Etniskie krievi Latvijā

Skatoties uz politiķu manevriem ap okupācijas un etniskiem jautājumiem, nevilšu radās doma ielūkoties vēsturē un noskaidrot – cik tad īsti ir Latvijā etnisko krievu? Vēlos vērst uzmanību uz sekojošiem statistikas datiem, proti, par etnisko sastāvu pirms un pēc otrā pasaules kara.

Kārtējais ļembasts turpinās ap koalīcijas veidošanu un nu jau Latvijas krievi, jeb kā viņi paši sevi dēvē – etniskā minoritāte, jeb Saskaņas Centra elektorāts, nācis ar dažādiem paziņojumiem, proti, aicinot prezidentu pārtraukt etnisko diskrimināciju. [1]

Savukārt, pavisam nesen N.Ušakovs (SC) izplatījis presē paziņojumu, ka divas trešdaļas “Saskaņas centra” vēlētāju esot bijuši latvieši. Tiesa gan, šī informācija tika precizēta un, nu jau izrādījies, ka tikai vien trešdaļa.[2]

Saliekot abas relīzes kopā, kaut kā nelīmējas, jo daļa (pie tam liela) SC elektorāta ir latvieši, līdz ar ko īsti nav saprotams, par kādu etnisko grupu iet runa?

Pēc definīcijas - etniskā grupa ir cilvēku grupa, kuriem ir objektīvas vai subjektīvas kopējās pazīmes. Tiem var būt kopējie senči, runā vienā valodā vai pieder vienai reliģiskai kopienai.

Okupācija - citas valsts sagrābšanu ar bruņotu (vardarbīgu, militāru) spēku un savas pārvaldības ieviešana tajā. Okupācijas juridiskais skaidrojums tika noformulēts 1907. gada Hāgas konvencijā. Saskaņā ar konvencijas 42. pantu, teritorija ir okupēta, kad tā ir pakļauta naidīgas armijas faktiskai pārvaldei. Okupācija aptver tikai to teritoriju, kur šāda pārvalde ir noteikta un var tikt īstenota. Izšķir arī citus okupācijas veidus. Tā, okupācija var būt militāra, bet nevardarbīga.

Ja reiz nav bijis okupācijas un Latvijā nav okupantu, vēlos vērst jūsu uzmanību uz sekojošiem statistikas datiem, proti, par etnisko sastāvu pirms un pēc liktenīgā datuma, ko nacionāli noskaņotie latvieši sauc par okupāciju, mazāk nacionāli par aneksiju vai inkorporāciju, savukārt prokrieviski noskaņotie vispār neatzīst, ka 1940. gadā būtu noticis jel kas ievērības cienīgs. Tomēr fakts paliek, laika periodā no 1935. gada līdz 1989. gadam tā saucamā krieviski runājošā etniskā minoritāte pieauga teju 10 reizes, veidojot vairāk kā pusi no pamatiedzīvotāju skaita.

 

 

latvieši

krievi

baltkrievi

ukraiņi

1935

1467035

168266

26803

1844

1989

1387757

905515

119702

92101

 

-5,71%

81,42%

77,61%

98,00%

 

 

poļi

lietuvieši

ebreji

čigāni

vācieši

igauņi

citi

1935

48637

22843

93370

3839

62116

6928

4255

1989

60416

34630

22897

7044

3783

3312

29410

 

19,50%

34,04%

-307,78%

45,50%

-1541,98%

-109,18%

85,53%

 

Kā lai nodēvē šo pieaugumu? Ieceļotāji?

 

Īstenībā, par etniskiem krieviem ir vērts runāt vai nu par to daļu, kuri dzīvoja līdz Latvijas okupācijai (t.i. 8,8%) un to pēctečiem, kā arī tiem, kuri dzimuši pēc 1989. gada un viņu pēctečiem. Pārējie – atvainojiet, kā jūs apzīmēt, politiķi nav vēl vienojušies. :)

Starp citu, dīvaina sakritība, ka pēc pēdējās tautas skaitīšanas provizoriskiem datiem Latvijā dzīvo 1.9 milj. iedzīvotāju, tieši tik pat, cik bija pirms Otrā pasaules kara.

Pavisam drīzā nākotnē politiķi varēs lauz šķēpus par to, kā nosaukt Latvijas pilsoņus (gan krievus, gan latviešus), kuri dzimuši Latvijā, bet lielāko sava mūža daļu pavadījuši ārpus tās, piemēram, Īrijā.

 

Izmantotie avoti:

[1] http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/395322-krievvalodigo_prese_aicina_partraukt_etnisko_diskriminaciju

[2] http://www.diena.lv/latvija/politika/papildinats-usakovs-viena-tresdala-saskanas-centra-veletaju-ir-latviesi-13905138?from_mobile=&cp=1

[3] http://www.csb.gov.lv/images/modules/items/item_file_14376_2_20.pdf

[4 ]http://aliens.lv/new.php?k=336

Dalies:
Novērtē: 5 (4)

komentāri

Osis

Starp citu, skatoties uz vācu cipariem, es ļoti gribētu, lai tiktu nošķirti valstsvāci (kuru dzimtene ir Vācija) un vācbalti (kuru dzimtene 800 gadu ir Latvija un Igaunija) un kuru tautību Vācijā apzīmēja kā "balti". Manuprāt tā ir Latvijas traģēdija, ka tā savulaik pazaudēja vāciski runājošos latviešus.

