Džentelmeņi izvēlas blondīnes

Pastāv dažādas teorijas, kāpēc evolūcijas laikā parādījās un izplatījās blondi mati, kā arī kāpēc vairums sieviešu jau kopš dziļas senatnes centās izbalināt vai nokrāsot matus blondos toņos. Viena no tām skaidro, ka gaiša āda un gaiši mati palīdz cilvēkiem uzkrāt vairāk D vitamīna tajos ziemeļu reģionos, kur ir mazāk saules. Savukārt kanādiešu antropologs Pīters Frosts vienkāršo: blondu matu izplatība notikusi tāpēc, ka vīriešiem vairāk patikušas gaišmatainas sievietes — tā bijusi dabiskā izlase.

Pirmoreiz rakstītos avotos vārds "blonds" minēts Anglijā 1481.gadā. Ar to raksturota matu krāsa starp zelta un gaišu riekstu toni, kaut gan blondās matu nokrāsas var dēvēt daudz un dažādi, piemēram, platīnblonds, smilšu blonds, zeltaini blonds, pelnu blonds, medus blonds un pat iesārti blonds .

To, kāda ir mūsu dabīgā matu krāsa, nosaka divi pigmentu veidi - feomelanīns un eimelanīns. Ja matu folikula ražo vairāk eimelanīna, mati ir melni vai tumši brūni, ja feomelanīnu — blondi vai rudi. Japāņu zinātnieki izpētījuši, ka blondi mati pirmoreiz parādījušies Eiropā ģenētiskas mutācijas rezultātā pirms 11 000 gadu jeb tā sauktajā ledus laikmetā. Pirms tam visi eiropieši bijuši tumšiem matiem un tumšām acīm. Turklāt grāmatā „Cilvēka gēnu vēsture un ģeogrāfija” apgalvots, ka pirmā vieta Eiropā, kur blondi mati sāka dominēt, ir Lietuva. Tas esot noticis ap 3000.gadu pirms mūsu ēras.

 
Jessica Biel filmā Easy Virtue (2008) & Kirsten Dunst filmā Marie Antoinette (2006)


Visvairāk blondu cilvēku ir Skandināvijā, Polijā, Nīderlandē, Baltijas valstīs, Baltkrievijā un Krievijas austrumu daļā. Zemāk kartē parādīti apgabali, kur procentuāli vairāk dominē blondo matu īpašnieku. Dzeltenajā krāsā iekrāsotajos rajonos no 80 līdz pat 100% pamatiedzīvotāju ir blondi; smilšu krāsas laukumi apzīmē rajonus, kuros blondo cilvēku ir 50-79%; gaiši brūni iekrāsotās teritorijās – no 20% līdz 49% blondīnu un blondīņu; brūnās un tumši brūnās – attiecīgi 1-19% un mazāk par 1%.

Pastāv dažādas teorijas, kāpēc evolūcijas laikā parādījās un izplatījās blondi mati, kā arī kāpēc vairums sieviešu jau kopš dziļas senatnes centās izbalināt vai nokrāsot matus blondos toņos. Viena no tām skaidro, ka gaiša āda un gaiši mati palīdz cilvēkiem uzkrāt vairāk D vitamīna tajos ziemeļu reģionos, kur ir mazāk saules. Savukārt kanādiešu antropologs Pīters Frosts vienkāršo: blondu matu izplatība notikusi tāpēc, ka vīriešiem vairāk patikušas gaišmatainas sievietes — tā bijusi dabiskā izlase.

Vairākus gadu desmitus dažādās mākslas izpausmēs – gan glezniecībā, gan dzejā un prozā, gan dziesmās un kinematogrāfā tiek cildinātas un apbrīnotas zeltainās matu cirtas. Vienas pašas Amerikas kino dīvas Merlinas Monro uznāciens (arī konsekventa atteikšanās no savām dabīgajām brūnajām matu cirtām) un demonstratīvs paziņojums: „Džentelmeņi izvēlas blondīnes” ir ko vērts.Marilyn Monroe filmā Gentlemen Prefer Blondes (1953)

Jaunākie sabiedriskās domas pētījumi Lielbritānijā apliecina, ka no 3000 respondentiem 36% apalvoja, ka blondīnes ir seksīgākas, bet 31% par tādām uzskata brunetes. Taču viens atzinums arī mūsdienās palika nemainīgs – gandrīz visi aptaujātie vīrieši atzina, ka labprātāk uz randiņiem dodas tieši ar blondīnēm, jo viņas ir vairāk piemērotas iziešanai sabiedrībā, kā arī jautras, dzīvespriecīgas un atvērtas. Savukārt par sievām labāk izvēlētos brunetes, jo 52 % uzskata, ka tumšmates ir daudz uzticamākas un jūtīgākas.

