IT kompāniju logotipu evolūcija

Visi šeit apskatītie IT kompāniju logotipi ir labi zināmi un pierasti acij. Taču, kādi bija šo logotipu pirmsākumi? Kas bija to izgudrotāji, radītāji? Kā tie gadu gaitā attīstījās un kļuva tādi, kādus mēs tos redzam šodien? Piemēram, vai zināji, ka pirmajā Apple logotipā bija redzams pats Īzaks Ņūtons?

Visi šeit apskatītie IT kompāniju logotipi ir labi zināmi un pierasti acij. Taču, kādi bija šo logotipu pirmsākumi? Kas bija to izgudrotāji, radītāji? Kā tie gadu gaitā attīstījās un kļuva tādi, kādus mēs tos redzam šodien? Piemēram, vai zināji, ka pirmajā Apple logotipā bija redzams pats Īzaks Ņūtons?

Adobe Systems


1982.gadā divi programmētāji John Warnock un Charles Geschke pameta darbu Xerox un izveidoja jaunu programmnodrošinājuma uzņēmumu Adobe. Uzņēmuma pirmsākumos dibinātāji mēģināja taupīt līdzekļus un ekonomija uz daudz ko, piesaistot radinieku un draugu palīdzību. Tā arī pirmo logotipu uzzīmēja Warnocka sieva Marva.

Apple Inc.

1976.gadā divi Stīvi - Steve Wozniak un Steve Jobs – radīja pirmo datoru Apple I. Tā kā tajā laikā Wozniak strādāja Hewlett Packard, tad viņi izlēma piedāvāt savu izstrādājumu šai kompānija, bet tas tika noraidīts. Tad abi censoņi nolēma pārdot savas toreiz vērtīgākās mantas (Steve Wozniak pārdeva savu programmējošo HP kalkulatoru, bet Steve Jobs pārdeva savu veco Volkswagen autobusiņu) , lai nodrošinātu finansējumu mātes plates izveidei savam datoram.

Pirmais Apple logotipā bija attēlots Īzaks Ņūtons sēdošs zem ābeles. Logotips izteica domu: „Ņūtons ... prāts mūžīgi ceļo cauri savādu domu jūrām ... viens pats”. Šo logotipu izstrādāja Ronald Wayne, kas būtībā kopā ar abiem Stīviem arī dibināja kompāniju Apple Computer . Taču tai pat gadā pēc pāris nostrādātajām nedēļām jaundibinātajā kompānijā viņš atteicās no saviem 10% akciju, jo uzskatīja, ka Apple nebūs perspektīvs. Viņš saņēma tikai 800USD, kaut gan varēja nopelnīt miljonus.

Steve Jobs tomēr domāja, ka šāds logotips ir par sarežģītu kompānijai un pat savādā veidā ietekmē vai pat veicina zemo pārdošanas līmeni. Tāpēc viņš uzticēja jauna logotipa izstrādi Rob Janoff no kompānijas Regis McKenna Agency. Robs izmantoja visiem labi pazīstamo varavīksnes motīvu, bet saglabāja Ņūtona ābola siluetu. Šādu logotipu kompānija Apple izmantoja no 1976.gada līdz 1999.gadam. 1998.gadā ābols tika vienkāršots, tam piešķirta skaidra forma, monohronisms un mūsdienīgums.

Google

1996.gadā Stenfordas universitātes divi absolventi Larry Page un Sergey Brin radīja meklētāja serveri, kas vēlāk tapa par Google. Šī meklēšanas sistēma sākotnēji saucās BackRub. Šis nosaukums izrietēja no meklētāja spējas analizēt „atpakaļejošas saites”, lai noteiktu konkrētās vietnes nozīmību. Vēlāk abi pārsauca šo meklētāju par Google, kas ir vārdu spēle – 1, kam seko 100 nulles.

Divus gadus vēlāk Larry Page un Sergey Brin atvēra interneta vietni, kur varēja veikt meklēšanu. Vērsušies pie jau toreiz populārajiem interneta vietņu turētājiem un saņēmuši virkni atraidījumu, sākotnēji abi mitinājās kāda drauga garāžā, bet Googles popularitāte auga pa dienām.

Pirmo logotipu 1998.gadā uzzīmēja Sergey Brin, kad viņš bija apguvis grafisko programmu GIMP. Mazliet vēlāk logo papildināja ar izsaukuma zīmi, kas bija noskatīta no jau pazīstamā Yahoo! 1999.gadā konsultants un mākslas profesors Ruth Kedar Stenfordā izstrādāja jauno Google logo dizainu, kādu mēs pazīstam līdz šai baltajai dienai.