Skolnieciņš RU

Позавчера была 81. годовщина оккупации Латвии. 17. июня 1940. года Рабоче-крестьянская Красная армия оккупировала мою родину – Латвию. Эти мародёры и преступники безжалостно оккупировали Латвийскую Республику. В этот трагический день пало Латвийское правительство, и вместо его страной стали руководить кровожадные солдаты Красной армии и сотрудники посольства СССР в Риге. Национальное правительство Латвийской Республики было уничтожено. Латыши были сломлены. Так началась эпоха страха и ужаса, эта эпоха длилось примерно полвека. Хвала Богам, эта эпоха страха и ужаса закончилась. Латыши теперь свободны, и Латвия вернула свою независимость. Древние языческие Боги спасли наш народ. Латвийские Боги благословили нас. К сожалению, Российская Федерация как преемница Советского Союза не признала эти преступления и не извинилась за них. Вместо того чтобы признать свою вину, просить прошения и выплатить компенсацию, современная Россия тратит свои деньги на подержание 5. колонны на территории Латвии, которая до сих пор угрожает будущему Латвии и латвийского народа. В современной России царит великорусский шовинизм – культ милитаризма и культ православной церкви. Такие телеканалы как Союз (домашняя страница: tv-soyuz.ru), Спас (домашняя страница: spastv.ru), Звезда (домашняя страница: tvzvezda.ru) и Победа (домашняя страница: pobeda.tv) только культивируют великорусский шовинизм в Российском обществе. Эти рупоры Кремлёвской пропаганды только лишь дурят людям мозги. Они лишь распространяют в обществе предрассудки и ненависть. Таким образом нынешний Российский антидемократический режим промывает людям мозги. К несчастью, современная Россия отрицает свои преступления. Диктатор Владимир Путин и его карманная партия «Единая Россия» цинично продолжает перепись (фальсификацию) истории. Остаётся только молится древним языческим Богам, чтобы наш народ был сильным и смелым. Остаётся только молиться Латвийским Богам, чтобы эти трагические события не повторились.
С уважением к родине, патриот Латвии Сколниециньш
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Да прибудет с нами мудрость Латвийских Богов!
#Латвия #ЛатвийскаяРеспублика #оккупацияЛатвии #ЛатвийскаяССР #КраснаяАрмия #депортации #репрессии #национализация #насилие #КрасныйТеррор #Москва #Кремль #КоммунистическиеПреступления #ЛатвийскиеБоги #Пэрконс #БогПэрконс #Лайма #БогиняЛайма #Мара #БогиняМара #Мара-ВэлюМатэ #Мара-ЗэмэсМатэ #БлагодатьЛатвийскихБогов #язычники #язычество #Skolnieciņš

Skolnieciņš LV

Ir aizvadīta skumju un sēru diena - Latvijas Republikas okupācijas diena. Aizvakardienā, 17. jūnijā, apritēja šī notikuma 81. gadadiena. Pirms 81. gada Padomju Krievijas Strādnieku un Zemnieku Sarkanā Armija pretlikumīgi iebruka manā Tēvzemē. Šāds nosaukums šai reideru un marodieru bandai bija no 1918. gada 15. janvāra līdz 1946. gada februārim, līdz to pārdēvēja par Padomju Armiju. Šajā dienā Latvijas Republikas valdība krita, un kontroli pār manu Tēvzemi kopā ar Sarkano Armiju pārņēma PSRS sūtniecība Rīgā. Latviešu nacionālā valdība tika iznīcināta. Latvieši tika salauzti. Iesākās baiļu un šausmu laikmets, tas ilga nedaudz vairāk kā pusgadsimtu. Paldies Dieviem, šis baiļu un šausmu laikmets ir beidzies. Latvieši ir brīvi, un Latvija ir atguvusi savu neatkarību. Sentēvu Dievi ir palīdzējuši mūsu tautai. Latvju Dievi ir svētījuši mūsu valsti un tautu. Diemžēl mūsdienās Krievijas Federācija kā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības mantiniece nav nožēlojusi savu vainu un atvainojusies latviešu tautai. Tā vietā Krievija Latvijas teritorijā uztur sev lojālu 5. kolonnu, kas joprojām apdraud Latvijas un latviešu tautas nākotni. Mūsdienu Krievijā valda lielkrievu šovinisms – militārais un pareizticīgo baznīcas kults. Tādi Krievijas Federācijas TV kanāli kā Soyuz (TV kanāla Soyuz mājaslapa: tv-soyuz.ru), Telekanal Spas (TV kanāla Spas mājaslapa: spastv.ru), Telekanal Zvezda (TV kanāla Zvezda mājaslapa: tvzvezda.ru) un Pobeda International (TV kanāla Pobeda mājaslapa: pobeda.tv) vairo lielkrievu šovinismu Krievijas sabiedrībā. Šie Kremļa propagandas rupori kultivē lielkrievu šovinismu un grauj kritisko domāšanu. Tie sēj neiecietību un naidu. Šādi pašreizējais Krievijas režīms skalo smadzenes savas valsts un kaimiņzemju iedzīvotājiem. Par nelaimi, mūsdienu Krievija nav paudusi nožēlu par izdarīto. Diktators Vladimirs Putins un viņa kabatas partija “Vienotā Krievija” turpina pārrakstīt vēsturi sev tīkamā gaumē. Atliek vien lūgt Sentēvu Dievus, lai mūsu tauta būtu spēcīga un drosmīga. Atliek vien lūgt Latvju Dievus, lai šie traģiskie notikumi nekad neatkārtotos.
Ar cieņu pret Tēvzemi, Latvijas patriots Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#Latvija #LatvijasRepublika #latviešu #latviskums #latvietība #ticība #lūgšanas #LatvjuDievuSvētība #brīvība #pagāni #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #Māra-VeļuMāte #Māra-ZemesMāte #patriotsSkolnieciņšKo lasa citi?