 

Meryl Streep filmā The Devil Wears Prada (2006) & Mariza

Visiem zināms un iepriekš minētie pētījumi liecina, ka matu krāsa diezgan būtiski maina cilvēka vizuālā tēla uztveri. Turklāt vienas matu krāsu maina apzināti, otras – paeksperimentē un atklāj, ka izvēlētā matu krāsa daudz organiskāk piestāv nekā dabīgā. Pēdējais ir noticis arī ar mani – nu jau kādus septiņus gadus esot blondīnei, neviens paziņa vai draugs, nedz es pati citādu savu vizuālo tēlu vairs nevaru pieņemt. Šī gada sākumā mēģināju atgriezties pie saviem dabīgi brūnganpelēcīgajiem, bet varēju izturēt tikai pāris mēnešus.

Daži padomi, kas būtu jāņem vērā, ja vēlies blondus matus:

• Pārliecinies, ka tie tiešām tev piestāvēs. To var gan izdarīt ar daudz un dažādām grafiskām frizūru modelēšanas programmām datorā, gan elementāri pielaikojot gaišās matu šķipsnas vai parūkas. Turklāt garantētāks efekts būs tad, ja agrā bērnībā jau tev bijuši dabīgi gaiši mati, kas gadiem ejot ieguvušu citas krāsas toni.

• Jārēķinās ar regulāru matu toņa atjaunošanu, nu vismaz vienu reizi mēnesī obligāti. Respektīvi, tas prasa laiku un līdzekļus. Silti iesaku izvēlēties profesionāļu palīdzību, nevis pašai eksperimentēt ar ūdeņraža pārskābi mājas apstākļos, kas var beigties ar pamatīgu matu sabojāšanu. No pamatīgas balināšanas pirmajās pāris reizēs pie frizieres neiztikt, turpmāk jāskatās individuāli – varbūt var izlīdzēties ar gaišo matu krāsu, kas satur balinošās daļiņas. Turklāt balinātus un krāsotus matus ir vairāk jālutina un speciāli jākopj, lai tie izskatītos dzīvi un dabīgi spīdīgi.

• Izvēlies kļūt blonda, ja esi pašpārliecināta, nebaidies no pretējā dzimuma uzmanības un pliekanajiem stereotipiskajiem jokiem par blondīņu neattapību.

• Atceries, ka kopā ar matu krāsas kardinālām izmaiņām būs jāmaina arī dekoratīvā kosmētika un apģērbs, lai dažs labs krāsu salikums neizskatītos vulgāri vai arī tieši otrādi „nenoēstu” tavu individualitāti.

Izmantotie avoti:
http://www.diena.lv/lat/politics/sestdiena/blondines
http://en.wikipedia.org/wiki/Blond
http://www.patti.lv/blondines_sievas1

Dalies:
Novērtē: 4 (19)

komentāri

gerda

Kau kur lasīju, ka pēc pāris 100 gadiem dabīgie blondie mati vispār vairs nevienam nebūs, jo visi sajauksies tik tālu, ka nedzims cilvēki ar tīri blondiem matiem. (worry)

Jūlija

Mja, jautājums \"Blondīne vai brunete?\" ir no sērijas \"To be or not to be?\" (optimist)
Esmu brunete. Nekad nebija vēlēšanas kļūt par blondīni. Manuprāt, tā nav tikai matu krāsa, tas ir raksturs (gangster_he)

iinuu

Viss skaidrs ar Tevi! (gangster_she) Tikai, ja man būtu uz sitiena jānosauc Tava matu krāsa, es nemaldīgi teiktu nevis brūna, bet melna ... (confused)

Jūlija

Nu OK, ir melna. Melnāk jau nav kur (smile) Vēl jo trakāk, ka melna (angel)

anna

man ir no dzimšanas blondi mati un es domāju tagad, ka es tagad negribētu nepakam krāot matus.Ko lasa citi?