Tur aiz mākoņiem ir saule jeb divas dienas Trier

Nedēļas nogalē bijām izrāvušies un aizšāvuši uz Vāciju uz māsīcas kāzu svinībām. Padzīvojām, pasvinējām, apskatījām jauko pilsētiņu un paburzījāmies vietējo vidū. Izjūtas, kas raksturo šo braucienu gribas raksturot ar dziesmas vārdiem – „tur aiz mākoņiem ir saule, tur aiz mākoņiem ir viss, tur aiz mākoņiem ir labi, lūdzu, paņem mani līdz”. Vietējo iekšējais miers un bezrūpība (nejaukt ar bezatbildību) ir apbrīnojama. Viss notiek, nekādu stresu vai īgnuma par kaut ko. Sākotnēji gribējās nofotografēt visu, jo katra nama fasāde ir īsts mākslas darbs. Tad nu mēģināšu apkopot īsumā - 10 lietas, kuras būtu vērts redzēt un izbaudīt Trier.

Nedēļas nogalē bijām izrāvušies un aizšāvuši uz Vāciju uz māsīcas kāzu svinībām. Padzīvojām, pasvinējām, apskatījām jauko pilsētiņu un paburzījāmies vāciešu vidū. Izjūtas, kas raksturo šo braucienu neviļus gribas noraksturot ar dziesmas vārdiem – „tur aiz mākoņiem ir saule, tur aiz mākoņiem ir viss, tur aiz mākoņiem ir labi, lūdzu, paņem mani līdz”.

Vietējo iekšējais miers un bezrūpība (nejaukt ar bezatbildību) ir apbrīnojama. Viss notiek, nekādu stresu vai īgnuma par kaut ko. Vārds „krīze” vai „bezdarbs” viņiem asociējas ar cilvēkiem, kuri nevis nevar atrast darbu vai nodrošināt ģimeni, bet gan ar cilvēkiem, kuri sava slinkuma pēc nevīžo aizvilkties uz ofisu vai laicīgi nokārtot kādas formalitātes ar dokumentiem. Līdz „riebumam” viss ir pārdomāts un izkārtots tā, lai jebkurš cilvēks justos vērtība. Sakārtota tautsaimniecība – sākot ar atkritumu šķirošanas urnām, beidzot ar perfektiem ceļu segumiem arī pa otrās nozīmes valsts ceļiem.

Trīre (Trier) atrodas Vācijas rietumu daļā, pavisam netālu no Beļģijas un Francijas robežas. Līdz Luksemburgai tikai kādi 40 km. Varbūt arī tāpēc cilvēki šķiet ne tik konservatīvi vāciski, daudz atvērtāki un lojālāki pret iebraucējiem. Apvidus skaists, paugurains, ar neskaitāmies vīnogulājiem un miglas pildītām ielejām vasaras rītos. Klimats mainīgs - te saule, kārtīga tveice, te atkal lietus un dzestrs vējš. Kā viens vietējais stāstīja, ka viņiem pat esot paruna – ja kādam cilvēkam nepastāvīgs raksturs, tad saka, ka viņš esot kā Vācijas laika apstākļi.

 

Trier - www.trier.de - izrādās ir viena no vecākajām Vācijas pilsētām, kas dibināta 16. gs. p.m.ē. Domājams to dibinājis pats imperators Augusts. Vecpilsētā līdz šai baltajai dienai var atrast daudz liecību par romiešu kultūru. Spilgtākais piemērs ir PORTA NIGRA - senie romiešu pilsētas vārti, kas saglabājušies kopš 2.gs. m.ē.

Lai izstaigātu vecpilsētas daļu, lieliski noder turpat pie šiem vārdiem informācijas centrā atrodamā karte, kurā iezīmēts „tourist route”, kas ved gandrīz gar visām skatāmākajām vietām. Karti ar iezīmētajiem objektiem var apskatīt un izdrukāt arī šeit - http://www.orangesmile.com/destinations/img/trier-map-big.jpg

Sākotnēji gribējās nofotografēt visu, jo katra nama fasāde ir īsts mākslas darbs.

 

 

Tad nu mēģināšu apkopot īsumā, jo sešās stundās, kuras pavadījām staigājot pa pilsētu, informācijas bija tiešām daudz.

10 lietas, kuras būtu vērts redzēt un izbaudīt Trier.

1. Apmeklēt DOM Gottesdienst laikā, lai dzirdētu lielās ērģeles lieliskajā baznīcas akustikā. Kā arī pabūtu tuvumā vienai no kristīgās baznīcas relikvijām – Jēzus Kristus tunikai, par kuru kareivji meta lozes pēc pestītāja krustā sišanas.

 

P.S. Blakus Domam ir suvenīru veikaliņš, kur var iegādāties bronzas mīlestības eņģeļus, baznīcas vīnu, labus ērģeļmūzikas ieraktus u.tml. Mana izvēle krita uz koka kluci, uz kura skaldnēm rakstīta lūgšana „Unser Vater im Himmel! Geheiligt werde dein Name. [..]” ar asociatīviem zīmējumiem. Manuprāt, vienkāršs, bet oriģināls veids kā mazajam iemācīties lūgšanu.

Dievnamam ir iekšpagalms, kur apbedīti priesteri un iekopts puķu un dekoratīvo kociņu dārzs.

2. Ieiet KONSTANTIN BASILIKA, lai izjustu masīvo koka griestu varenību. Arī celtne ar lielisku akustiku, kalpo kā izstāžu un koncertzāle.

