Sestdienas pastaiga Vidzemes akmeņainajā jūrmalā

Vakar bija tiešām jauka diena – saulaina un silta. Labs iemesls, lai atstātu datoru mājās un dotos garākā pastaigā pa jūras krastu. Šoreiz aizbraucām uz Vidzemes jūrmalu un pavadījām tur, ejot gar krastu un peldoties nu jau sasilušajā jūras ūdenī kādas četras stundas. Nogājām strēķīti no Tūjas līdz Ķurmragam (apmēram 7 km uz vienu pusi). Jūras skati bija to vērts, lai tos iemūžina fotogrāfijās.

Vakar bija tiešām jauka diena – saulaina un silta. Labs iemesls, lai atstātu datoru mājās un dotos garākā pastaigā pa jūras krastu. Šoreiz aizbraucām uz Vidzemes jūrmalu un pavadījām tur, ejot gar krastu un peldoties nu jau sasilušajā jūras ūdenī kādas četras stundas. Nogājām strēķīti no Tūjas līdz Ķurmragam (apmēram 7 km uz vienu pusi). Protams, jūras skati bija to vērts, lai tos iemūžina fotogrāfijās.

Iebraucot Tūjā un meklējot, kur novietot automašīnu, uzreiz nav jāpiekrīt pirmajam piedāvājumam - privatizētam jūras krastam, kur ierīkoti galdiņi un atvēlēta vieta automašīnām, sākot no LVL2 uz augšu. Pabraucot mazliet tālāk pa grants ceļu var atrast tik pat iekārtotu laukumu un pilnīgi par velti. Tur jau priekšā bija dažas teltis, treileri no Vācijas un mašīnas. Izremontētas koka kāpnes veda no stāvā krasta uz pludmali. Taču mēs bijām noskaņoti izbēgt ļaužu pūļus un devāmies ceļā gar jūru.

Vidzemes akmeņainā jūrmala atrodas Salacgrīvas novada teritorijā, un tā ietver 12 kilometrus garu jūras krasta posmu no Tūjas līdz Dzeņiem. Šī jūrmala ir vienīgā vieta gar Baltijas jūras krastu, kur apskatāmi smilšakmens atsegumi. Smiltis rūsgani sarkanas saules gaismā atspīd sudrabainos spīdumos (skat. galerijā) – fantastisks efekts. Smilšakmens krasti veidojušies pirms 350-380 miljoniem gadu, devona periodā. Krasts ir bagāts ar dažāda lieluma laukakmeņiem. Palasot gudras ģeogrāfijas grāmatas, var uzzināt, ka tos uz šejieni pirms 13-10 tūkstošiem gadu ir atnesis ledājs. Akmeņainā pludmale visa dabas lieguma teritorijā ir 20-40 m plata. Visiespaidīgākā tā ir no Rankuļraga līdz Dzeņiem. Nu ko, nākamais mērķis sestdienas pastaigai. Skatoties pēc kartes mēroga un uz aci piemetot, kādi 5-6 km būs.

 

Pēc pastaigas piestājām vietējā Tūjas kafejnīcā „Liedags L”, kur vakarā plānojās tematiskais krievu šansona vakars. Afiša nebija nepamanāma – padomju laika braucamais ar oriģināliem numuriem un baloniem. Āra galdiņi noklāti ar krievu presi, uz beņķiem pledi, lai apmeklētāji varētu omulīgi ietīties un baudīt ēdienu, vakaru un mūziku. Mēs atkal nobaudījām folijā ceptu zivtiņu ar piedevām un devāmies atceļā uz Rīgu, lai vēl piestātu un kamēr nesatumsa redzētu arī Lauču dižakmeni.

Vairāk par Vidzemes jūrmalu bildēs:

Dalies:
Novērtē: 5 (3)

komentāriKo lasa citi?