Lietuva, Aukštaitijas novads

Molētu observatorija. 40 m garš tornis ar teleskopa telpu. Augšā uz tiltiņa ar neapbruņotu aci labā laikā var redzēt 30 km rādiusā. Pagrabā etnokosmoloģijas muzejs, kas izveidots tikai 1990.gadā. Muzeja krājumos ir senie kalendāri, audio un video materiāli par cilvēka un Visuma mijiedarbību. Šeit var redzēt arī zvaigznes dzimšanu.

Aukštaitija – lielākais no 5 Lietuvas novadiem. Mūsdienās ar vārdu Aukštaitija sāk saprast 2 kultūrvēsturiskos novadus – Rietumaukštaitiju ar centru Panevežā un Austrumaukštaitiju ar centru Utenā. Šāda dalījuma pamatā ir lietuviešu valodas izloksnes un laika gaitā atšķirības nostiprinās arī tradīcijās, tautas amatniecībā un celtniecībā un citur. Augštaitija bagāta ezeriem un pēc dabas līdzīga Latgalei.

(1)

(1) Koka tilts, kas ved uz Biržas pili

(2) (3)

(2) Astravas pils. (3) Koka tilts 52,5 m garš, 2,45m plats.

(4) (5)

Rokišķis (tulk. Zaķu mednieks). (4) Brīvības cīnītāju piemineklis. (5)Baznīca ar vitrāžām. Kancele baznīcas vērtībā.

(6)

(6) Rokišku pils. Raganu muzejs.

(7) (8)

Stelmuže – 1,5 km no Latvijas robežas. (7)17.gs. koka baznīca, unikāli kokgriezumi. (8) Lietuvas lielākais dižozols – 11 m apkārtmērs.

(9) (10)

Ignalina. (9)Atomreaktors. (10) Piemineklis ļaužu nolādētajai mīlai starp vācu gūstekni Ignalu un lietuviešu saimniekmeitu Līnu. Viņus abus noslaktē kāzu dienā. Par sodu dievs Perūns nogremdē pili Paplovinis ezerā.

(11) (12)

(11) Koka baznīca pie Palušes ezera. Šo baznīcu uzbūvējis kāds mācītājs, kas kā vienīgo būvrīku izmantojis cirvi. (12)Sēdošais Jēzus - dieva dēls attēlots tik cilvēcisks un piezemēts, tik pat noguris no dienas nastas kā lietuviešu zemnieks.

(13) (14)

(13-14)Bitenieku muzejs. Atrodas Aukštaitijas nacionālā parka teritorijā, Ignalinas rajonā. Apmeklētājiem atvērts kopš 1984.gada. Ekspozīcija sastāv no daudzajām koka skulptūrām, bišu namiņiem ar simtiem dūcošo iemītnieku, biškopības piederumiem. Šeit var iegādāties arī medu. Bišu dārza saimnieks stāstīja – lai savāktu vienu karoti medus, 200 bišu strādā veselu dienu.

(15) (16)

(15-16) Visur klātesoša un dabas harmoniju sargājoša visu redzošā Dieva acs.

(17) (18)

(17-19) Molētu observatorija. 40 m garš tornis ar teleskopa telpu. Augšā uz tiltiņa ar neapbruņotu aci labā laikā var redzēt 30 km rādiusā.

(19) (20)

Pagrabā etnokosmoloģijas muzejs, kas izveidots tikai 1990.gadā. Muzeja krājumos ir senie kalendāri, audio un video materiāli par cilvēka un Visuma mijiedarbību. (20)Šeit var redzēt arī zvaigznes dzimšanu.

 

Dalies:
Novērtē: 5 (3)

komentāri



Ko lasa citi?