Gotlande - Visby

Kaut gan Gotlande ir lielākā Baltijas jūras sala, kura pieder Zviedrijai jau kopš 1645.gada, tomēr dzīve šķiet šeit rit suverēni un rimti. Visbijai ir Gotlandes galvaspilsētas statuss.

Kaut gan Gotlande ir lielākā Baltijas jūras sala, kura pieder Zviedrijai jau kopš 1645.gada, tomēr dzīve šķiet šeit rit suverēni un rimti. Visbijai ir Gotlandes galvaspilsētas statuss. Pilsēta atrodas salas ZR pie jūras. Tās centrā atrodas vecpilsēta jeb IINERSTADEN, kuru apvij 3.5 km garš mūris, uzcelts 13. gadsimta vidū.


Visbijā ir palikušas 12 viduslaiku baznīcu drupas, un dažas oriģinālas seno laiku mājas. Māju arhitektūrā dominē divas krāsas – kaļķu pelēkbaltais un ķieģeļu oranžs.


Vecpilsētai piemīt mazo pilsētiņu šarms. Ik uz stūra var redzēt aitu skulptūras. Aita ir Visbijas simbols, redzams gan karogos, gan ģerbonī, gan uz daudzajiem suvenīriem.


Visbija un it īpaši vecpilsēta pilna ar daudz dažādiem veikaliem, restorāniem, muzejiem, kafejnīcām, viesnīcām. Lielākā daļa veikalu darbadienās atvērti no 10:00 līdz 18:00, sestdienās no 11:00 līdz 14:00, svētdienās slēgti. Vecpilsētā ir arī tādi veikali, kas darbojas tikai vasaras sezonā. Šeit laba vieta dažādu interjera un saimniecības preču iegādei mājām ar etnisko iekārtojumu. Plašā izvēlē senatnīgi un mūsdienīgi māla trauki, lina un vilnas izstrādājumi, koka plauktiņi, rotaļlietas, akmens un bronzas rotas.

Zīmīgi, ka alkoholu netirgo veikalos blakus produktiem. Visbijā ir tikai viens alkoholisko dzērienu veikals Systembolaget. Šeit, piemēram, vīnu vakariņām var izvēlēties, pētot vai nu stiklotās vitrīnas, vai no kataloga. Iepirkšanās tiek organizēta, paņemot kārtas numuriņu un vēlāk nosaucot dzēriena kodu vai nosaukumu.

Ieejot katrā Visbijas veikalā, pārdevējs uzreiz pievēršas ienācējiem ar smaidu, notiek sasveicināšanās „Hej!” un pateicoties par pirkumu – „Tak!” Vispār braukājot pa Gotlandi, liekas gotlandieši pats viesmīlības kalngals. Piemēram, braucot ar riteņiem, pretī braucošie gotlandieši jau pa gabalu sauc tradicionālo „Hej!” un gatavi apvaicāties pat svešiniekam, kā iet pa dzīvi. Mīts par ziemeļniecisko atturību un vēsumu sabruka. Lūk daži vārdi zviedriski, ko paspējām iegaumēt – brä (labi), dälig (slikti), polis (policists), ja (jā), nej (nē). Tā kā Gotlandi apceļojām tieši savā medusmēnesī, tad aktuāli bija arī - bröllop (kāzas), Jag älskar dig! (Es tevi mīlu!). Starp citu vairums gotlandiešu labi zina arī angļu vai vācu valodu.

Kad būsiet Visbijā, ieteiktu noteikti apmeklēt pilsētas botānisko dārzu jeb BOTANISKA TRÄDGÄRD VISBY (www.dbw.nu). Tas atvērts ieejai bez maksas visiem pilsētniekiem un viesiem. Šeit lieliska vieta atpūtai, pastaigām, plenēriem, sarunām.


Pāris kilometrus uz dienvidiem no Visbijas atrodas augstākais Gotlandes stāvkrasts HÖGKLINT. No turienes paveras brīnišķīgs skats uz jūru, Visbijas ostu, prāmjiem, jahtu piestātnēm.

Lai izjustu klinšu sienas varenību un augstumu, der pa šauro, akmeņaino taciņu nolavīties lejā un palīst zem HÖGKLINT akmens svārku malas.
Dalies:
Novērtē: 5 (19)
Skatīts: 3044

komentāriKo lasa citi?