„Šoka doktrīna” (2009)

Filma, kuru daudzi paspēja nodēvēt par jaunu sazvērestības teoriju, citi atkal to uzskata par jaunas ideoloģijas, jaunas iekārtas sākumu, tas, kas nāks pēc kapitālisma, jo kapitālisms savu ir izdzīvojis.

Filma, kuru daudzi paspēja nodēvēt par jaunu sazvērestības teoriju, citi atkal to uzskata par jaunas ideoloģijas, jaunas iekārtas sākumu, tas, kas nāks pēc kapitālisma, jo kapitālisms savu ir izdzīvojis.

Šoka stāvoklis nav vienkārši tas brīdis, kad ar mums notiek kaut kas slikts, bet šoks iestājas tad, kad mēs aizmirstam savu vēsturi, zaudējam savu pagātni un līdz ar to zaudējam arī orientierus. Tieši mūsu vēsture mums neļauj novirzīties no sava ceļa, palīdz saglabāt skaidru spriest spēju un nepakļauties šokam. Tieši vēsture palīdz krīzes situācijās.

Ar šādiem  Naomi Kleinas vārdiem iesākas britu kinorežisora Michael Winterbottom (dzimis 1961.gada 29.martā) uzņemtā dokumentālās filma „The Shock Doctrine” (2009). Filmas autori sniedz ieskatu agrāk plaši izmantotajā elektrošoka terapijā, kas pilnībā attīra cilvēka apziņu, kā arī eksperimentos ar deprevāciju (kustību, miega, runāšanas, gaismas u.tml. piespiedu atņemšana cilvēkam). Visi šie paņēmieni tika izmantoti gan attiecībā uz kara gūstekņiem (fiziskā spīdzināšana), gan uz veselām tautām (morālā deprevācija, pazemošana, reālas bailes no iznīcināšanas).



Filma sastāv no vairākām daļām, kurās tiek apskatīti piemēri ar šādu „šoka terapiju” ekonomisko krīžu un politisko iekārtu maiņas kontekstā no Argentīnas, Čīles, Irākas un bijušās PSRS vēstures. Būtībā filma ļoti labi saliek pa plauktiņiem faktus un parāda da jebkādas krīzes, kara vai varas maiņas patiesos iemeslus.


 

Naomi Kleina

Naomi Kleina (Naomi Klein, dzimusi 1970.gada 8.maijā Monreālā Kanādā miera aktīvistu ebreju ģimenē) ir kanādiešu publiciste, socioloģe, žurnāliste. Antiglobālisma idejas aizstāvētāja.

Kļuva populāra ar 2000.gadā iznākušo grāmatu „No LOGO”, kas bija kā manifests pret korporatīvo globalizācijas kustību.  Plašu rezonanci pasaulē ieguva 2007.gadā izdotā grāmata „Šoka doktrīna” („The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism”).  Šī grāmata ir drosmīgākais un izsmeļošākais vēstījums par “pasaules privatizācijas” līdz šim vērienīgāko un ienesīgāko “pasākumu” — ekonomisko krīžu, politisko apvērsumu jeb katastrofu kapitālismu. Naomi Kleina  aso sociālās nevienlīdzības pieaugumu mūsdienu pasaulē saista ar brīvā tirgus ideoloģiju un tās autoru Miltonu Frīdmanu, kā arī viņa izveidoto tā saucamo “Čikāgas skolu”.

2011.gada vidū Diena izdeva grāmatu „Šoka doktrīna” arī latviešu valodā.

Miltons Frīdmans

Miltons Frīdmans (Milton Friedman, dzimis 1912. gada 31. jūlijā Ņujorkā, miris 2006. gada 16. novembrī Sanfrancisko) bija ebreju izcelsmes ASV ekonomists. Viens no Čikāgas ekonomikas skolas un neoliberālisma redzamākajiem pārstāvjiem. Viens no lielākajiem brīvā tirgus ekonomikas ideologiem. Ievērojamākais darbs - "Kapitālisms un brīvība" (Capitalism and Freedom, 1962.). 1976. gadā ieguva Nobela prēmiju ekonomikā.

Vadoties no noskatītās dokumentālās filmas pamatidejas, šoka terapija ir Miltona Frīdmena iecienītākais  līdzeklis. To uz savas ādas ir izbaudījušas daudzas pasaules valstis un turpina sajust arī mūsdienās  ekonomiskās krīzes izskatā. Pēc Frīdama vārdiem: «Tikai krīze - reāla vai iedomāta - nes patiesas pārmaiņas. Kad notiek krīze, pieņemtie lēmumi un rīcība balstās tā brīža piedāvātajās idejās. Lūk, tā manā izpratnē ir mūsu galvenā funkcija: rast alternatīvas pastāvošajai politikai, lai tās uzturētu dzīvas un iespējamas, līdz politiski neiespējamais kļūst politiski neizbēgams.»

Izmantotie avoti: en.wikipedia.org; diena.lv; imdb.com.

Dalies:
Novērtē: 4 (3)

komentāri

Jūlija

Nu tad Keina, Kleina vai Kļaina???

iinuu

Naomi Kleina



Ko lasa citi?