Valsts svētkos mastā latgaļu karogs

Sveicieni visiem Latvijas valsts 91. dzimšanas dienā! Pie visām ēkām Latvijā, novembra krastmalā Rīgā un pils tornī plīvo sarkanbalti karogi. Nolēmu ieskatīties valsts karoga tapšanas vēsturē, kā arī no kurienes nākušas šis krāsas un kas ir to pirmie nesēji. Karoga mets tika radīts pēc vēsturiskajām liecībām no Indriķa Atskaņu hronikas.

Sveicieni visiem Latvijas valsts 91. dzimšanas dienā! Pie visām ēkām Latvijā, novembra krastmalā Rīgā un pils tornī plīvo sarkanbalti karogi. Nolēmu ieskatīties valsts karoga tapšanas vēsturē, kā arī no kurienes nākušas šis krāsas un kas ir to pirmie nesēji.

Valsts karoga mets tika radīts pēc vēsturiskajām liecībām no Indriķa Atskaņu hronikas, kur rakstīts par 13.gs. drošsirdīgajām Latvijas teritoriju apdzīvojušām cilšu kaujām, un 1921. gada 15.jūnijā ar Satversmes sapulces lēmumu sarkanbaltsarkanais karogs tika pasludināts par Latvijas Valsts karogu.

Hronikā atspoguļots fakts, ka sakarā ar zemgaļu vadoņa Nameja uzbrukumu Rīgai 1280. gadā Cēsu komturejas vienība kaujas laukā ieradās ar sarkanbaltsarkanu karogu. 13.gs. sākumā liela daļa Cēsu novada ietilpa latgaļu apdzīvotajās teritorijās. Tagadējās Vidzemes austrumdaļā un Latgalē tolaik dzīvoja baltu tauta - latgaļi, kas rakstītajos avotos minēta kopš 9.gadsimta.

Sarkanbaltsarkano krāsu izmantošanu, apzināti pasvītrojot to latvisko nozīmi, parasti saista ar 19.gs. 70.gadu sākumu. Rakstos par Latvijas karoga vēsturi tiek pieminēts, ka šīs krāsas, balstoties uz Atskaņu hronikas ziņām, par savām jau 1870. gadā pieņēmuši latviešu studenti, kuri sāka pulcēties ap Ati Kronvaldu (1837-1875), tā sauktajos Tērbatas latvju rakstniecības vakaros. Droši var teikt, ka informācija par karogu, kas balstīta uz Atskaņu hroniku, inteliģencei bija tādā mērā pietiekama, lai vēlāk, kad sarkanbaltsarkanās krāsas tika izvirzītas par latviešu tautas karoga krāsām, tās principiāli pieņemtu un argumentēti popularizētu tālāk tautā.

Izmantotie avoti:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Latga%C4%BCi
http://wapedia.mobi/lv/Latvijas_Republikas_karogs
http://lv.wikipedia.org/wiki/Latvijas_Republikas_karogs
http://www.segewoldiana.sigulda.lv/vesture/13/latgali.htm
http://www.mfa.gov.lv/lv/Jaunumi/Publiska-Diplomatija/karogs/izstade/raksts-geneze/

Dalies:
Novērtē: 5 (1)

komentāri

cyxob

sveicīni svātkūs! varbyut izloboj \"saista ar pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu \" uz \"saista ar 19. gadsimta septiņdesmito gadu\"
kai nikai, tagad jau 21.gs. un munu komentaru izdzēs...

iinuu

Paldies! :) Izlabots!

Muks

Malači!
b-klase, rullē!!!(kiss)



Ko lasa citi?