10 mīļākās Ziemassvētku melodijas

Tās, šķiet, neapnīk nekad un neapniks. Un mazliet pat dīvaini, braucot automašīnā un pārslēdzot radiostacijas, tagad decembra otrajā pusē neuziet nevienu Ziemassvētku dziesmu. Tāds kā īgnums uzrodas – sniega nav, vecā labā meldija nav, svētku sajūta kavējas.

Nolēmu apkopot visos laikos mīļākās Ziemassvētku dziesmas un izstāstīt to stāstus.

1. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Minēšu kā pirmo par spīti sniega neesamībai. Vārdu autors Sammy Cahn, mūzikas - Jule Styne. Sarakstīta 1945.gada kādā karstā jūlija dienā Holivudā, Kalifornijā.

Tajā pašā gadā amerikāņu dziedātājs baritons Vaughn Monroe šo dziesmu atskaņoja pirmo reizi, un tā nekavējoties palika populāra un iemīļota klausītāju vidū. Kopš tā laika piedzīvojusi daudz un dažādus izpildītājus, bet palikusi nemainīgi klasiska vērtība Ziemassvētku laikā.

Tāpēc, lai to dzied manos ieskatos amerikāņu dziedātājs, aktieris, vīrietis-klasika – Frenks Sinatra.

2. Fairytale Of New York

Šo Ziemassvētku dziesmu “Ņujorkas pasaka” sarakstīja Jem Finer un Shane MacGowan. Tā pirmo reizi tika atskaņota 1987.gadā viņu grupas The Pogues izpildījumā (vokālists Kirsty MacColl). Dziesma skan īru folk stilā. Dažas radio stacijas, ieskaitot BBC Radio One, atteicās to atskaņot slenga vārdu dēļ. Kā nekā stāsts par piedzērušā īru imigranta Ziemassvētku vakaru Ņujorkas atskurbtuvē. Taču neskatoties uz to vienā pašā Lielbritānijā tika pārdots vairāk nekā miljons šīs dziesmas ierakstu.

3. Last Christmas

Dziesmu sarakstīja grieķu izcelsmes angļu dziedātājs, komponists un ierakstu producent Džordžs Maikls (īstajā vārdā Jorgs Kiriakoss Panajotu). To 1984.gadā izpildīja britu duets Wham! un, kā daudzas citas populāras kļuvušas dziesmas, to ir pārdziedājuši daudzi mākslinieki. Dziesma sasniedza 2. vietu Lielbritānijas singlu TOPā un katru gadu ap Ziemassvētku laiku atkal atgriežas dažādu valstu TOPos.

Man tā asociējas ar 90-tajiem, pirmajām ārzemju dziesmu listēm, kuras atskaņoja, atskaņoja un vēlreiz atskaņoja visur – radio, televīzijā, ierakstos, disenēs.

4. Mary's Boy Child / Oh My Lord

Dziesma radīta 1978.gadā kā Ziemassvētku singls Rietumvācijas disko mūzikas grupai Boney M. (1975 - 1989), sapludinot vienā divas dziesmas 1956.gada Harry Belafonte hītu un jaunu dziesmu "Oh My Lord". Autori - Jester Hairston, Frank Farian, Fred Jay, Lorin.

5. Merry Christmas Everyone

Vienkārši ārkārtīgi pozitīva un dzīvespriecīga dziesma noskaņojumam, kad visus gribi samīļot un katram pretimnācējam novēlēt Priecīgus Ziemassvētkus! Tāds tīrs 80-to naivums un bezrūpība.

Pirmo reizi atskaņota 1985.gadā. Dziesmas autors un rokenrola izpildītājs velsietis Shakin' Stevens.

6. Happy Xmas (War Is Over)

Angļu mūziķis un the Beatles grupas līdzdibinātājs Džons Lenons un viņa sieva, japāņu māksliniece un miera aktīviste Joko Ono šo dziesmu sarakstīja 1971. gada 28. oktobrī kādā Ņujorkas viesnīcas istabā. Dienu vēlāk tapa dziesmas ieraksts, bet jau tā paša gada Ziemassvētkos tika izdota. Tā bija daļa no abu slaveno mūziķu miera vēstījuma, bet ASV tā pārāk lielus panākumus neguva. Dziesmas zvaigžņu stunda pienāca gadu vēlāk, kad to izdeva Lielbritānijā.

