Pavasara svētki Seviljā jeb Feria de abril de Sevilla

Katru gadu aprīļa mēnesī Anadlūzijas galvaspilsētā Seviljā Spānijā notiek pavasara svētki jeb Feria de abril de Sevilla. Tie parasti sākas 2 nedēļas pēc Semana Santa svētku procesijas, kas raksturīga Lieldienās visās katoļticīgajās valstīs Eiropā, ieskaitot Latviju. Svētki turpinās veselu nedēļu pilni ar dzīvesprieku, mūziku, dejām, našķiem, priekšnesumiem, svētku gājienu un gadatirgu.

Katru gadu aprīļa mēnesī Anadlūzijas galvaspilsētā Seviljā Spānijā notiek pavasara svētki jeb Feria de abril de Sevilla. Tie parasti sākas 2 nedēļas pēc Semana Santa svētku procesijas, kas raksturīga Lieldienās visās katoļticīgajās valstīs Eiropā, ieskaitot Latviju. Svētki turpinās veselu nedēļu pilni ar dzīvesprieku, mūziku, dejām, našķiem, priekšnesumiem, svētku gājienu un gadatirgu. Šogad tie notiks no 24.līdz 29.aprīlim.

Sevilja (Sevilla) ir pilsēta Spānijas dienvidos Gvadalkiras upes krastos. Spānijas dienvidu kultūras, mākslas un finanšu centrs. Sevilja slavena ar flamenko deju un mūziku. No šojienes nāk arī viena no populārākajām flamenko dejām – sevillanas, kura ir neatņemam arī Feria de abril sastāvdaļa.

Feria de abril de Sevilla vēsture

Pirmo reizi pasākums notika 1847.gada 18.aprīlī. To organizēja divi padomnieki - basks José María Ybarra un katalonietis Narciso Bonaplata ar karalienes Isabel II piekrišanu. Tolaik šim pasākumam bija komerciāls raksturs. Tas tika pozicionēts kā lopu gadatirgus, bet ar gadiem svētki kļuva aizvien populārāki un kļuva par tautas pavasara svētkiem.

Ap 1920.gadu svētki sasniedza savu kulmināciju un vērienīgumu, kuru varam vērot arī mūsdienās. Seviļas iedzīvotājiem dalība svētkos kļuvusi gandrīz obligāta - uz veselu nedēļu vairāk nekā tūkstoš būdiņas, sauktas casetas, svinību teritorijā kļūst par to otrajām mājām, kur cilvēki satiekas, dejo un priecājas līdz pat rītam.

Oficiāli svētki sākas pirmdienas pusnaktī ar tā saucamo gaismu izmēģinājumu, kad festivāla laukumā un pie gandrīz piecdesmit metru augstajiem vārtiem tiek iedegtas neskaitāmas spuldzītes un krāsainas lampiņas dažādās kombinācijās. Būdiņas, stendi un nojumes (gan publiskās, gan privātās)svētku laukumā ir tā vieta, kur feria laikā notiks svētki - tur satiksies draugi, radi un viesi, tiks dzerts vīns un nobaudītas vietējā tradicionālā virtuve, dziedāts un dejots.

Kas tiek darīts Feria de abril svētkos?

Sapucēšanās. Svētku laikā daudzi nēsā tradicionālos Andalūzijas tautastērpus. Vīrieši tērpjas traje corto – īsās, bolero tipa žaketēs, apspīlētās biksēs un zābakos, kā arī nēsā cepures, sauktas cordobes; sievietes – faralaes vai trajes de flamenca – flamenko stila krāšņās, krāsu un volānu pārbagātās kleitās.

 

Dejošana, dziedāšana, muzicēšana. Sākot no deviņiem vakarā turpat uz Seviljas ielām un beidzot ar sešiem, septiņiem nākamajā rītā nojumēs un teltīs notiek dejošana un dziedāšana flamenko ritmos. Skan populārās sevillanas.

 

Izjādes, vizināšanās izpušķotās karietēs. Pa dienu laukumos sastopami arī daudzi jātnieki un jātnieces zirgos, kā arī grezni pušķotas karietes. Tā saucamajā Paseo de Caballos var piedalīties arī apmeklētāji, kuriem ir iespēja noīrēt karieti ar kučieri.

 

Vēdera prieki. Neizpaliek tradicionālās spāņu tapa (dažādas sātīgas uzkodas), heresa un spāņu vīnu baudīšana. Tiek tirgoti arī daudzie Seviljai raksturīgie saldumi - polvorones, mantecados, pestiños, Roscos fritos, magdalenas, yemas de San Leandro, Tortas de Aceite.

 

Korida. Vēršu cīņa ir vēl viena svētku atrakcija. Plaza de la Maestranza laukumu katru dienu apmeklē daudz cilvēku, lai noskatītos šo izrādi. Jāielāgo, ka biļetes uz cīņām jāiegādājas atsevišķi un vēlams labu laiku iepriekš.

 

Svētku uguņošana. Pēc nedēļu ilgas Feria de Abril svētdienas pusnaktī svētki beidzas ar grandiozu uguņošanu.

Izmantotie avoti: en.wikipedia.org/wiki/Seville_Fair; lv.wikipedia.org/wiki/Sevilja;
 

Dalies:
Novērtē: 4 (6)

komentāriKo lasa citi?