Nereti var redzēt, ka nozīmīgos datumos Google logo papildina kāds zīmējums. To radītājs mūsdienās ir Dennis Hwang.

IBM

1911.gadā apvienojās divas palielas kompānijas International Time Recording Company un Computing Scale Company, kuras 1924.gadā pārtapa par mūsdienās zināmo International Business Machines Corporation jeb "Big Blue" - "Lielais zilais". Līdz ar to tikai radīts pirmais IBM logotips.

20.gs. 40.gadu beigās IBM pārgāja no perfokartēm uz datoriem. Lai iezīmētu šīs būtiskās izmaiņas kompānijas darbībā (tajā laikā kompānijas izpilddirektors bija Thomas J. Watson), bija jārada jauns logo. Tā 1947.gadā radās vienkāršots logotips, kas būtībā ir kompānijas nosaukuma abreviatūra.

1956.gadā kompānijas vadību pārņēma Watson dēls Paul Rand, kas lēma par logotipa pārveidi, padarot to masīvāku, stabilāku un gruntīgāku. Pēdējās logotipa izmaiņas notikušas 1972.gadā, kad tika nolemts ar horizontālo līniju palīdzību panākt ātruma un dinamisma efektu kompānijas logotipā.

Microsoft

Iesākums bija 1975.gads, kad Paul Allen, kas toreiz strādāja Honeywell, un viņa draugs Bill Gates, kas toreiz studēja Hārvardas universitātes 2.kursā, ieraudzīja pirmo mini personālo datoru Altair 8800. Iedvesmas vadīti viņi 24 stundās uzrakstīja pirmo datorvalodu BASIC. Licenzējuši savu sadarbības augli un nosaukuši savu kopdarbu Micro-Soft, drīz vien radīja arī pirmo kompānijas logo, kas sastāvēja no iepriekš minētajiem diviem vārdiem.

1982.gadā kompānija paziņoja par logotipa maiņu. Vārdi tika sapludināti vienā, akcentējot O burtu. 1987.gadā Scott Baker izstrādāja patreizējo logotipa veidolu, izvietojot slīpsvītru uz burta O. 1994.gadā kompānija Microsoft nāca klajā ar reklāmas saukli „Kurp jūs vēlētos šodien doties?” , kas bija daļa no 100 miljonu USD vērtas reklāmas kampaņas daļa. Tomēr šī kampaņa kopā ar kompānijas produkciju radīja zināmu dzēlīgu joku vilni, sauklis tika pārfrāzēts „kāda veida kļūdas paziņojumu jūs vēlaties šodien?” 1996.gadā Microsoft izlēma kardināli mainīt situāciju un radīja vairākus motivējošus saukļus kā „Dariet to vienkāršāk!”, „Sāciet kaut ko!”, „Atklājiet savu digitālo pasauli!” u.tml. līdz nonāca līdz mūsdienu – „Jūsu potenciāls. Mūsu kaisle.”

Mozilla Firefox

2002.gadā Dave Hyatt un Blake Ross radīja pārlūkprogrammu, kas vēlāk tapa pazīstama kā Mozilla Firefox. Firefox projekts piedzīvoja vairākas vārda izmaiņas.

Sākumā nosaukts Phoenix, bet tika pārsaukts, jo bija zīmola strīds ar Phoenix Technologies. Jaunais vārds, Firebird, izraisīja asu reakciju no Firebird; brīvās datubāzes programmatūras projekta. Atbildot, Mozilla pamatlicēji paziņoja, ka pārlūkam vienmēr jābūt priekšā "Mozilla", lai nebūtu pārpratumu ar datubāzes programmatūru. Turpmākais spiediens no Firebird projekta lietotāju kopienas piespieda Mozilla mainīt pārlūkprogrammas nosaukumu; 2004. gada 9. februārī Mozilla Firebird kļuva par Mozilla Firefox, bieži vienkārši saukts par Firefox.

2003.gadā profesionālais saskarnes dizaineris Steven Garrity rakstīja, ka dotajam produktam ir ļoti nabadzīga un nepamanāma zīmolvirzība. Viņu arī uzaicināja, lai tiktu izstrādāts jaunais Firefox logotips, ko pazīstam mūsdienās.


Rakstā izmantotie materiāli:
http://www.neatorama.com/2008/02/07/the-evolution-of-tech-companies-logos/
http://lv.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Firefox
http://lv.wikipedia.org/wiki/IBM

Dalies:
Novērtē: 5 (8)

komentāri

Jūlija

Krīzes periodā Apple logo ir ābols, kuram nokostas ir abas puses (smile)



Ko lasa citi?