Dziesmas oriģinālajā ierakstā dzirdams arī Harlemas bērnu koris, bet ieraksta sākumā ir tikko sadzirdami čuksti - "Happy Christmas, Kyoko" un "Happy Christmas, Julian" – abu mūziķu Ziemassvētku sveiciens saviem bērniem.

7. O du fröhliche, o du selige

Korāļu - priecīgu, līksmu dziesmu - dziedāšanas tradīcija izsenis pazīstama visās kristīgās kultūras zemēs. Populārākos korāļus (vācu Weinachtslieder) dzied visā pasaulē, tie tulkoti daudzās valodās, un nav svarīgi, no kuras zemes tie nākuši un kādā valodā bijis to oriģināls.

"Ak tu priecīga, ak, tu svētīga" it kā esot sicīliešu dziesma, taču man tā asociējas ar baznīcu un arī ar vācu valodas skanējumu.

8. Ticot, mīlot un gaidot

Mūzika - Helvijs Stengrevics, vārdu autors - Jānis Baltauss. Mūzikas autora izpildījumā izskanēja Mikrofona aptaujā 1990.gadā. Vēlāk izpildījuši vairāki (N.Matvejevs, K.Zadovska u.c.), taču man atmiņā palicis Zigfrīds Muktupāvels. Dziesma iekļauta arī albumā “Mikrofona Otrie Ziemassvētki” (1994).

9. Eglīte

Mūzikas autors – Ainars Virga, vārdu autors – Guntars Račs. Izpildīja leģendārā Liepājas rokgrupa “Līvi” (1976 – 2010). 1994.gada “Mikrofona” aptaujā “Eglīte” ieņēma otro vietu.

“1987.gadā mēs sagaidījām Jauno gadu pie Aivara Brīzes un ar puikām nolēmām iepriecināt meitenes, sacerot dziesmu. Es, Virga un Brīze izgājām kāpņutelpā un sarakstījām. Iegājām iekšā un uzreiz nodziedājām. Sākotnēji piedziedājumā bija – Jaunais gads jau klāt. Un dziesmas nosaukums bija “Vecgada dziesma”. Pēc gada Ainārs Virga to iekļāva “Līvu” repertuārā. Tas bija liels pārsteigums, jo tā īsti nebija “Līvu” garā. Bet, nu, tā tas bija. 1990.gados pārrakstīju tekstu uz – Ziemassvētki klāt. Un bija jāmaina arī nosaukums, jo vecais vairs nederēja. Tāpēc šī dziesma saucas “Eglīte”,” atceras Guntars Račs. (la.lv 17. decembris, 2015)

10. Veltījums

Vārdi - Māra Zālīte, mūzika  - Mārtiņš Brauns. Ziemassvētku dziesma no latviešu mākslas filmas “Ziemassvētku jampadracis” (1993). Aizkustinošs režisora Vara Braslas stāsts par kuplo, bet ne pārāk turīgo un veiksmīgo Cīrulīšu ģimeni. Ģimenes galvas, mūzikas skolotāja lomā – Jānis Paukštello.

Nevaru es atcerēties,
Kas tas ir, kas tumsā laistās.
Kas tas ir, kas tumsā laistās,
Nevaru es atcerēties.

Atceros es tikai vienu,
Tas ar Tevi ļoti saistās,
Tas ar Tevi saistās.

Vai tas bija mums un zuda,
Kas tur tagad tumsā laistās.
Kas tur tagad tumsā laistās,
Vai tas bija mums un zuda?

Aizvien siltāk, aizvien spožāk,
Tas ar Tevi ļoti saistās,
Tas ar Tevi saistās.

Visas lietas, kas ir skaistas,
Man ar Tevi saistās.

 

Un kura Tev ir vismīļākā Ziemassvētku dziesma, melodija?

Dalies:
Novērtē: 5 (5)
Skatīts: 1324

komentāriKo lasa citi?