13.datuma bīstamībai ir katra paša ziņā. Par sevi varu teikt, ka izvēloties braukt tālākā ceļojumā, esmu apzināti izvēlējusies sēdvietu ar 13.numuru, un vienmēr ceļojums bijis pozitīvu iespaidu bagāts un izdevies.

Par tēmu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Friday_the_13th

Dalies:
Novērtē: 4 (5)

komentāri

Ēriks

Saistībā ar temliešu ordeni šis datums kļuva pazīstam pēc tam, kad Romas baznīca vērsās pret templiešiem, tos brutāli slaktējot. Līdz šim, tā, redz, varēja mierīgi līdzpastāvēt, taču naudas kāre (kuras bija daudz templiešiem, bet bija maz baznīcai) - darīja savu un gadu simtiem ilgušai draudzībai tikai pielikts gals.

A man patīk piektdiena 13. (kiss) Nav ne vainas! Piektdiena taču (party)

danini

Es esmu piedzimusi piektdienā 13. (smile) Man vienmēr veicas!(smile)

DJF

13 datums iestājas 12 reizes gadā, un vismaz vinreiz tā ir piektdiena, bet parasti divreiz... 2015. gadā 13 datums iekrīt piektdienā trīs reizes! Vai maz vērts no tā bījties?Ko lasa citi?