Gotlandes baznīcas

Gotlandi sauc par salu ar 100 baznīcām, un tas nebūt nav pārspīlējums. Katrā mazā ciematiņā ir pa vienai baznīcai.


Gotlandi sauc par salu ar 100 baznīcām, un tas nebūt nav pārspīlējums. Katrā mazā ciematiņā ir pa vienai baznīcai. Tās intensīvi tika celtas laika posmā no 1100.g. līdz 1350.gadam. Dievnamu pētnieki saskaitījuši 8 baznīcu veidus, sākot no līdzīgiem koka būdiņai, beidzot ar samērā augstiem zvanu torņiem. Salas pastāvīgie iedzīvotāji ir 100% luterāņi, tāpēc baznīcas neizceļas ar greznību. Protams, savu vienkāršību un askētismu iekārtojumā dod ziemeļnieciskā izvairīšanās no ārišķībām. Tipiski veidotas no kaļķa, akmens un koka.


TINGSTÄDE (1)

(1) TINGSTÄDE atrodas Gotlandes ziemeļu daļā, blakus 148.ceļam, kas ved no VISBY uz LÄRBRO. Šī baznīca dibināta 12.gs., kaļķa sienu apdare veikta 13.gs., krucifikss saglabājies no 14.gs., bet altāris un kancele izveidota 18.gs. Interesanti tas, ka pelēkā koka jumta kores rotātas ar latvjiem pazīstamo Jumja zīmi.


ROMA KYRKA (2)

(2) Vārds „Roma” nozīmē „atvērta, atklāta vieta”. ROMA atrodas Gotlandes vidienē, praktiski pašā centrā. Baznīca šeit uzcelta 1215. – 1255.g. Tā ir pamatīgākā, lielākā (platība 400 m2) un krāšņākā romāņu stila baznīca Gotlandē. Šeit redzama arī viduslaikiem raksturīgā loga roze, kam cieša saistība ar Kristus simbolu.


GRÖTLINGBO (3)

(3) GRÖTLINGBO atrodas Gotlandes dienvidos. Dibināta 12.gs. Visbijas Doma baznīcas kancele, kas ir vecākā Gotlandē, sākotnēji atradās tieši GRÖTLINGBO baznīcā. Altāra bilde datējama ar 1669.gadu. Krusts, kurš izvietots virs centrālās ejas, baznīcā kopš 18.gs.

Interesants fakts – baznīcas atvērtas apmeklētājiem visu dienu. Tajās nav neviena pieskatītāja, kas rūpētos par cilvēku godīgumu. Grāmatas un atklātnītes iespējams paņemt pret ziedojumiem, pāris KR, kas iemetamas atvērtā kastītē vai vienkāršā pītā traukā. Katrā baznīcā ir pieejama viesu grāmata, kur katrs ceļotājs vai baznīcas apmeklētājs var atstāt savu ierakstu. Tagad tur arī stāv rakstīts: „Lai jūsu sirdis ir kā vara vārti, tik izturīgi un vienmēr atvērti, un lai šie vārti nekad ilgi nepaliek tukši! Inga & Ēriks no Rīgas, LATVIA, 15.08.2003.”

Dalies:
Novērtē: 5 (4)
Skatīts: 2060

komentāri

Muks

Paldies, par izmeļošu stāstijumu.Gandrīz vai pabiju Gotlandē.Ko lasa citi?