 

3. Apskatīt KURFÜRSTLICHES PALAIS un pretī esošo PALASTGARTEN – grezna, rimta pastaigu un atpūtas vieta ar iekoptām puķu dobēm, strūklakām, mauriņiem.

Jā, jā, tur var gan lasīt grāmatu sēžot uz soliņa, gan arī turpat gulēt zālītē, sauļoties vai ieturēt launagu no līdzpaņemtā piknika groza svaigā gaisā un neviens tevi nedīdīs prom par kultūrvēsturiska parka izmīdīšanu.

 

4. Ja kādam interesē ūdens baudas un arī senie izrakumi, tad iesaku apmeklēt KAISERTERMEN. Tur gan iekšā neiegājām, "nožmogojāmies” (3,50 EUR par seno romiešu pirts izrakumu apskatīšanu, 4.gs. m.ē.), jo pakāpjoties tāpat gandrīz visu varēja apskatīt pāri žogam. :)

 

5. Iegriezties SPIELZEUGMUSEUM , kur apkopotas daudz un dažādas rotaļlietas no dažādiem laika posmiem. Muzejs atrodas turpat pie centrālā laukuma Hauptmarkt.

 

6. Pastaigāties gar MOSEL krastu, pa ceļam apskatot RÖMERBRÜKE un KRAHNEN. RÖMERBRÜKE ir vecākais (2.gs.m.ē.) romiešu tilts uz Ziemeļiem no Alpiem. Tilts ar saviem izmēriem un stabilitāti joprojām bez problēmām kalpo savam mērķim.

 

7. Līdz ar daudzajiem tūristiem no draudzīgās Ķīnas republikas apmeklēt KARL MARX HOUSE. :) Sociālisma teorijas pamatlicēja dzimtās mājas, kur 1818.gadā viņš K.Markss nācis šai saulē. Lieki piebilst, ka spilgti sarkanā krāsa te ir dominējošā. Vairāk par šo vietiņu - http://www.fes.de/Karl-Marx-Haus/

8. Nobaudīt vācu alu un Moseles apgabala vīnus. Trīre sevi dēvē par Vācijas vīna galvaspilsētu. No apkārtnē esošajiem 400 ha vīndārzu izgatavo ap 30 miljoni litrus vīna gadā, turklāt Trīre ir lielākā dzirkstošā vīna ražošanas vieta.

 

Jāsaka Vācija ir vienīgā vieta uz zemes, kur es varu iedzert alu, citādi man tas (atšķirībā no Ērika) nemaz neiet pie sirds. Lai vai kā, mans favorīts ir un paliek pussausais Riesling vīns. Un ja vēl no vietējām vīnogām, mmm. :)

9. Papusdienot Kartoffel Restaurant KISTE - http://www.kistetrier.de/ Mājīga vietiņa ar sātīgu, garšīgu un plašu ēdienu klāstu galvenokārt no kartupeļiem plus kaut kas. Es noprovēju "Trierer Gefüllte" – ļoti līdzīgs lietuviešu cepelīniem, bet daudz apaļāks un apceptāks.

 

P.S. Blakus ārā terasei strūklaka ar dažādu amatu attēlojumiem. Vārdu sakot, ēd un neaizmirsti, ka lai samaksātu rēķinu arī jāpastrādā. :) Kaut gan svētdienās Vācijā strādā tikai nedaudzi – dažas kafejnīcas vai restorāni, kas atrodas tūristu maršrutos. Apģērbu un produktu veikali ir ciet.

10. Iejukt vietējo pūlī un vislabāk to, protams, izdarīt pilsētas svētkos, kas notiek divas-trīs dienas pēc kārtas. Saprast, ka var dzert no stikla glāzēm, kuras kopā ar dzērienu pret drošības naudu var paņemt pie alus vai vīna tirgotājiem (nebūs piemētāti stūri ar plastmasenēm). Turklāt, ja kurš ir ieņēmis par mēru, tad dežūrējošais dienests tos nogādā drošā vietā, lai izgulētos. Nav jāuztraucas par mašīnas novietošanu, jo uz svētku laiku visas maksas stāvvietas tiek atceltas, liec tur, kur ērtāka piekļūšana.

 

Tie pāris dienu iespaidi, bet ja daudz nopietnāk par Trier gribi uzzināt, tad lasi - http://de.wikipedia.org/wiki/Trier

Dalies:
Novērtē: 5 (14)

komentāri

Jūlija

Nu tā:

1. Pievienojos vārda \"krīze\" vāciskajai uztverei (good) Man pašreiz Hamburgā atrodas paziņa (mācās vācu valodu) - saka to pašu (t.i. Vācijā krīzi nejūt + tā ir domāta sliņķiem);
2. Smuks sarkans vāģītis (smile);
3. Kam kāzas bija galvenie svētki, bet Ērikam, spriežot pēc bildes, vislielākais prieks sanāca par Loewenbraeu (hallo);
4. Gribētos vairāk bilžu no pašām kāzām (nu vismaz līgavas kleitu un pušķi parādiet!). Savādāk domāšu, ka aizšavāt pēc kartupeļu klimpām un alus (confused).

iinuu

Kāzas tiešām bija jaukas, pārvedām mājās ap 400 fotogrāfijām. Laulāšanās St. Matthias Kirche un svinības Schloß Monaise. Bet tas viss lai paliek privātajai kolekcijai. Ar šo rakstu gribēju parādīt tieši, cik skaista ir pilsētiņa Trier un ko tur labu var apskatīt un nobaudīt. (ok)

Jūlija

(caprice)Ko lasa citi?