Vīriešu dienas un 23. februāris

Nu ko, meitenes, līmējam kartona tanciņus un rindojam alvas zaldātiņus – šodien vīriešu diena. Tā ienācies pie mums Latvijā kopš ... padomju laikiem. Papētīju mazliet no pasaules pieredzes vīriešu dienas svinībās. Atklājās, ka vīriešiem ir veselas 3 vīriešu dienas, atšķirībā no mums – sievietēm, kurām piešķirts tikai 8.marts

Nu ko, meitenes, līmējam kartona tanciņus un rindojam alvas zaldātiņus – šodien vīriešu diena. Tā ienācies pie mums Latvijā kopš ... padomju laikiem. Jo, kā nu ne 23.februāris ilgus gadus tika svinēts kā Tēvzemes aizstāvju diena. Cieņā un godā tika celts zaldāts, jo agrāk nācās dienēt visiem vīriešiem bez izņēmuma un bez īpašas izvēles. Tagad, kad obligātais dienests atcelts, mums ir profesionālā armija, rodas loģisks jautājums, vai vīriešu diena vispār jāsaista ar armijas un dzimtenes aizstāvja jēdzienu?

Papētīju mazliet no pasaules pieredzes vīriešu dienas svinībās. Atklājās, ka vīriešiem ir veselas 3 vīriešu dienas, atšķirībā no mums – sievietēm, kurām piešķirts tikai 8.marts, kad ir cerība saņemt tikko plaukušu tulpju pušķi (kas arī ir ļoti patīkami). Starp citu, 8.marta svinēšanas tradīciju aizsākums nāk no Amerikas, precīzāk no Ņujorkas, nevis no Padomju Savienības, kā daži uzskata. Bet ne par to tagad.

Tēvzemes aizstāvju diena

Tātad, pirmā, jau iepriekš pieminētā Tēvzemes aizstāvju diena, kas tiek plaši atzīmēta 23.februārī Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā, kā arī tradīcija vēl dzīva virknē postpadomju valstu. Pirmo reizi sāka svinēt 1922.gadā bijušajā PSRS kā Sarkanās armijas un flotes dienu. Šī diena tiek pozicionēta arī kā vīriešu diena.

Starptautiskā vīriešu diena

Taču ir arī Starptautiskā vīriešu diena, kas tiek atzīmēta 19.novembrī. Pirmsākumi 1999.gadā, kad šo dienu sāka svinēt Trinidādā un Tobago, vēlāk arī Austrālijā , Karību salās, Z Amerikā, Āzijā, Eiropā un ANO. Starptautiskās vīriešu dienas mērķis ir vērsts uzmanību uz dzimumu līdztiesības jautājumu, vīriešu fizisko un garīgo veselību, kā arī nozīmīgu lomu ģimenē un bērnu audzināšanā.

 

Starptautiskās vīriešu dienas simbols & M.Gorbačovs (viens no dibinātājiem) pie Vispasaules vīriešu dienas simbola

Vispasaules vīriešu diena

Pastāv arī trešais jēdziens, svētki – Vispasaules vīriešu diena, kas tiek svinēta katra novembra pirmajā sestdienā. Pamatā izcelsmes valsts ir Austrija. Šīs dienas atzīmēšanas iniciatori ir Mihails Gorbačovs, Vīnes pilsētas pārvalde un ANO (starp citu ANO mītne Vīnē atrodas ļoti interesantā vietā uz upes salas, kur parasts mirstīgais var aizbraukt ar metro - tas tā, atkal atkāpei, iz personīgās pieredzes), kuriem pievienojās arī citas starptautiskas organizācijas.

Tad nu svinēt vīriešu dienu ziemā vai rudenī ir katra paša brīva izvēle, atkarībā pie kurām vērtībām vai tradīcijām vairāk pieslejas. Man personīgi nez kāpēc sakarā ar vīriešu dienu radās asociācija ar H.K. Andersena pasaku, ko atceros no bērnības, par alvas zaldātiņu un papīra balerīnu. Tur alvas zaldātiņš bija stiprs, varonīgs, vīrišķīgs, bet ar maigu alvas sirdi krūtīs, turklāt balerīna – ārēji trausla, sievišķīga, bet ar stingu „serdi”. Viņi abi bija ārkārtīgi atšķirīgi, bet viens bez otra nevarēja dzīvot.

