Par vijolēm

Kāds mans paziņa reiz teica, vijole ir instruments, kurš vienlaicīgi var gan būt jautrs, gan skumjš. Katrā ziņā neviennozīmīgs instruments. Vai nav lielāks murgs par gammā, ko spēlē uz vijoles (pie tam „netīri”)? Un vai nav lielākā bauda klausīties Vivaldi vai Ungāru rapsodiju?

Kāds mans paziņa reiz teica, vijole ir instruments, kurš vienlaicīgi var gan būt jautrs, gan skumjš. Katrā ziņā neviennozīmīgs instruments. Vai nav lielāks murgs par gammā, ko spēlē uz vijoles (pie tam „netīri”)? Un vai nav lielākā bauda klausīties Vivaldi vai Ungāru rapsodiju?

 Līdzīgi daudziem stīgu instrumentiem, arī vijoles pirmsākumi meklējami austrumu zemēs. Un tikai ap 16. gadsimtu tā atceļo uz Eiropu, Itāliju.
Pirmo dokumentēto vijoli tiek uzskatīts, ka uztaisīja Andrea Amati 1555. gadā. Tā bija 4 stīgu vijole. Instruments strauji kļuva populārs galvenokārt ielu muzikantu vidū.
Vēlāk šo arodu pārņēm Guarneri un Stradivari ģimenes. Abi bija Andrea skolēni, ja kas :)

Vijoļu meistarus sauca par Luthier, kas acīmredzot cēlies no Franču valodas vārda Lute, kas nozīmē stīgu instruments. Jāteic, ka šāda speciāla apzīmējuma vijoļu meistariem citās valodās (latviešu, krievu) man nav zināms.

Vijole un izmēri

Vārds vijole cēlies no latīņu vārda „vitula”, kas nozīmē - stīgu instruments. Angļu valodā līdztekus vārdam „violin” tiek lietots arī „fiddle”. Ja vijole apzīmē konkrētu instrumentu, tad Fiddle var apzīmēt jebkuru līdzīgu vijolei – sākot ar Bizantijas liru un beidzot ar klasisko vijoli.

Citās valodās:
Latviešu – Vijole;
Angļu – Violin vai Fiddle;
Vācu – Violine vai Geige;
Franču – Violon;
Itāļu – Violino;

nu un kronis visam ir Krievu valodā – Скрипка, kas esot - смычковый струнный музыкальный инструмент высокого регистра :)

Pieņemts uzskatīt, ka vijoli sāk mācīties no ļoti agra vecuma – 5 – 6 gadiem. Nav ne jausmas, kā tas notika 16 gs. Itālijā un Francijā, bet mūsdienās ir dažādi vijoļu izmērī.
Lielākā no tām saucas 4/4, kas ir ~58.5cm gara. Mazākā – 1/16, kas ir 35.5 cm

Ar to vēl viss nebeidzas. Ir vēl 1/32 vijole, kuru spēlē 2 gadu vecumā. Paldies, Dievam, mani vecāki ne par ko tādu nezināja..

http://www.youtube.com/watch?v=4g5Q1p6C7ho
Vanessa-Mae plays Bach's Partitia in E

http://www.youtube.com/watch?v=C01QUSEONOg
3 years old violinist (vivaldi)


Vijoļu saime sastāv no:

1. Vijole 2. Alts (it:Viola) 3. Čells 4. Kontrabass

 

 Vijoles top arī Latvijā!

Cik man zināms, Latvijā pazīstami apmēram 4 meistari, kuri pārsvarā nodarbojas ar stīgu mūzikas instrumentu restaurāciju un labošanu. Nav zināms, vai viņi konstruē arī jaunus instrumentus.

Izrādās ir kāds, ļoti talantīgs vijoļu meistars (luthier), kurš līdztekus vijoļu apkopes un remonta darbiem izgatavo arī jaunus instrumentus - Ingars Rancēvičs. Ingars izgatavo stīgu mūzikas instrumentus arī pēc pasūtījuma.

Pilnu pakalpojumu klāstu, kā arī par pašu meistaru meklējam šeit – www.vijoles.lv


Tā top vijole. Pašgatavots mūzikas instruments.

Avoti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Violin
http://www.liis.lv/muzika/instrumenti/soi.php

 

Dalies:
Novērtē: 4 (13)

komentāri

iinuu

Nezinu, kā divu gadu vecumā mācīties vijoli, bet 32 gados jābūt riktīgai apņēmībai un zināmam prāta stāvoklim. (smile)

Jūlija

Mani vienmēr interesēja vai vijole ir Dieva vai velna instruments? (grumble)

iinuu

Es teiktu - viens vella štruments, no kura var izdabūt dievišķīgu melodiju. (play) (smile)

Latons

Vēl arī vijoli latviski sauc par smuiku (http://folklora.lv/muzikas/vijole/), kas saskan ar lietuviešu baltu izcelsmes vārdu „smuikas”.

anastasija

super

kristiāna

super duper rrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuulllllllleeeee.......????????????Ko lasa citi?