Sirtaki – grieķu nacionālā deja?

Sirtaki (συρτάκι)dauzi uztver kā neatņemamu Grieķijas simbolu un uzskata, ka tā ir grieķu tautas deja. Kaut gan šo deju labprāt mūsdienās dejo Grieķijā, izrādās, ka par tās saknēm ir maldīgs uzskats. Lai nu kā sirtaki var uzskatīt par apliecinājumu tam, ko grieķiem nozīmē deja un dejošana.

Sirtaki (συρτάκι)dauzi uztver kā neatņemamu Grieķijas simbolu un uzskata, ka tā ir grieķu tautas deja. Kaut gan šo deju labprāt mūsdienās dejo Grieķijā, izrādās, ka par tās saknēm ir maldīgs uzskats.

Slaveno sirtaki jeb Zorbas dejas melodiju komponējis izcilais grieķu komponists Mikis Teodorakis (Μίκης Θεοδωράκης, 1925) romāna „Grieķis Zorba” ekranizācijas vajadzībām. Filma ar nosaukumu „Zorba the Greek” (1964) un meksikāņu izcelsmes amerikāni Entoniju Kvinu galvenajā lomā ieguva trīs Oskarus un četras Oskara nominācijas, savukārt sirtaki melodija un dejas soļi neilgā laikā kļuva par vienu no populārākajiem tūristu izklaidēšanas elementiem Grieķijā.



Fragments no filmas 


Klasiskais Nika Kazandzaka (Νίκος Καζαντζάκης , 1883-1957) romāns par lepno krētieti Zorbu spilgti vēstī, ko grieķiem nozīmē deja un dejošana.

Katram ciematam ikvienā Grieķijas novadā ir savs svētais aizbildnis un katrā ciematā ik gadu šim svētajam par godu rīko lielus svētkus, kas ilgst vairākas dienas, dažreiz pat nedēļu. Šajā laikā daudz ēd, dzer, dzied un, protams, dejo.

Lielākajai daļai grieķu deju raksturīgi, ka dejotāji stājas rindā cits aiz cita, ar kreiso roku (plauksta vērsta uz augšu) saņemot pa kreisi esošā dejotāja labo roku un savu labo roku (plauksta vērsta uz leju) pasniedzot pa labi esošajam dejotājam saņemšanai. Pāru deju īpatsvars ir ļoti mazs. Ir dejas, kuras dejo tikai vīrieši vai tikai sievietes. Tā kā bija nepieļaujami, ka dejas laikā būtu pamanāma sievietes potīte, sieviešu dejas parasti ir lēnas un bez straujām kustībām.

Svētkos šādā rindā nostājās teju visi ciema iedzīvotāji, lai dejotu cauri ciemam un tuvākajai apkaimei. Dejas soli vienmēr vadīja vīrietis, parasti ciema vecākais, kurš arī noteica, kāda būs deju secība. Pēc ilgāka laika tika nomainīti deju vadītāji, tos izraudzījās pēc dažādiem kritērijiem un atkarībā no gadījuma. Dažreiz par iespēju vadīt deju un rādīt savu izveicību figūru veidošanā varēja samaksāt, dažreiz šis gods bija jānopelna grūtā darbā. Nereti vīri par savu iespēju būt dejotāju rindas priekšgalā cīnījās arī ar dūrēm.

Dažādos Grieķijas reģionos ir atšķirīgi noteikumi, pēc kuriem dejotāji kārtojas rindā, tas atkarīgs arī no konkrētās dejas. Ziemeļrietumgrieķijas novadā Ēpeirā, kurā dejošanas tradīcijas vēl arvien ļoti stingri ievēro un kopj, vispirms stājās precētie vīrieši, vecākie priekšā, tad jaunākie, pēc tam no vecākā neprecētā vīrieša līdz jaunākajam neprecētajam, tālāk sekoja sievietes tieši tādā pašā secībā – no vecākās precētās līdz jaunākajai neprecētajai, un beigās stājās bērni, vispirms vecākie, pašās beigās – jaunākie.

Ir piecas nozīmīgas dejas, ko dejo vienmēr un lielākoties tieši šādā secībā: 1) sirto, 2) balos, 3) karsilamas, 4) zeibekikos, 5) hasaposervikos.

Sirto(Συρτός )dažādos variantos ir sastopams katrā Grieķijas novadā, un sirto soļi ir ļoti daudzu citu grieķu deju pamatā (sirtaki ir vārda sirto deminutīvs). Dejotājs virzās pretēji pulksteņa rādītāja virzienam, ar labo kāju sperot soli sānis un pēc tam ar kreiso kāju – atkarībā no varianta – soli priekšā vai aiz muguras, pēc tam seko vēl divi soļi ar labo kāju sānis, viegli, it kā iešūpojoties, ieliecoties ceļgalos. Balos ir erotiskā deja, to dejo pāros un uzskata, ka šī deja imitē baložu riesta rituāla kustības.

Zeibekikos ir deja, ko senāk dejoja tikai vīrieši, un tā simbolizē vīrieša drosmi. Deja ir ļoti lēna, līdz ar to soļu izpildīšana prasa izveicību un izturību. Izcilākie dejotāji spēja izdejot zeibekikos soļus ļoti šaurā laukumā (bieži vien uz krēsla) un ļoti lēnas mūzikas pavadībā.


Kāzās līgavainis dejodams devās cauri visam ciematam mūzikas pavadībā, un ciemata iedzīvotāji pasniedza izveicīgajam dejotājam dāvanas. Šī tradīcija sastopama vēl arī mūsdienās, ja jaunais pāris izvēlējies kāzas svinēt saskaņā ar grieķu tautas tradīcijām.


Izmantotie avoti -


http://www.m-saule.lv/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=502

http://en.wikipedia.org/wiki/Sirtaki

http://en.wikipedia.org/wiki/Mikis_Theodorakis

http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_dance

http://en.wikipedia.org/wiki/Syrtos

Dalies:
Novērtē: 3 (17)
Skatīts: 10088

komentāri

Jūlija

Viena no manām mīļākajām melodijām! (kiss)



Ko lasa citi?