Sveiciens svētkos! ;)

Dalies:
Novērtē: 5 (30)

komentāri

tēvs

Vēl ir tēva diena - 11. sept. ;)

zomie

teevs vairs nav viirietis ;)

Uldis

Manuprat aplama lieta - virieshu diena. Visi virieshi nav gajusi armija un tagad ir ta ka pat tiini priecigi apr liek usvetku dienu, kura ir iemesls piedzerties. anuprat to vajadzetu nosaukt par armiajs dienu vai kaut ka ta, nevis viriesu dienu.

charade

Iebliezu rakstu savā blogā: http://charadesign.blogs.lv/2011/02/23/23-februaris-atklata-lieciba-viriesu-dienai/

Ēriks

Taisnība vien ir. Tai armijas dienai sāk rasties vēstures pieskaņa. Bet to, ka tie būtu tikai PSRS svētki galīgi nepiekrītu. Tomēr ir cilvēki, kas dienējuši armijā (kāda nu tanī laikā bija) un ilgus gadus šo dienu svinējuši un gan jau ka arī gaidījuši. Kāpēc liegt to darīt tagad?
Pielieties vai nepielieties - tas lai paliek katra paša ziņā. Arī šodienas hokeja spēle dažam kalpo pa iemeslu pacelt graķīti :)

njū

dīvaini, bet šai diena pat padomju laikos tika pievērsta mazāk uzmanība nekā tagad...

Jūlija

Nu kas par cilvēkiem... Kāpēc katram notikumam, iemeslam un svētkeim vajag piesiet vēsturi? Tak lieciet to mierā! Ja cilvēks neprot priecāties, tad jau neprot... Ar vēsturi, vai bez! Ja kādam patīk mūžīgi tēlot upuri, tad tā jau sanāk apzinātā izvēle. Mjā, ne par velti, šai valstij ir vairāk upuru piemiņas dienu, nekā svētku dienu... Aplāmi!

x-is

Ko nedrīkst dāvināt Krievijas vīriešiem vīriešu dienā - http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/230479

Mija

Bēdīgi,ka vīriešus vairs neņem armijā.Zinu no sava vīra,ka jūtas tā kā apdalīts,jo dienējis padomju armijā un latvijas armijā netika iesauks pat uz dažu mēnešu apmācībām.Kad bija padomju armijā bieži ņēma sboros uz dažiem mēnešiem,tagad nekā.Nu jau arī vecums pāri par 55,bet kāpēc gan nevarētu kalpot Latvijas armijai.Ir taču dažādi pienākumi ko pildīt,nav jau jāskrien ar uzkabi uz muguras.Kādreiz noder arī darba pieredze un zprofesionālas zināšanas.Varbūt kāds mani uzklausīs no kara kungiem.

Andris

23. februāris nav nekāda vīriešu diena, tā ir slepkavu, izvarotāju un okupantu armijas diena!

Ēriks

@Andris, kas tad ir vīrietis? Bērnu taisitājs?

Evita

Vīriešu diena, kā daudzi uzskata, ka no padomju laikiem ir "ievazāta", manuprāt ir arī svinama diena tāpat kā no padomju laikiem ir palikusi sieviešu diena 8.marts.

gunta

ja,grib ,lai svin un priecajas un nevajag sarezgit lietas un pit ieksas vesturi! Svetku,milestibas nekad nav par daudz-tikai nevajag saspringt!
Bet kalpot savai Dzimtenei [Latvijai] nemaz nebutu par sliktu !Dazam labam varbut iegrozitu smadzenes ista vieta,kurs nezin ,ka sevi nodarbinat tagad!

penomet

that's really cool,I like this penomet post.

Edgars

Uzskatu, ka vīrieši dienu ir sabojākusi padomju laiku tradīcija saistībā ar dienēšanu armijā. Kaimiņu propagandas mašīnas izmanto arī šo datumu un tāpēc vīrieša diena liekās nevajadzīga.Ko lasa citi?